Deri në përleshje të vogël mes  NJRSH dhe protestuesit erdhi në protestën e sotme pasi pjesëtarët e “Revolucionit shumëngjyrësh” tentuan të rrëzojnë përmendoren e Promotejit që është pjesë e projektit “Shkupi 2014” dhe që gjendet në “Zhena- park”.

Protestuesit hoqën mburojën e Promotejit dhe larguan një pjesë të dërrasave rreth përmendores. Më pas e lidhën me pëlhurë dhe tentuan ta rrëzojnë. Në atë moment, rreth tredhjetë pjesëtarë të Njësitit për rregullim të shpejtë rrethuan përmendoren dhe larguan protestuesit nga hapësira.

Disa nga protestuesit filluan të hedhin gurë, shishe dhe kanaqe drejt policisë, por personat që mbanin rend nga “Revolucioni shumëngjyrësh” bënë thirrje për qetësi.

Nuk kishte incidente më të mëdha.

Gurë dhe shishe u hodhën edhe ndaj dritareve të Ministrisë së drejtësisë që u ngjyrsh me ndihmë të pompës, fuçive dhe zorrave. Edhe pse policia ishte prezente para Ministrisë, nuk reagoi ndaj aktiviteteve të protestuesve.

Nga ministria e drejtësisë protestuesit u drejtuan para Kuvendit ku e ngjyrosën me çatall të madh.

Të pranishmit porositën se është koha që Qeveria të jep dorëheqje dhe qytetarët të marrin pjesë në bisedimet dhe marrjen e vendimeve.

 

Протестот почна во 19 часот пред просториите на СЈО, по што демонстрантите се упатија кон Владата каде говореа активистот Павле Богоевски, членот на Левица, Владимир Куновски, и заменик-престедателката на СДСМ, Радмила Шекеринска.

Сите порачаа дека е време владата да си даде оставка и граѓаните да учествуваат во преговорите и во носењето одлуки.

Активистот Богоевски рече дека повеќе не се плашат, а двајцата припадници на „Шарената револуција“ кои стоеја до него симболично ги извадија маските од лицата.

– Дојдовме да покажеме дека сме одговорни граѓани и дека сакаме да учествуваме во носењето одлуки. Не сме само ние 15-20.000 што сме тука. И граѓаните што не се дојдени ни даваат поддршка. Сакаме да кажеме дека граѓаните и партиите ќе продолжат заедно и сите ќе го кренат гласот против ова злосторничко здружение. Исто така, сакаме да порачаме дека не сме неартикулирани хулигани, туку граѓани со артикулирани барања. Тука сме да кажеме дека граѓаните мора да бидат дел од донесувањето одлуки и да обезбедиме идните преговори да бидат транспарентни – рече Богоевски, повторувајќи ги нивните претходни барања.

Членот на Левица, Куновски, рече дека првпат граѓаните се обединети во една мисла и дека се тука за да изградат нова социјална и праведна држава.

– Ние нема да преговараме, тука сме само да ги договориме условите за капитулација. Со будали не се преговара и договара. Ве повикувам сите да бидете будни и да се вклучите во формирањето на новата Република Македонија. Ова е историски момент – рече Куновски.

Шекеринска рече дека порано стравот бил во секој македонски дом, но сега целиот страв е собран само во една зграда.

– За да се спаси, Груевски вчера се обиде да го сврти народот против народ. Но, сите треба да знаат дека корупцијата во Македонија има име, а криминалот точна адреса. Тука сме да му порачаме на Груевски дека нема шанси да продолжи со своите судии од тефтерчето и да ги тргне рацете од институциите – изјави Шекеринска.

Некои од граѓаните фрлија јајца кон објектот на Владата.