fbpx

Armata e Republikës së Maqedonisë së Veriut pranoi 125 ushtarë të rinj profesionistë

Armata e Republikës së Maqedonisë së Veriut, nga sot në radhët e saj ka 125 ushtarë të rinj profesionistë. Ky është grupi i parë i pranuar nga dy të planifikuar për këtë vit, ndërkaq vitin e kaluar u pranuan 373 sosh njofton Meta.mk. Në ceremoninë në...

NĂ« lagjet e egra pranĂ« Vardarit: “I djegim mbeturinat pĂ«r tĂ« mbijetuar!” (FOTO)

Tym i dendur ngjyrĂ« hiri nĂ« distancĂ« vjen nga lagja nĂ« rrĂ«zĂ« tĂ« KalasĂ«, ku jemi drejtuar bashkĂ« me ekipin e Inspektoratit tĂ« qytetit. ËshtĂ« ky vendi, nĂ« tĂ« cilin gjatĂ« kĂ«tij dimri disa herĂ« Ă«shtĂ« vejtur se diçka po digjet, e mĂ« pas...

Shkëlqimi dhe rënia e Kodrës së Diellit: Nga qendër me nam botëror në fushë shterpe

“Kodra e Diellit”, dikur ishte qendĂ«r skijimi e njohur nĂ« rajon dhe mĂ« gjĂ«rĂ«. NĂ« tĂ« Ă«shtĂ« investuar nĂ« infrastrukturĂ«, ka pasur gara skijimi me garues nga e tĂ«rĂ« bota dhe ishte destinacion i preferuar pĂ«r shumĂ« aplinistĂ« dhe skijator. Sot, ka ngelur vetĂ«m dĂ«shira e...

Zaev: Me gjithë fuqinë time do të luftoj kundër ndasive që dobësuan shoqërinë

Jetë në Maqedoni për të gjithë. Prej sot ky është obligimi jonë i përbashkët. Kjo nuk është fundi i betejës për jetën që e zgjodhëm. Ky është vetëm fillimi, ka thënë lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në fillim të kongresit të 22-të të partisë...

Lirohet kryeshefi i SPB Kumanovë, akuzon për rast të montuar dhe frikësim

Kryeshefi i SPB Kumanovë, Stojançe Veliçkoviq, të cilin policia sonte tentoi ta arrestojë, është lëshuar pasi policia, me urdhër nga Prokuroria Themelore Publike, ka kryer bastisje në shtëpinë e tij. Veliçkoviq tha se policia është futur në shtëpinë e tij në orën 16:40, ka kryer...

Policia ruan 3570 thasë me material zgjedhor në Klubin e deputetëve

Në Klubin e deputetëve, nën sigurim të lartë policor gjenden 3570 thasë me material zgjedhor. Mbrëmë pas mbarimit të zgjedhjeve, e deri më sot, thasët me fletëvotime dhe materiali tjetër për votim nga të gjitha vendvotimet barten në Klubin e deputetëve, ku komisioni i...

Sindikata e “Jugohromit” me bllokim njĂ«orĂ«sh kĂ«rkoi qĂ« tĂ« funksionojĂ« sĂ«rish kombinati

TĂ« punĂ«suarit nĂ« kombinatin “Jugohrom” sot nĂ« mesditĂ« dolĂ«n nĂ« protestĂ« nĂ« Shkup dhe pĂ«r 1 orĂ« bllokuan udhĂ«kryqin tek pallati gjyqĂ«sor. Ata kĂ«rkojnĂ« tĂ« kthehen nĂ«pĂ«r vendet e punĂ«s. Sindikata e “Jugohromit” kĂ«rkon tĂ« tĂ«rhiqet ndalesa pĂ«r funksionimin e fabrikĂ«s  sepse, siç thonĂ«, Ă«shtĂ«...

Sot u mbajt Marshi i tolerancĂ«s – “Urrejtja Ă«shtĂ« dobĂ«si”

Sot me fillim nĂ« orĂ«n 12 nga Muzeu i Shkupi filloi Marshi i TolerancĂ«s – “Urrejtja Ă«shtĂ« dobĂ«si”, nĂ«n organizimin e Komitetit tĂ« Helsinkit nĂ« Shkup. Marshi iu dedikua luftĂ«s kundĂ«r gjuhĂ«s sĂ« urrejtjes dhe tolerancĂ«s sĂ« diversiteteve. OrganizatorĂ«t theksuan se gjendja politike nĂ« tĂ« cilĂ«n...

Guerila- aksion në disa qytete kundër zyrtarëve të VMRO DPMNE-së

Disa aktivist civil dje dhe sot realizuan gueril- aksione nëpër më shumë qytete të vendit. Aksionet u mbajtën në Prilep, Strumicë, Veles, Manastir, Tetovë dhe Kumanovë. Në Manastir është ngjitur porosia "Provizion më të madh për më shumë banesa. Ju faleminderit manastiras, Vladimir Taleski", në...

“Liri nĂ« vend tĂ« frikĂ«s”: Aksion gueriles kundĂ«r pĂ«rgjimeve

Me aksion gueril pĂ«r ngritjen e vetĂ«dijes publike kundĂ«r pĂ«rgjimit masiv, Fondacioni pĂ«r internet dhe shoqĂ«ri “Metamorfozis” Ă«shtĂ« pĂ«rfshirĂ« nĂ« aksionet e LĂ«vizjes ndĂ«rkombĂ«tare “Liri nĂ« vend tĂ« frikĂ«s” (Freedom not fear) Si pjesĂ« e aksionit, furgoni me antenĂ« tĂ« madhe satelitore, qĂ« simbolizonte tĂ«...

Gjykimi i aktivistit Bogoevski anulohet për 14 nëntor

Gjykimi i aktivistit tĂ« “Revolucionit Laraman”, Pavle Bogoevski, Ă«shtĂ« anuluar pĂ«r mĂ« 14 nĂ«ntor sepse nĂ« propozimin e ProkurorisĂ« ka munguar vlera e dĂ«mit material tĂ« bĂ«rĂ« ndaj MinistrisĂ« sĂ« KulturĂ«s. “Propozimi i ProkurorisĂ« jo vetĂ«m qĂ« Ă«shtĂ« thirrje pĂ«r ndjekje tĂ« motivuar politike tĂ«...

Selia e re e PSP-sĂ« Ă«shtĂ« thuajse gati – zhvendosja nĂ« shtator

PSP nĂ« fillim tĂ« shtatorit punĂ«n e saj do ta vazhdoj nĂ« hapĂ«sirat e reja nĂ« rrugĂ«n “Franklin Ruzvelt” ku po pĂ«rfundojnĂ« pĂ«rgatitjet e fundit pĂ«r objektin, konfirmojnĂ« pĂ«r “Meta” nga kjo prokurori. “Po pĂ«rfundojnĂ« pĂ«rgatitjet e objektit tĂ« ri dhe nĂ« rrjedhĂ« e sipĂ«r...

ÇfarĂ« kĂ«rkoi MPJ nga tĂ« huajt pĂ«r vĂ«rshimet: Automjete xhip, kamionĂ«, çizme gome…

Ministria e jashtme deri tek ambasadat në Shkup më 9 gusht dërgoi shkresë në të cilën kërkohet ndihma financiare dhe ofrohet listë me prodhime që nevojiten për ballafaqimin me pasojat nga vërshimet. "Ministria dërgon listë preliminare me mjete konkrete të nevojshme, që mund të dërgohen...

Katastrofë në Hasanbeg pas vërshimeve: Kërcejnë nga ballkoni që të shpëtojnë

Automjeti i Ndihmës së shpejtë nxori një grua të moshës së mesme nga shtëpia e saj në Hasanbeg, e cila siç tregon familja e saj, në përpjekje që ta evitoj vërshimin, patjetër e ka pasur të kërcej nga ballkoni i katit të parë. Fqinjët...

ËshtĂ« koha qĂ« Qeveria tĂ« jep dorĂ«heqje, porositĂ«n protestuesit

Deri nĂ« pĂ«rleshje tĂ« vogĂ«l mes  NJRSH dhe protestuesit erdhi nĂ« protestĂ«n e sotme pasi pjesĂ«tarĂ«t e “Revolucionit shumĂ«ngjyrĂ«sh” tentuan tĂ« rrĂ«zojnĂ« pĂ«rmendoren e Promotejit qĂ« Ă«shtĂ« pjesĂ« e projektit “Shkupi 2014” dhe qĂ« gjendet nĂ« “Zhena- park”. Protestuesit hoqĂ«n mburojĂ«n e Promotejit dhe larguan...

“Revolucioni shumĂ«ngjyrĂ«sh” me fishekzjarrĂ« numĂ«r 1 pĂ«rfundoi numĂ«rimin

Aktivistët e "Revolucionit shumëngjyrësh" mbrëmë para hapësirave të Prokurorisë speciale me vizatimin e numrit 1 romak i përbëre nga njerëz dhe flakadan shkroi numrin e fundit nga afati përfundimtar që e dhanë për përmbushjen e kërkesave të tyre. Qytetarët e renditur në tre pjesë të...

„Revolucioni shumĂ«ngjyrĂ«sh“ bllokoi mĂ« shumĂ« udhĂ«kryqe nĂ« Shkup sesa qĂ« paralajmĂ«roi

“Revolucioni i larmĂ«â€sot nĂ« orĂ«n 12 bllokoi mĂ« shumĂ« udhĂ«kryqe nĂ« qendĂ«r tĂ« Shkupit. Krahas tre udhĂ«kryqeve tĂ« paralajmĂ«ruara, pa paralajmĂ«rim, me aksion guerilĂ« u bllokua edhe udhĂ«kryqi te Ministria e EkonomisĂ«, gjĂ« qĂ« i befasoi vozitĂ«sit. https://twitter.com/meta_agency/status/740487815021072384 Paraprakisht, policia e pastroi tollovinĂ« nĂ« trafik nĂ«...

“Nuk do t’ju kalojĂ«, nuk do tĂ« relaksohemi”, porositĂ«n protestuesit

LĂ«vizja civile “Protestoj” dhe “Revolucioni shumĂ«ngjyrĂ«sh” sot para Kuvendit porositĂ«n se nuk do tĂ« heqin dorĂ« nga lufta e tyre derisa tĂ« mos pĂ«rmbushen kĂ«rkesat e tyre. Aktivisti Pavle Bogoevski tha se sot kanĂ« ndodhur dy çështje kyçe. ”E para Ă«shtĂ« qĂ« Gjykata kushtetuese mĂ« nĂ«...

Këshilli opozitar i shqiptarëve në protestë kërkoi drejtësi, demokraci dhe dinjitet

Me parullat “Ali tradhtari”, “Demokraci”, “Vdekje fashizmit”, “PoshtĂ« BDI me Gruevskin”, “DrejtĂ«si”, disa mijĂ«ra qytetarĂ« tĂ« pĂ«rkatĂ«sisĂ« etnike shqiptare filluan protestĂ«n “Dita D- drejtĂ«si, demokraci, dinjitet” nĂ« parkun e Çairit. KĂ«shilli opozitar i shqiptarĂ«ve e organizoi protestĂ«n pĂ«r tĂ« drejta mĂ« tĂ« mĂ«dha, respekt dhe...

Protestuesit i porositĂ«n RTVM-sĂ« “Fund tĂ« programit”

  “Revolucioni laraman” sonte ngjyrosi godinĂ«n e RTVM-sĂ« dhe porositi servisin publik pĂ«r “Fundin e programit”. Fokusi i protestĂ«s sĂ« sotme u vendosi mbi televizionin maqedonas i cili duhet tĂ« jetĂ« profesional e jo partiak. https://twitter.com/meta_agency/status/729018124343906305 https://twitter.com/meta_agency/status/729012372803878913 Para RTVM-sĂ« fjalim mbajtĂ«n ish kryetari i KĂ«shillit pĂ«r radio- difuzion,...