fbpx

Nën vëzhgimin e kamerave të dyshimta kineze

Në mungesë të njohjes formale, marrëdhëniet mes Kinës e Kosovës mbeten të ftohta. Por, pavarësisht kontestimit që Kina ia bënë shtetit të Kosovës, nuk mungon ndërveprimi. Shteti më i madh aziatik ka tentuar që ndikimin ta instalojë edhe përmes partnerit kryesor në Ballkanin Perëndimor-...

Përse janë të paqëna paralajmërimet për luftë midis Kosovës dhe Serbisë

Mosmarrëveshjet për çështjen e lejimit të targave në kufirin Serbi-Kosovë, ushqyen mediat shqipfolëse sidomos muajt e fundit me lajme se lufta ishte në prag. Faktoje sjell një analizë mbi pavërtetësinë e këtyre lajmeve, siç ishte ai për datën 1 shtator, dhe pse në thelb...

Mësojmë kinezisht me propagandë-Si Kina përdor ndikimin e saj me “fuqinë e butë”

Ardi Pulaj Në një kohë kur Shqipëria e ka bërë të qartë pozicionin e saj properëndimor, si vend kandidat për në Bashkimin Europian dhe si një aleat i fuqishëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ndikimi i Kinës, edhe pse në formën e një “fuqie...

A do sjellë Ballkani i Hapur një gjenocid në rajon si thotë Gjukanoviç?

Ardi Pulaj Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç deklaroi më 27 korrik 2022 se qëllimi i nismëtarëve të “Ballkanit të Hapur” është zhdukja e Bosnjë-Herzegovinës, Malit të Zi, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut. Sipas tij, situata që do të përfundonte me “luftë dhe një...

Euroskepticizmi në rritje

Perceptimi që ekzistonte ndër vite për qytetarët e Kosovës si më pro evropianët ka nisur të lëkundet. Mungesa e vendimmarrjes së Bashkimit Evropian sa i përket liberalizimit të vizave, paqartësitë në integrim për shkak të mosnjohjes nga pesë vendet e BE-së, si dhe qasja...

Analiza e komenteve në portalet e njohura serbe tregon shtrirjen e narrativave pro-ruse

Komentet në faqet mediatike më të vizituara në Serbi tregojnë depërtimin e narrativave pro-ruse në opinionin publik serb. Për shembull, lajmet e luftës në Ukrainë në një nga portalet e internetit Blic në mars 2022, jo vetëm që riprodhuan disa rrëfime që përkonin me interpretimin rus...

Duhet të mbetemi të bashkuar për vlerat tona dhe për paqen në Evropë

Sulmi i paprovokuar, i paramenduar dhe barbar i Rusisë ndaj Ukrainës e tronditi botën. Teksa i shohim imazhet e gjakderdhjes dhe shkatërrimit, sulmet në blloqet me apartamente dhe rrugët e vendbanimeve, kujtojmë edhe jetët e humbura dhe dëmet e shkaktuara në tmerret e konflikteve...

Analizë: Në sektorin e TI-së në RMV, hendeku midis burrave dhe grave pothuajse nuk ekziston fare

Ndryshe nga sektorët e tjerë në ekonominë e Maqedonisë, sektori i TI-së shquhet me atë që hendeku midis burrave dhe grave pothuajse nuk ekziston fare. Në disa degë të industrisë, të tilla si marketingu digjital, raporti është 50 për qind gra kundrejt 40 për...

Si e varrosi Janeva besimin në institucionet e Maqedonisë së Veriut

Prokurorja speciale publike Katica Janeva, nga një heroinë, figurën e të cilës e mbanin edhe të rinj edhe pleq në bluzat e tyre verore në hovin e rrënimit të pushtetit të Gruevskit, përfundoi si dështim famëkeq në paraburgim për shpërdorim të detyrës zyrtare. Personi që...

Kush janë krejt ata, të cilët kryeministri i Maqedonisë Zaev mund t’i fyejë për një minutë?

Në kohën kur publiku në Maqedonin e Veriut mendonte se, në aferën “Reket” në të cilën në videot e publikuara nga e përditshmja italiane “La Verita”, sugjerohet korrupsion të nivelit të lartë për ndikim te prokurorë dhe gjyqtarë, aferë në të cilën është përfshirë...