fbpx
Bota Ballkan Faqe 2

Ballkan

Deputeti Abrashi shpërndau dokument të paverifikuar me supozimin se Serbia po “mobilizohet”

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV) Artan Abrashi e ka shpërndarë një dokument të paverifikuar në llogarinë e tij në Facebook, me pretendimin se serbët janë duke u mobilizuar. Sipas tij, në dokumentin e lëshuar nga Ministria e Brendshme e Serbisë, jepet një paralajmërim për...

Gjysmë e vërteta e inflacionit të ulët në Shqipëri

Statistikisht Shqipëria është vendi me normën më të ulët të inflacionit në rajon dhe qëndron më poshtë se mesatarja e vendeve të Bashkimit Europian. Por ekspertë të ekonomisë dhe financave në Shqipëri janë mosbesues mbi metodologjinë e përllogaritjes së inflacionit nga INSTAT, bazuar mbi...

Publikimi i titujve ‘copy-paste’ nga tabloidët po i bën jehonë propagandës kundër emigrantëve në Britani

Në mediat tona online dhe jo vetëm, po zhvillohet një fushatë anti-emigrantë, përmes publikimit të titujve ‘copy-paste’ nga tabloidë britanikë që njihen për qëndrimet e ashpra kundër refugjatëve. Faktoje sjell një analizë mbi realitetin e emigracionit në masë që po ndodh në Britani, bazuar...

Mbyllja e kolegjit turk, argumentet e qeverisë dhe këmbëngulja e Turqisë për asgjësimin e ndikimit të Fetullah Gylen

Qeveria mbylli kolegjin turk “Mehmet Akif”, sapo kishte nisur viti i ri shkollor duke vendosur para faktit të kryer 159 nxënës dhe prindërit e tyre, që po përballen me pasojat. Një verifikim i Faktojes ballafaqon justifikimet e qeverisë për mbylljen e institucionit arsimor për...

Dezinformata për “inkursion” të FSK-së në Zubin Potok

edia në gjuhën serbe “Novosti” më 26 shtator 2022 ka publikuar një lajm me pretendimin se në Zubin Potok ka kaluar një kolonë e makinave të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). Pretendimin e ka bërë pa u bazuar në burime të sigurta informacioni....

Keqinterpretohet deklarata e ambasadorit Rohde rreth datës së liberalizimit të vizave

Qarkullimi i informatave të rrejshme me data/muaj të supozuar se kur do të ndodhë liberalizimi i vizave për Kosovën po vazhdon ende. Lajme të tilla të paverifikuara janë shpërndarë ndër vite duke ushqyer shpresa të rrejshme tek qytetarët e Kosovës lidhur me afatet e...

Keqinterpretimet e “Zyrës për Kosovë” për motivet e sulmit ndaj dy serbëve

E ashtuquajtura “Zyrë për Kosovë” në Qeverinë e Serbisë ka reaguar përsëri pas një sulmi tjetër ndaj dy banorëve serb. Sulmin e ka interpretuar si pasojë e politikës së Prishtinës zyrtare dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, por pa dhënë ndonjë fakt për këtë...

Lajm i rremë për shifrat e të infektuarve me COVID-19

Mediumi “todaynews80.com” me datë 17 shtator ka publikuar një lajm ku pretendohet se në Kosovë  ka rritje të rasteve të të infektuarve me COVID-19. Në titull të këtij mediumi shkruan se është rikthyer COVID-19, ndërsa në përmbajtje të lajmit përshkruhen të dhënat kontradiktore me ato të Ministrisë...

Nën vëzhgimin e kamerave të dyshimta kineze

Në mungesë të njohjes formale, marrëdhëniet mes Kinës e Kosovës mbeten të ftohta. Por, pavarësisht kontestimit që Kina ia bënë shtetit të Kosovës, nuk mungon ndërveprimi. Shteti më i madh aziatik ka tentuar që ndikimin ta instalojë edhe përmes partnerit kryesor në Ballkanin Perëndimor-...

Shqipëria dhe vendet fqinje pre e sulmeve kibernetike

Shqipëria ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Republikën Islamike të Iranit pas një hetimi që sipas qeverisë provoi se sulmi kibernetik i korrikut të këtij viti, ishte orkestruar nga Teherani. Ekspertë të çështjes së sigurisë paralajmërojnë se vendimi rrit rrezikun e krimeve të tjera kibernetike në...

A u rritën eksportet Shqipëri-Kinë dhe çfarë thonë ekspertët për ndikimin kinez?

Viti 2022 shënoi një rritje të eksporteve të Shqipërisë drejt Kinës, në masën 67%. Të dhënat zyrtare nga INSTAT, të përpunuara nga Faktoje tregojnë se Kina po “merr” nga vendi ynë xeherorë dhe koncentrate kromi e bakri. Rritjen e shifrave për eksportet e deklaroi...

Shqipëria, ‘as me Rusinë, as me Ukrainën’

Nga 1 maji deri në 30 shtator të gjithë rusët që do të vijnë në Shqipëri për turizëm nuk kanë nevojë për vizë. Qeveria vendosi të lehtësojë procedurat për sezonin turistik, në një kohë që Rusia aplikon regjim të rreptë vizash për Shqipërinë. Presidenti...

Stanka Paraç Damjanoviq: OSHC-të dhe autoritetet lokale janë partnerët tanë të natyrshëm

Stanka Paraç Damjanoviq, kryetare e Rrjetit Ballkanik për Demokracinë Lokale, trajnere dhe edukatore, ka përvojë shumëvjeçare profesionale si përfaqësuese e sektorit të OJQ-ve, që punon në tema të tilla si: zhvillimi i shoqërisë civile, edukimi qytetar, qytetari aktive dhe qeverisje e mirë në nivel...

Analiza krahasuese: Pjesëmarrja e qytetarëve në Ballkanin Perëndimor

Në kuadër të projektit Rrjetëzimi i OJQ-ve për një demokraci më të mirë lokale në Ballkan, financuar nga Agjencia Suedeze për Bashkëpunim Ndërkombëtar dhe Zhvillim (SIDA), dhe zbatuar nga Rrjeti Ballkanik i Zhvillimit të Shoqërisë Civile (BCSDN), janë bërë tre studime krahasuese që shqyrtojnë...

Duke parë përpara dhe duke parë prapa – Përvoja e bashkëpunimit dhe rrjetëzimit të OJQ-ve rajonale në Ballkanin Perëndimor

Rrjetëzimi i OJQ-ve rajonale në Ballkan është bërë një përpjekje gjithnjë e më sfiduese për shumicën e organizatave të përfshira në nisma rajonale që nxisin të drejtat e njeriut, demokracinë, qeverisjen e mirë, sundimin e ligjit, pajtimin ose zhvillimin socio-ekonomik. Mund të vërehen të...

Në Ballkanin Perëndimor dhe në RMV dezinformatat shumë shpesh përhapen nga faktorë vendas

Dezinformatat janë pjesë e gjithëpranishme në jetën politike në Ballkanin Perëndimor, pa përjashtime. Mirëpo, derisa për dezinformatat shpesh flitet në kontekst të kërcënimeve të jashtme për funksionimin e qeverive dhe të demokracisë, fajtorët më të mëdhenj  për prodhimin dhe mbrojtjen e tyre nuk janë...

Qendra për tranzicion demokratik propozon që gjatë regjistrimit në Mal të Zi të mos grumbullohen të dhëna mbi kombin, religjionin dhe gjuhën

Qendra për tranzicion demokratik e filloi iniciativën që në regjistrimin në Mal të Zi të hidhet poshtë praktika e vjetër e grumbullimit së të dhënave mbi përkatësinë etnike (kombëtare) dhe (mos) përkatësinë religjioze, si dhe gjuhën në të cilën flet qytetari. Qëllimi i këtij propozimi është...

Millorad Millojeviq, Radio Evropa e Lirë: Gazetarët e BeH tashmë po mbeten pa punë për shkak të pandemisë

Epidemia e kovid-19 ka ndikuar në shumë mënyra te gazetarët, të cilët kanë qenë lidhja ndërmjet shëndetësisë dhe publikut gjatë krizës. Publiku nga afër ndiqte gjithçka që kishte të bëjë me pandeminë, duke injoruar ata që ua transmetonin atyre informacionet çdo ditë. Në të...

Investimet në Pustec, premtimi i pa-mbajtur i homologëve të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut

Në bashkinë e Pustecit, në juglindje të vendit banojnë pothuaj 6000 banorë, që përbëjnë minoritetin maqedonas. Gjatë takimit të mbajtur në shtator 2019, dy ministrat e brendshëm të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut premtuan investime të rëndësishme që do rrisnin mirëqenien e këtij komuniteti....

Çfarë ndodhi me rihapjen e premtuar të kufijve tokësorë më 1 qershor?

Rihapja e kufijve me vendet fqinje, të mbyllura gjatë pandemisë, u premtua se do të ndodhte në 1 qershor. Kryeministri Rama dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu e njoftuan këtë gjatë komunikimeve të planit të rihapjes në disa konferenca gjatë muajit maj. Por një...