fbpx

Mediat serbe spekulojnë se FSK-ja u trajnua në Kroaci për ta sulmuar Serbinë

-

Policia Ushtarake e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) është trajnuar gjatë muajit nëntor në Kazermën “Croatia” në Zagreb, në kuadër të Planit të bashkëpunimit bilateral me Ministrinë e Mbrojtjes së Kroacisë.

Qëllimi i trajnimit ka qenë ngritja profesionale për pjesëtarët e PU të FSK-së.

Mirëpo, këtë aktivitet të përbashkët mes FSK-së dhe Ushtrisë Kroate, disa media serbe e kanë keqinterpretuar si përgatitje për t’i sulmuar serbët.

Më 13 nëntor 2023, portali serb Kurir publikoi artikullin me titull:“PRAKTIKA KROATE DHE SHQIPTARE PËR SULM NDAJ SERBËVE? Stërvitja ‘policore’ e Kurtit në Zagreb (FOTO)”.

Të njëjtin artikull e shpërndau edhe Informer, me titull: ”Po bëjnë prova për sulm ndaj serbëve?! Kroacia po stërvit “policinë” e Kurtit!”

Image

Foto: Shkëputur nga postimi i portalit serb Kurir.

Mirëpo, këto portale nuk kanë ofruar asnjë provë për ta mbështetur pretendimin e tyre.

Madje, Kurir dhe Informer kanë ngatërruar edhe institucionin i cili është duke u stërvitur në Kroaci, duke iu referuar Policisë së Kosovës në vend të FSK-së.

Forca e Sigurisë së Kosovës, përmes një deklarate zyrtare, ka thënë se një skuadër e Policisë Ushtarake të FSK-së (PU) ka ndjekur trajnimin “MP Electroshock Stun Gun Training and MP Drug Test Training”.

“Trajnimi është udhëhequr nga instruktorët e Policisë Ushtarake Kroate dhe ka plotësuar të gjithë objektivat dhe qëllimin në kuadër të përgatitjeve profesionale për pjesëtarët e PU të FSK-së,” thuhet në njoftimin e FSK-së në Facebook.

Aktivitetet e Forcës së Sigurisë së Kosovës përbëjnë njërën prej temave kryesore për të cilat në disa raste kanë dezinformuar mediumet e afërta me pushtetin e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, në Serbi.

Në të kaluarën është tentuar të shkaktohet frikë në mesin e qytetarëve serbë në Kosovë, duke thënë në disa raste se FSK-ja planifikon të ndërmarrë edhe inkursione në veri.

*Ky artikull publikohet në kuadër të Iniciativës Rajonale të Ballkanit Perëndimor kundër dezinformimit. “Qendra kundër dezinformatave në Ballkanin Perëndimor: ekspozimi i ndikimeve keqdashëse përmes gazetarisë mbikëqyrëse.”

ИзворSbunker.net

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.