fbpx
Bota Ballkan

Ballkan

Në Ballkanin Perëndimor dhe në RMV dezinformatat shumë shpesh përhapen nga faktorë vendas

Dezinformatat janë pjesë e gjithëpranishme në jetën politike në Ballkanin Perëndimor, pa përjashtime. Mirëpo, derisa për dezinformatat shpesh flitet në kontekst të kërcënimeve të jashtme për funksionimin e qeverive dhe të demokracisë, fajtorët më të mëdhenj  për prodhimin dhe mbrojtjen e tyre nuk janë...

Qendra për tranzicion demokratik propozon që gjatë regjistrimit në Mal të Zi të mos grumbullohen të dhëna mbi kombin, religjionin dhe gjuhën

Qendra për tranzicion demokratik e filloi iniciativën që në regjistrimin në Mal të Zi të hidhet poshtë praktika e vjetër e grumbullimit së të dhënave mbi përkatësinë etnike (kombëtare) dhe (mos) përkatësinë religjioze, si dhe gjuhën në të cilën flet qytetari. Qëllimi i këtij propozimi është...

Millorad Millojeviq, Radio Evropa e Lirë: Gazetarët e BeH tashmë po mbeten pa punë për shkak të pandemisë

Epidemia e kovid-19 ka ndikuar në shumë mënyra te gazetarët, të cilët kanë qenë lidhja ndërmjet shëndetësisë dhe publikut gjatë krizës. Publiku nga afër ndiqte gjithçka që kishte të bëjë me pandeminë, duke injoruar ata që ua transmetonin atyre informacionet çdo ditë. Në të...

Investimet në Pustec, premtimi i pa-mbajtur i homologëve të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut

Në bashkinë e Pustecit, në juglindje të vendit banojnë pothuaj 6000 banorë, që përbëjnë minoritetin maqedonas. Gjatë takimit të mbajtur në shtator 2019, dy ministrat e brendshëm të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut premtuan investime të rëndësishme që do rrisnin mirëqenien e këtij komuniteti....

ÇfarĂ« ndodhi me rihapjen e premtuar tĂ« kufijve tokĂ«sorĂ« mĂ« 1 qershor?

Rihapja e kufijve me vendet fqinje, të mbyllura gjatë pandemisë, u premtua se do të ndodhte në 1 qershor. Kryeministri Rama dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu e njoftuan këtë gjatë komunikimeve të planit të rihapjes në disa konferenca gjatë muajit maj. Por një...

Gjuha maqedonase ka kohë që është kodifikuar dhe njohur, ndërsa anëtarësimi në BE është prioritet kryesor strategjik që nga pavarësia

NĂ« emisionin “Dita jonĂ«â€ nĂ« Radio kombĂ«tare bullgare, gazetari bullgar Kostadin Filipov si i ftuar pĂ«r tĂ« komentuar situatĂ«n me ambiciet e MaqedonisĂ« sĂ« Veriut pĂ«r nĂ« BE nĂ« disa raste shprehu pikĂ«pamje qĂ« kanĂ« qenĂ« prej kohĂ«sh tĂ« pranishme nĂ« hapĂ«sirĂ«n publike Bullgare Filipov...

Rreziku nga dezinformatat është pjesë e sfidës së raportimit në rajonin e Ballkanit

NĂ« vlugun e pĂ«rhapjes sĂ« dezinformatave, gazetarĂ«t nĂ« KosovĂ« pohojnĂ« se sfidat pĂ«r raportim pĂ«r ngjarjet nĂ« rajon janĂ« gjithnjĂ« e mĂ« tĂ« mĂ«dha, shkruan Meta.mk. ProfesionistĂ«t nĂ« terren pohojnĂ« se mediat qĂ« nuk kanĂ« prani nĂ« terren nĂ« tĂ« gjithĂ« Ballkanin duhet t’i kushtojnĂ« vĂ«mendje...

Ngjarja “AMyZONE” e STEMLab-it nga Tetova nĂ« mesin e finalistĂ«ve tĂ« “Meet and Code 2019”

Ngjarja “AMyZONE” e organizuar nga Qendra pĂ«r edukim dhe mĂ«sim inovativ- STEMLab nga Tetova nĂ« kuadĂ«r tĂ« projektit “Meet and Code 2019” qĂ« u zbatua nga Fondacioni Metamorfozis nĂ« partneritet me “Haus des Stiftens gGmbH” nga Gjermania dhe Techsoup Europe, ndĂ«rsa me mbĂ«shtetje financiare...

Qeveria kroate fajësohet për financimin e një portali dezinformues me fondet e BE-së

MĂ« 31 tetor, shĂ«rbimi i kontrollit tĂ« fakteve Faktograf raportoi se ministria kroate e EkonomisĂ«, SipĂ«rmarrjes dhe Artizanatit i akordoi rreth 13.200 euro subvencione nga fondet strukturore tĂ« BE, portalit Dnevno.hr, “njĂ« prej prodhuesit kryesorĂ« tĂ« dezinformatave nĂ« hapĂ«sirĂ«n mediatike kroate”. ParatĂ« nga fondi Evropian...

Ballkani i kupton problemet ekologjike vetëm në letër

Plani pĂ«r t’u ballafaquar me ndotjen e ajrit Ă«shtĂ« i mirĂ«, por ky problem nuk mund tĂ« zgjidhet nĂ« afat tĂ« shkurtĂ« pĂ«r shkak se ekzistojnĂ« mĂ« tepĂ«r faktorĂ« sikur ngrohja e shtĂ«pive, efikasiteti energjetik, komunikacioni me tĂ« cilat duhet tĂ« pĂ«rballemi, deklaroi ministri...

VMRO-ja bullgare do ta lëshojë qeverinë nëse Sofja do ta mbështesë Maqedoninë Veriore për anëtarësim në Evropë

Zëvendëskryeminstri i Bullgarisë për rendin publik dhe sigurinë, ministër i mbrojtjes, si dhe kryetar i partisë politike bullgare VMRO-BND, Krasimir Karakaçanov, këtë fundjavë tha se ai dhe partia e tij nuk do ta mbështesin anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në Bashkimin Evropian (BE). Ai kërkoi...

Teoria e komplotit të CIA-s nga ish koloneli i ushtrisë jugosllave gjen një platformë në mediat serbe

Disa media serbe kanë botuar kohët e fundit një version të një oficeri ushtarak në pension në të cilin ai promovon një teori që shumë njerëz e shohin si konspirative ose të rreme. Teoria pretendon se shërbimet e inteligjencës së disa shteteve ballkanike janë...

SensacionalizĂ«m dhe spekulime nĂ« revistĂ«n serbe “Blic” – qeveria e MaqedonisĂ« i pĂ«rgĂ«njeshtron lidhjet e fshehta dhe fondet e zeza mes Zaevit dhe Haradinajt

Qeveria e MaqedonisĂ« pĂ«rgĂ«njeshtron se kryeministri Zoran Zaev dhe ish kryeministri i KosovĂ«s, Ramush Haradinaj kanĂ« “lidhje tĂ« fshehta dhe fonde tĂ« zeza pĂ«r tĂ« korruptuar politikanĂ«t nĂ« Bruksel”, siç ka publikuar para disa ditĂ«sh (06.08.2019) gazeta serbe “Blic” duke mos cituar asnjĂ« burim...

Revista për mjekësi alternative e promovojnë Rusinë në Ballkan

NjĂ« metodĂ« pĂ«r pĂ«rhapjen e ndikimit rus nĂ« Ballkan Ă«shtĂ« nĂ«pĂ«rmjet revistave pĂ«r mjekĂ«si alternative. Derisa shtypi nĂ« tĂ« gjitha vendet ballkanike Ă«shtĂ« nĂ« rĂ«nie tĂ« madhe, numri i revistave me tituj sikur “Doktor Rusie”, “Brishta Ruse”, “Enciklopedia ruse e shĂ«ndetit” Ă«shtĂ« duke u...

Daciq: Zhivaljeviq duhej të njoftoj nëse në Kuvend ka shtetas serb

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq sot ka deklaruar se nëpunësi i ambasadës serbe në Maqedoni dhe pjesëtar i Agjencisë së Sigurimit dhe Informimit (ASI), Goran Zhivaljeviq, me hyrjen në Kuvendin e Maqedonisë më 27 prill, gjatë incidenteve, nuk e ka shkelur protokollin diplomatik...

 “Blic”: Serbia Ă«shtĂ« pĂ«r katĂ«r herĂ« mĂ« e fuqishme ushtarakisht se Maqedonia, ShqipĂ«ria dhe Kosova

Serbia me 36.000 ushtarë është më shumë se katër herë më e fuqishme se Maqedonia, Shqipëria dhe Kosova, që kanë nga 8000 ushtarë. Më poshtë është Mali i Zi me 1853 ushtarë. Megjithatë, Kosova prin para tjerëve për shkak të 150 pjesëtarëve të njësitit...

Beogradi këmbëngul në BE për zgjidhje të qetë të krizës në Maqedoni

Diskursi publik i cili thërret në dhunë, në mungesë të dialogut esencial mes Beogradit dhe Prishtinës dhe mos- stabiliteti në Maqedoni, paraqesin kërcënim serioz dhe të hapur për qetësi në Evropën Juglindore- është porosia kryesore e dokumentit jozyrtar që ministrja serbe për integrime evropiane,...

Maqedonasit në Shqipëri në vend që me Edi Ramën, bëjnë koalicion me Ilir Metën

Komiteti Ekzekutiv i partisë Aleanca Maqedonase për Integrim Evropiane në Shqipëri (AMIE) solli vendim që në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Shqipëri, që pritet të mbahen më 18 qershor, të bëj koalicion me Lëvizjen për integrim socialist të Ilir Metës. Pasi Meta hoqi dorë nga...

Vuçiq: Serbia nuk përzihet në punët e brendshme të Maqedonisë

Serbia nuk pĂ«rzihet nĂ« punĂ«t e brendshme tĂ« MaqedonisĂ«, ka deklaruar sot kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, i cili Ă«shtĂ« nĂ« ditĂ«t e fundit tĂ« mandatit kryeministror dhe sĂ« shpejti pritet tĂ« merr postin e presidentit tĂ« SerbisĂ«. “Atje jeton njĂ« popull miqĂ«sor tĂ« cilit i...

Han nĂ« “Prinston”: PatjetĂ«r duhet tĂ« shohim vullnet nĂ« vend tĂ« lojĂ«rave politike

Në vend të lojërave politike, patjetër duhet të shohim vullnet politik dhe reforma të vërteta, jo në letër por në terren, sidomos në fushat kyçe siç është sundimi i të drejtës, konkurrenca dhe lidhja. Ky është mesazhi i euro- komisarit për zgjerim dhe politikë...