fbpx
Tag: протест

tag: протест

Protestat në RMV, Epidemiologët paralajmërojnë: Çdo protestë është rrezik për përhapje të Kovid-19

Pronarët e restoranteve dhe muzikantët protestuan para Qeverisë sepse nuk u pëlqejnë masat kundër Kovid-19, më parë në Tetovë dhe Kumanovë protestuan nxënës të shkollave të mesme kundër onlajn mësimit, ndërsa dje protestë kundër rritjes së çmimit të energjisë elektrike u organizua nga partia opozitare VMRO-DPMNE. Në ditën kur u regjistrua numër rekord prej 317 të infektuarve rishtas me...

 “Për Maqedoni të përbashkët” porositi se nuk do të lejojë që të ndahet e kuqja nga e verdha

Me marsh të qetë nga Qeveria deri në Parlament, qytetarët protestuan që të shprehin pakënaqësinë e tyre nga, siç thonë “pranimi i Platformës shqiptare nga lideri i LSDM-së, Zoran Zaev”. Tubimi i nismës civile “Për Maqedoni të përbashkët” apo siç e quajnë organizatorët “Ilindeni i Katërt” filloi para qeverisë ku pjesëmarrësit brohoritnin “Maqedoni” dhe “Maqedoni e pastër”. Organizatorët nga emri i...

Intensivisht largohen ngjyrat e “Revolucionit laraman”

Skulpturat e luanëve që gjenden në hyrje të urës "Goce Dellcev" të cilat më 23 prill të këtij viti ishin të ngjyrosura nga pjesëtarët e "Revolucionit laraman", këto ditë po pastrohen në mënyrë intensive. Një pjesë janë pastruar tërësisht ndërsa të tjerat po pastrohen gradualisht. Këtë verë shumë përmendore ishin ngjyrosur në suazat e protestave të "Revolucionit laraman", që filloi pasi...

“Revolucioni shumëngjyrësh” paralajmëroi protestë të re të hënën më orën 19

‘Revolucioni Laraman’ për të hënën ka njoftuar protestë të re, e cila do të fillojë tashmë si zakonisht para objektit të PSP-së në ora 19:00. "Drejtësia është e rrezikuar. Protestoj! Gjykata kushtetuese është nën okupimin partiak. Protestoj! Gruevski dhe Ivanov iu kërcënohen qytetarëve. Protestoj! Pushteti dëshiron të negocioj fshehtë. Protestoj! Pushteti nuk dëshiron t'i dëgjoj qytetarët. Protestoj! Protestoj me "Revolucionin...

Është koha që Qeveria të jep dorëheqje, porositën protestuesit

Deri në përleshje të vogël mes  NJRSH dhe protestuesit erdhi në protestën e sotme pasi pjesëtarët e “Revolucionit shumëngjyrësh” tentuan të rrëzojnë përmendoren e Promotejit që është pjesë e projektit “Shkupi 2014” dhe që gjendet në “Zhena- park”. Protestuesit hoqën mburojën e Promotejit dhe larguan një pjesë të dërrasave rreth përmendores. Më pas e lidhën me pëlhurë dhe tentuan ta...

Gazetari Kezharovski në bisedë informative për ngjyrosjen e Kuvendit

Përmes një shkrimi në faqen e tij në rrjetin social Facebook, Tomislav Kezharovski, gazetari i cili tashmë njihet si simbol i rezistencës gazetareske, ka njoftuar se sërish ftohet në bisedë informative nga policia. “Stacioni policor i Qendrës ka lëshuar ftesë për mua për një bisedë informative. Do shkoj sot në ora 18:30 në stacionin policor. Më kanë thirrur për “përfshirje”...

“Revolucioni shumëngjyrësh” me fishekzjarrë numër 1 përfundoi numërimin

Aktivistët e "Revolucionit shumëngjyrësh" mbrëmë para hapësirave të Prokurorisë speciale me vizatimin e numrit 1 romak i përbëre nga njerëz dhe flakadan shkroi numrin e fundit nga afati përfundimtar që e dhanë për përmbushjen e kërkesave të tyre. Qytetarët e renditur në tre pjesë të sinkronizuar ndezën flakadanët dhe kënduan "Nikolla, afër e ke Shutkën". Siç thanë nga "Revolucioni shumëngjyrësh", ky...

LQMM me kundër- parulla kundër Najçevskës dhe Pirovskës para stacionit policor

Pjesëtarët e lëvizjes civile LQMM u paraqitën në protestën para stacionit policor "Beko" me parulla kundër Mirjana Najçevskës dhe Urania Pirovskës, që sot në mëngjes janë ftuar në bisedë informative. Kordoni policor pengoi  qytetarët nga LQMM që të afrohen deri te protestuesit e "Revolucionit laraman" ndërsa pas përleshjes së vogël verbale me policinë, ata u larguan. Profesorja Mirjana Najçevska sot në...

Najçevska ngjyros hyrjen e stacionit policor “Beko”

Profesorja Mirjana Najçevska sot në mëngjes u paraqit në bisedën informative ndërsa para stacionit policor "Beko" në Shkup e ngjyroi hyrjen. Në bisedë informative gjithashtu sot është ftuar kryetarja e Komitetit të Helsinkit, Urania Pirovska. Disa dhjetëra qytetarë sot në mëngjes janë tubuar para stacionit policor në mbështetje të Pirovskës dhe Najçevskës për të shprehur revoltën e tyre nga presionet...

Sot marsh protestues për të drejta më të mëdha të punëtorëve

Nënshkruesit e Kartës për solidaritet të sindikatave dhe shoqatave për mbrojtjen e të drejtave të punëtorëve sot prej orës 18 para Shtëpisë së ndërtimtarëve do të organizoj marsh protestues. “Shkelja e të drejtave dhe dinjitetit të punëtorëve është një prej padrejtësive kyçe të cilat i përjetojmë. Bashkë do të ngremë zërin në marsh protestues. Bëj thirrje në bashkim për të...

Lëvizja për Reforma në PDSh: Maqedonia me ndrysdhimin e Kushtetutës të bëhet shtet binacional

Lëvizja për Reforma në PDSh ka falënderuar gjithë pjesëmarrësit në protestën e 22 prillit. “Konsiderojmë se protesta “Ndal” e 22 prillit ishte nga më të suksesshmet në Maqedoni, të organizuara nga subjekte dhe organizata shqiptare. Kjo për disa arsye; Së pari ne së bashku bëmë thyerjen e imazhit se në këtë shtet ekzistuaka vetëm publikja maqedonase, pra partikularja maqedonase apo thënë...

“Protestoj” sonte para Gjykatës kushtetuese

Lëvizja Civile "Protestoj" vazhdon sot me protestën e 11 me radhë të njohura në popull si “Revolucion laraman”. Protestuesit janë mbledhur përpara Prokurorisë Speciale ku do t’i jepet mbështetje, ndërkaq pastaj prej atje nga ura “Goce Dellçev”, do të shkohet përpara objektit të Gjykatës Kushtetuese. "Do të protestojmë edhe sonte, të bashkuar. Nëse bie shi, merrni ombrellë dhe bashkohuni. Në orën...

“Nuk ju amnistojmë”, porositën qytetarët në protestat paqësore dhe të qeta

Në atmosferë të qetë me parulla “Dorëheqje”, “Nikolla në robëri” dhe “Nuk ju amnistojmë” para godinë së Qeverisë përfundoi protesta e sotme e qytetarëve kundër vendimi të presidentit Ivanov i cili fali 56 politikanë. Numri i madh i protestuesve para Qeverisë erdhi nga Ministria e kulturës, e cila u ngjyros me qese me ngjyrë. Itinerari drejt Ministrisë së kulturës, thonë organizatorët,...

„Ајде“: Уставните судии го убија Уставот!

„Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се познати. Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски се петте „тефтер-судии“ кои надвор од очите на јавноста не само што го убија Уставот, туку станаа и директни соучесници во криминалот и во бандитизмот на актулната власт. Уставот на Република Македонија од денеска е мртов!“, се вели во...

Te themelit i kryqit në Butel është qetë, hiqen tendat

Sot në lagjen Butel të Shkupit, në vendin ku ditë me radhë kamp bënin qytetarë që dolën kundër vendosjes së kryqit të gjatë 55 metra, është qetë dhe pamje e zakonshme për një pasditë. Ka vetëm lëvizje të madhe të makinave të cilët shkojnë në varrezat e Butelit për shkak të festës fetare. Në fakt, kjo ishte edhe arsyeja e krerëve...

Përfundoi protesta kundër ndërtimit të kryqit në Butel

Protesta kundër vendosjes së kryqit në komunën Butel, përfundoi pa incidente, me vendosjen e tendave në lokacionin ku para disa ditëve ishte gur- themeli. Së bashku me qytetarët, protestoi edhe partia e BDI-së. Izet Mexhiti kryetari i Çairit tha se edhe pse protestën e organizon partia e tij, kjo shpreh revoltin e të gjithë shqiptarëve në Maqedoni për shkak të...

Rrënohet gardhi përreth themelit të kryqit në Butel, protestuesit vendosën tenda

Grupi i protestuesve në krye me BDI-së për momentin është në Butel në vendin ku është vendosur gur- themeli i kryqit në këtë lagje, shkruan "Nova TV". Ata rrënuan gardhin përreth themelit të kryqit në Butel dhe vendosën tenda dhe flamuj shqiptarë. Një pjesë e protestuesve u ndalojnë ekipeve të gazetarëve që të afrohen deri në vendin e ngjarjes dhe flamujt. Në protest...

Protestë para Gjykatës kushtetuese: “Mafia në robëri”, “Dorëheqje“, „Ka Grujo -s’ka qetësi“.

Duke goditur tenxheret një grup qytetarësh sot përsëri u grumbulluan para Gjykatës kushtetuese që të shprehin pakënaqësinë e tyre nga vendimi i Gjykatës që të shqyrtoj nismën për ndryshimin e Ligjit për amnisti i cili parasheh faljen e personave që ndiqen për kriminalitet zgjedhor. Qytetarët e mbledhur brohoritnin "Mafia në robëri", "Dorëheqje“, „Ka Grujo -s'ka qetësi“. "Kanë kryer kriminalitet zgjedhor dhe tani...

Qindra qytetarë protestuan kundër shkatërrimit të gjelbërimit në Karposh

Qindra qytetar kanë bllokuar bulevardin “Aradhat e partizanëve” te “City Mall” për të shprehur revoltin e tyre kundër miratimit jo të duhur të planit të hollësishëm urbanistik për komunën e Karposhit. Ata protestuan kundër prerjes së drunjve dhe shkatërrimit të gjelbërimit, ku në vend të tyre planifikohen godina. Me brohoritjet “Ua, mafioz”, “Nuk e japim Karposhin” dhe mbishkrime ku shkruante “Fëmijët...

 “Dil për ajër”: Nëse për pesë ditë Qeveria nuk ndërmerr masa, do të radikalizojmë protestën

Shoqatat dhe nismat ekologjike, pesë di të para skadimit të afatit që ata ua dhanë kompetentëve për të zgjidhur problemin me ndotjen enorme të ajrit, nuk janë shumë optimistë se do të zbatohen masat që ata u propozuan autoriteteve. Deri më tani nuk është zbatuar asnjë masë që shoqatat ekologjike i propozuan në protestën e 28 dhjetorit para Qeverisë dhe...