fbpx
Bota

Bota

Deklarata e Brnabiç për shqiptarët dhe narrativa që ‘ndezi‘ rrjetin

Një deklaratë e nxjerrë nga konteksti e kryeministres serbe Ana Brnabiç ditën që u mbajt Forumit Strategjik në Bled të Sllovenisë, nxiti një valë reagimesh dhe gjuhë urrejtjeje në rrjet. Titujt bombastikë dhe përmbajtja e pasaktë që u shpërndanë ‘copy-paste’ në shumë portale dhe...

Vizita e Kurtit në RMV riktheu “Shqipërinë e Madhe” në hartën propagandistike serbe

Vizita e kryeminsitrit të Kosovës, Albin Kurti në Tetovë dhe Çair të Shkupit solli një valë reagimesh shtetërore në Maqedoninë e Veriut. Këto reagime u shfrytëzuan nga propaganda shtetërore serbe për të akuzuar Kurtin se po promovon “Shqipërinë e Madhe” e se madje në...

Spiunazh në Uzinën e Gramshit? Prokuroria zgjat hetimet dhe kërkon një “dorë“ nga SPAK

Tre shtetasit nga Rusia dhe Ukraina që u kapën duke fotografuar në uzinën e Gramshit ende nuk kanë dalë para gjykatës, kur ka kaluar mbi një vit nga ngjarja. Ndërsa hetohen të lirë prej majit 2023, pasi paraburgimi humbi fuqinë, prokuroria e Elbasanit, zgjati...

Përmbajtja e sponsorizuar transmetohet rrejshëm si hulumtim i “The Economist”

*Përgatiti: Ridona Berisha Me 29 gusht 2023, mediumi publik RTKlive.com, ka publikuar një artikull me titull ”The Economist“: Kosova me rritje ekonomike, tejkaloi fqinjët ballkanikë”. Ky artikull u publikua edhe nga portale të tjera si: Indeksonline, RadioGjilani, Insajder, Mesazhi.com, lideri.mk, etj. Po ashtu pati shumë shpërndarje në rrjetet sociale nga zyrtarë të partisë në pushtet...

Vizita e Kurtit në Maqedoninë e Veriut nxiti tensione përtej kufijve dhe mes grupeve etnike

Vizita e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në Maqedoninë e Veriut ku takoi vetëm liderët e partive opozitare shqiptare, nxiti reagime të ndryshme. Përveç promovimit të segmentit rrugor që lidh Tetovën me Prizrenin dhe emërtimin e një rruge në komunën e Çairit me emrin e veprimtarit...

Shtrembërohet Deklarata e Samitit të Athinës

*Përgatiti: Ridona Berisha Me 21 gusht 2023, kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, mblodhi liderë të Ballkanit e Bashkimit Evropian,  ku u diskutua për zgjerimin dhe të ardhmen evropiane të rajonit. Pas takimeve të zhvilluara, pjesë e të cilave ishte edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, media serbe spekuluan...

Lëvizjet e shtuara të KFOR-it nuk ndërlidhen me situatën në veri

*Përgatiti: Ridona Berisha Një procedurë normale të misionit të KFOR-it në Kosovë që ndërlidhet me kontigjentin e saj dhe përmbushjen e detyrave që i burojnë prej mandatit, disa media kanë tentuar ta keqinterpretojnë duke e ndërlidhur me zhvillimet në veriun e populluar me shumicë serbe. Këto...

A e kërcënon vërtet çështja Bejleri anëtarësimin e Shqipërisë në BE?

Arrestimi dhe burgosja e Fredi Belerit vazhdon të ‘lëshojë shkëndia’ mes  Greqisë dhe Shqipërisë. E fundit, qe ftesa e munguar për kryeministrin Rama në darkën informale në Athinë për Ballkanin Perëndimor. Motivi i ‘përjashtimit’, është lënia në burg e të zgjedhurit si kryebashkiak të Himarës Fredi...

Vdekja e anëtarit të MEK po hetohet nga Prokuroria e Durrësit

Në 20 qershor në kampin e MEK, në Manzë, u ndez një revoltë pasi Policia ushtroi kontroll me urdhër të SPAK. Po atë ditë, anëtarët e MEK shfaqeshin duke mbajtur foton e njërit prej banorëve të kampit, që sipas tyre kishte vdekur nga dhuna...

Dokumente të falsifikuara me logo të PK-së dërgohen në adresa të ndryshme

*Përgatiti: Ridona Berisha Disa dokumente me logo të Policisë së Kosovës (PK), logo qeveritare, vula të ndryshme dhe mbishkrime të EUROPOL-it janë dërguar në adresa të ndryshme duke përdorur emrat e zyrtarëve  të lartë brenda PK-së. Por dërguesi të tyre nuk janë institucionet e Kosovës...

Dezinformimi me lajmin e ndalimit të djalit të Vuçiç nga Policia e Kosovës

Ngjarja e ndalimit të djalit të presidentit serb Alexandar Vuçiç nga ana e policia e Kosovës gjatë qëndrimit të tij në Graccanicë, u njoftua nga mediat në Ballkan në disa versione të ndryshme. Konfuzioni rreth kësaj ngjarje, u nxit dhe nga propaganda qeveritare e të...

Lideres së muxhahedinëve nuk iu ndalua hyrja në Shqipëri nga SPAK

SPAK nuk i ka ndaluar hyrjen në Shqipëri lideres së muxhahedinëve, Maryam Rajavi, siç pretendohet në informacionet e përhapura nga media të ndryshme në Shqipëri. Verifikimi i Faktoje konfirmon se gjithçka është fryt i një dizinfomimi të qëllimshëm të mediave iraniane. Në datën 3 gusht,...

Si u dizinformua me (mos)pjesëmarrjen e Kosovës në takimin e 17 korrikut

Takimi informal i 17 korrikut në Tiranë i udhëheqësve të Ballkanit Perëndimor u bë shkas për dizinformim mbi pjesëmarrjen e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe zëvendësit të tij Besnik Bislimi. Narrativa e mediave me qasje proqeveritare në Shqipëri ishte fajësuese ndaj zyrtarëve të...

Dronët ruse nuk sulmuan NATO-n, por hambarët e grurit ukrainas

Lufta në Ukrainë, e cila ka hyrë në vitin e saj të dytë dhe ka shkaktuar dëme masive në jetën e mijëra njerëzve, trajtohet nganjëherë në rrjete sociale si të ishte një lojë futbolli, ku grupe të ndryshme bëjnë tifo për Rusinë ose Ukrainën....

Tenderi për hekurudhën Durrës – Prishtinë nuk është mjet hakmarrjeje i Ramës ndaj Kurtit

Anulimi i procedurës së tenderimit për studimin e fizibilitetit dhe projekt idenë për linjën hekurudhore Durrës – Prishtinë, është përdorur nga mediat si benzinë për të ushqyer ‘zjarrin’ që nisi mes udhëheqësve të Shqipërisë dhe Kosovës, pas tensioneve të krijuara në veri në muajin...

A ia dërgoi Shqipëria Iranit kompjuterat e sekuestruar në Kampin e Mek-ut?

Disa media raportuan në korrik se 232 pajisje kompjuterike të sekuestruara gjatë kontrollit në kampin “Ashraf 3“ në Manzë, u dërguan në Iran. Lajmi i paverifikuar, u riciklua edhe nga ish- kryeministri Sali Berisha. Policia e Shtetit, sqaroi zyrtarisht se asnjë pajisje e sekuestruar...

Analizë/Dezinformimi nuk është vetëm problem i medias, por dhe problem i sigurisë

Dezinformimi dhe lajmet e rreme nuk janë vetëm problem i mediave, por edhe problem i sigurisë. Rrjedha e dezinformimit mund të destabilizojnë vendet e Ballkanit Perëndimor, si dhe të minojnë besueshmërinë në institucionet demokratike, duke e penguar realizimin e qëllimeve më të rëndësishme strategjike...

Hashash “Made in Albania”

Shqipëria bëhet vendi i dytë në rajon pas Maqedonisë së Veriut dhe i 23-i në Evropë që legalizon kanabisin për qëllime mjekësore dhe industriale. Miratimi u bë me votat e 69 deputetëve në Kuvend, ndërsa 23 të tjerë votuan kundër dhe 3 abstenuan. Qeveria...

Audio-incizimi që përplasi deputetët dhe riktheu pretendimet për luftën hibride të Serbisë në Kosovë

*Përgatiti Fitim Gashi Diskursi i ashpër u shoqërua me akuza e kundërakuza mes partisë në pushtet dhe opozitës. Pretendimit e pushtetit janë se bëhet fjalë për luftën hibride të Serbisë që për qëllim ka destabilizimin e Kosovës. Ndërsa opozita pretendonte se qysh para një viti Vetëvendosja koordinohej...

A bëri xhiro restoranteve Albin Kurti me dy ish-politikanë pa rëndësi?

Një takim pune i kryeministrit të Kosovës Albin Kurti në Greqi është intepretuar si “xhiro nëpër restorantet e Greqisë me ish-politikanë pa rëndësi”. Një verifikim i Faktoje tregon se në fakt Kurti është takuar me raportuesen për antarësimin e Kosovës në Këshillin e Europës,...