fbpx

Është shkarravitur dhe shkulur tabela e Aleksandrit të Madh në qendër të Shtipit

-

Është shkulur dhe shkarravitur një tabelë e sapo vendosur para përmendores së Aleksandrit të Madh në qendër të Shtipit, e cila shpjegonte për origjinën e tij. Autori për të cilin ende nuk dihet kush është, veprimin e ka bërë gjatë natës së kaluar, transmeton Meta.mk.

Përmendorja e Aleksandrit të Madh, Shtip
Përmendorja e Aleksandrit të Madh, Shtip

Më herët gjatë ditës, fotot e përmendores dhe pllakës përpara tij u shpërndanë në rrjetet sociale si pjesë e detyrimeve të ndërmarra nga Marrëveshja e Prespës.

Përmendorja e Aleksandrit të Madh, Shtip
Përmendorja e Aleksandrit të Madh, Shtip

Përmendorja e  Aleksandrit të Madh u vendos katërmbëdhjetë vjet më parë në sheshin në Shtip, si donacion nga biznesmeni nga Shtipi Slave Ivanov. Skulptura është vepër e profesorit të universitetit dhe skulptorit akademik Nikola Smilkov. Ky monument është i vetmi i Aleksandrit të Madh në Shtip.

Përmendorja e Aleksandrit të Madh, Shtip
Përmendorja e Aleksandrit të Madh, Shtip
Përmendorja e Aleksandrit të Madh, Shtip
Përmendorja e Aleksandrit të Madh, Shtip
Përmendorja e Aleksandrit të Madh, Shtip
Përmendorja e Aleksandrit të Madh, Shtip

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.