fbpx
Bota

Bota

Analiza krahasuese: Pjesëmarrja e qytetarëve në Ballkanin Perëndimor

Në kuadër të projektit Rrjetëzimi i OJQ-ve për një demokraci më të mirë lokale në Ballkan, financuar nga Agjencia Suedeze për Bashkëpunim Ndërkombëtar dhe Zhvillim (SIDA), dhe zbatuar nga Rrjeti Ballkanik i Zhvillimit të Shoqërisë Civile (BCSDN), janë bërë tre studime krahasuese që shqyrtojnë...

Duke parĂ« pĂ«rpara dhe duke parĂ« prapa – PĂ«rvoja e bashkĂ«punimit dhe rrjetĂ«zimit tĂ« OJQ-ve rajonale nĂ« Ballkanin PerĂ«ndimor

Rrjetëzimi i OJQ-ve rajonale në Ballkan është bërë një përpjekje gjithnjë e më sfiduese për shumicën e organizatave të përfshira në nisma rajonale që nxisin të drejtat e njeriut, demokracinë, qeverisjen e mirë, sundimin e ligjit, pajtimin ose zhvillimin socio-ekonomik. Mund të vërehen të...

Borrell: Ndërhyrja e huaj dhe dezinformimi i dëmshëm për luftën tonë kundër pandemisë dhe për demokracinë

AktorĂ« tĂ« caktuar tĂ« huaj, qofshin aktorĂ« shtetĂ«rorĂ« apo jo-shtetĂ«rorĂ«, po realizojnĂ« fushata dezinformimi, duke pĂ«rhapur qĂ«llimisht informacione tĂ« rreme ose mashtruese. Ata e bĂ«jnĂ« kĂ«tĂ« pĂ«r tĂ« na dobĂ«suar dhe dĂ«mtuar aftĂ«sinĂ« tonĂ« pĂ«r t’iu pĂ«rgjigjur nĂ« mĂ«nyrĂ« efektive krizĂ«s. Por BE-ja tashmĂ«...

Në Ballkanin Perëndimor dhe në RMV dezinformatat shumë shpesh përhapen nga faktorë vendas

Dezinformatat janë pjesë e gjithëpranishme në jetën politike në Ballkanin Perëndimor, pa përjashtime. Mirëpo, derisa për dezinformatat shpesh flitet në kontekst të kërcënimeve të jashtme për funksionimin e qeverive dhe të demokracisë, fajtorët më të mëdhenj  për prodhimin dhe mbrojtjen e tyre nuk janë...

KonferencĂ« e EEAS: BЕ-ja duhet ta imponojĂ« rolin e vet si faktor qĂ« i lĂ«viz punĂ«t

BЕ duhet edhe nĂ« marrĂ«dhĂ«niet ndĂ«rkombĂ«tare edhe nĂ« zgjidhjen e kontesteve ta imponojĂ« rolin e vet si faktor qĂ« i lĂ«viz punĂ«t, si subjekt sovran i cili ka autonominĂ« e vet strategjike. GjatĂ« kĂ«saj, BE duhet tĂ« pĂ«rpiqet ta nxitĂ« respektimin e vlerave evropiane...

Qendra për tranzicion demokratik propozon që gjatë regjistrimit në Mal të Zi të mos grumbullohen të dhëna mbi kombin, religjionin dhe gjuhën

Qendra për tranzicion demokratik e filloi iniciativën që në regjistrimin në Mal të Zi të hidhet poshtë praktika e vjetër e grumbullimit së të dhënave mbi përkatësinë etnike (kombëtare) dhe (mos) përkatësinë religjioze, si dhe gjuhën në të cilën flet qytetari. Qëllimi i këtij propozimi është...

Facebook-u ka mënjanuar shtatë milionë postime për shkak të dezinformatave në lidhje me koronavirusin

Në tremujorin e dytë të këtij viti, nga fillimi i prillit deri në fund të qershorit, Facebook-u ka mënjanuar gjithsej shtatë milionë postime për shkaka të përhapjes së dezinformatave për koronavirusin, përfshirë ato me rekomandime për masa mbrojtëse ose medikamente ose trajtime të caktuara...

NED: Lufta kundër segregimit dhe diskriminimit racor në SHBA vazhdon

Vrasja brutale e afrikano-amerikanit Xhorxh Fllojd (George Floyd) nga një oficer i policisë në Mineapolis ka ngjallur zemërim dhe mllef, që nuk është parë në SHBA më shumë se 50 vjet, që nga vrasja e Martin Luther King Jr. thuhet në komunikatën e Fondit...

Millorad Millojeviq, Radio Evropa e Lirë: Gazetarët e BeH tashmë po mbeten pa punë për shkak të pandemisë

Epidemia e kovid-19 ka ndikuar në shumë mënyra te gazetarët, të cilët kanë qenë lidhja ndërmjet shëndetësisë dhe publikut gjatë krizës. Publiku nga afër ndiqte gjithçka që kishte të bëjë me pandeminë, duke injoruar ata që ua transmetonin atyre informacionet çdo ditë. Në të...

Investimet në Pustec, premtimi i pa-mbajtur i homologëve të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut

Në bashkinë e Pustecit, në juglindje të vendit banojnë pothuaj 6000 banorë, që përbëjnë minoritetin maqedonas. Gjatë takimit të mbajtur në shtator 2019, dy ministrat e brendshëm të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut premtuan investime të rëndësishme që do rrisnin mirëqenien e këtij komuniteti....

ÇfarĂ« ndodhi me rihapjen e premtuar tĂ« kufijve tokĂ«sorĂ« mĂ« 1 qershor?

Rihapja e kufijve me vendet fqinje, të mbyllura gjatë pandemisë, u premtua se do të ndodhte në 1 qershor. Kryeministri Rama dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu e njoftuan këtë gjatë komunikimeve të planit të rihapjes në disa konferenca gjatë muajit maj. Por një...

Gjuha maqedonase ka kohë që është kodifikuar dhe njohur, ndërsa anëtarësimi në BE është prioritet kryesor strategjik që nga pavarësia

NĂ« emisionin “Dita jonĂ«â€ nĂ« Radio kombĂ«tare bullgare, gazetari bullgar Kostadin Filipov si i ftuar pĂ«r tĂ« komentuar situatĂ«n me ambiciet e MaqedonisĂ« sĂ« Veriut pĂ«r nĂ« BE nĂ« disa raste shprehu pikĂ«pamje qĂ« kanĂ« qenĂ« prej kohĂ«sh tĂ« pranishme nĂ« hapĂ«sirĂ«n publike Bullgare Filipov...

Kriza e koronës do të lë pa punë 195 mln njerëz në botë

Ndërprerja e përgjithshme e punës në shumë kompani të botës dhe masat ekonomike në lidhje me përhapjen e virusit korona, është reflektuar ndaj afërsisht 2,7 miliardë punëtorëve në botë, njofton Meta. Në tremujorin e parë të vitit 2020, për shkak të kufizimeve të ndryshme, do të...

Jetesa është më e shtrenjta në Zvicër dhe Norvegji, Maqedonia e Veriut ndër vendet më të lirat

Analiza e revistës afariste Ceoworld ka kategorizuar 132 vende në botë të cilat janë më të shtrenjtat për të jetuar, si dhe ato ku janë kushtet më të pranueshme për jetë. Zvicra dhe Norvegjia janë padyshim liderë kur bëhet fjalë për çmimet e larta të produkteve...

Rreziku nga dezinformatat është pjesë e sfidës së raportimit në rajonin e Ballkanit

NĂ« vlugun e pĂ«rhapjes sĂ« dezinformatave, gazetarĂ«t nĂ« KosovĂ« pohojnĂ« se sfidat pĂ«r raportim pĂ«r ngjarjet nĂ« rajon janĂ« gjithnjĂ« e mĂ« tĂ« mĂ«dha, shkruan Meta.mk. ProfesionistĂ«t nĂ« terren pohojnĂ« se mediat qĂ« nuk kanĂ« prani nĂ« terren nĂ« tĂ« gjithĂ« Ballkanin duhet t’i kushtojnĂ« vĂ«mendje...

Ngjarja “AMyZONE” e STEMLab-it nga Tetova nĂ« mesin e finalistĂ«ve tĂ« “Meet and Code 2019”

Ngjarja “AMyZONE” e organizuar nga Qendra pĂ«r edukim dhe mĂ«sim inovativ- STEMLab nga Tetova nĂ« kuadĂ«r tĂ« projektit “Meet and Code 2019” qĂ« u zbatua nga Fondacioni Metamorfozis nĂ« partneritet me “Haus des Stiftens gGmbH” nga Gjermania dhe Techsoup Europe, ndĂ«rsa me mbĂ«shtetje financiare...

Qeveria kroate fajësohet për financimin e një portali dezinformues me fondet e BE-së

MĂ« 31 tetor, shĂ«rbimi i kontrollit tĂ« fakteve Faktograf raportoi se ministria kroate e EkonomisĂ«, SipĂ«rmarrjes dhe Artizanatit i akordoi rreth 13.200 euro subvencione nga fondet strukturore tĂ« BE, portalit Dnevno.hr, “njĂ« prej prodhuesit kryesorĂ« tĂ« dezinformatave nĂ« hapĂ«sirĂ«n mediatike kroate”. ParatĂ« nga fondi Evropian...

Ballkani i kupton problemet ekologjike vetëm në letër

Plani pĂ«r t’u ballafaquar me ndotjen e ajrit Ă«shtĂ« i mirĂ«, por ky problem nuk mund tĂ« zgjidhet nĂ« afat tĂ« shkurtĂ« pĂ«r shkak se ekzistojnĂ« mĂ« tepĂ«r faktorĂ« sikur ngrohja e shtĂ«pive, efikasiteti energjetik, komunikacioni me tĂ« cilat duhet tĂ« pĂ«rballemi, deklaroi ministri...

VMRO-ja bullgare do ta lëshojë qeverinë nëse Sofja do ta mbështesë Maqedoninë Veriore për anëtarësim në Evropë

Zëvendëskryeminstri i Bullgarisë për rendin publik dhe sigurinë, ministër i mbrojtjes, si dhe kryetar i partisë politike bullgare VMRO-BND, Krasimir Karakaçanov, këtë fundjavë tha se ai dhe partia e tij nuk do ta mbështesin anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në Bashkimin Evropian (BE). Ai kërkoi...

Teoria e komplotit të CIA-s nga ish koloneli i ushtrisë jugosllave gjen një platformë në mediat serbe

Disa media serbe kanë botuar kohët e fundit një version të një oficeri ushtarak në pension në të cilin ai promovon një teori që shumë njerëz e shohin si konspirative ose të rreme. Teoria pretendon se shërbimet e inteligjencës së disa shteteve ballkanike janë...