fbpx
Tag: PSP

tag: PSP

PSP kërkon ngrirjen e pronës për rastet “Talir” dhe “Treqind”

Prokuroria Speciale ka njoftuar se sot pranë Gjykatës Themelore Shkupi 1 ka dorëzuar kërkesë për sigurimin e pronës për rastet "Treqind" dhe "Talir". Kërkesën për rastin e tyre është përpunuar, pas çka janë marrë parasysh rrëfimet e gjykatës gjatë refuzimit të kërkesës fillestare për ngrirjen e pronës. Lidhur me rastin "Treqind" lidhur me furnizimin e 300 automjeteve për MPB-në, pranë...

PSP në gjykatë ka dorëzuar 12 kërkesa për ngrirjen e pronave dhe dëshmive

Prokuroria Speciale pranë Gjykatës Themelore Shkupi 1 i ka dorëzuar të gjitha 12 kërkesat e paralajmëruara për ngrirje prone, mes të cilave edhe për godinën e VMRO DPMNE-së si dhe prova dhe analiza financiare, konfirmojnë për “Meta” nga PSP. Ndryshe, Specialja dje hapi tre raste të reja gjegjësisht “Trevnik”, “Trajektorja” dhe “Talir”. Masa të posaçme për siguri nuk janë kërkuar. Për konferencat...

PSP: Lideri i VMRO DPMNE-së i dyshuari i parë për larje parash dhe financim joligjor

“Talir” është hetimi i parë për larjen e parave, të cilin e publikoi Prokuroria Speciale në konferencën e sotme për shtyp. Siç tha prokurorja Fatime Fetai, bëhet fjalë për financim ilegal nga VMRO DPMNE gjegjësisht ka dyshim të bazuar se “i dyshuari i parë, si kryetar partie”, edhe pse i ka ditur rregullat, megjithatë i ka pranuar mjetet ilegale...

Këshilli Penal për 48 orë duhet të vendos nëse ndaj Koçanit do të shqiptohet paraburgim

Këshilli Penal i Gjykatës Themelore Shkupi 1 në afat prej 48 orëve duhet të merr vendim nëse do t’i përcaktohet masa e paraburgimit biznesmenit Sead Koçan apo ai do të mbrohet nga liria. Prokurorët e PSP-së, Gavril Gubevski dhe Artan Ajro në seancën e sotme i kanë shpalosur argumentet se ka tregues  që Koçani ta përsërit veprën dhe se 900...

PSP zhduket nga deklaratat e partive dhe komunitetit ndërkombëtar

Në euforinë që mbizotëroi në vend pas formimit të shumicës së re parlamentare, emërimit të kryetarit të Kuvendit dhe ndarjes së djeshme të mandatit për formimin e Qeverisë, nga fjalori i partive nga shumica është zhdukur tërësisht PSP dhe vazhdimi i mandatit për ngritjen e aktakuzave të reja. Prokurorja speciale Katica Janeva dhe ekipi i saj kanë edhe një muaj...

Paraburgimi i Koçanit nesër përsëri para gjykatës me kërkesë të PSP-së

Gjykata Penale në Shkup, nesër do të vendos sipas kërkesës të Prokurorisë Speciale për paraburgimin e biznesmenit Sead Koçan, i dyshuari i parë në rastin “Trust” mëson “Meta”. Nga PSP konfirmojnë se seanca dëgjimore është caktuar për nesër më ora 10 dhe në të, sikur herën e kaluar, do të marrin pjesë prokurorët e Speciales dhe avokatët e Koçanit, të...

Koçan në gjendje infarkti është pranuar në Klinikën e kardiologjisë

Biznesmeni Sead Koçan, i cili për dy muaj ishte në arrati, dje është pranuar në Klinikën e kardiologjisë në Shkup me gjendje të rënduar shëndetësore, shkruajnë disa media. Siç kumton portali “Prizma”, duke u thirrur në burime të Klinikës, Koçan është pranuar në gjendje para infarkti dhe sot i është vendosur stent. Tash për tash nuk ka konfirmon zyrtar se Koçan...

Hiqet paraburgimi dhe fletë- arresti për Sead Koçan

Gjykata e Apelit Shkup dje deri në Gjykatën Themelore Shkup ka dorëzuar vendimin e Gjykatës Supreme me të cilin shfuqizohet paraburgimi i biznesmenit Sead Koçan, pronar i kompanisë “Transmet” dhe Televizionit NOVA, pas çka Këshilli Penal i Gjykatës së Shkupit 1 ka marrë vendim për tërheqjen e fletë- arresteve që i shqiptoi gjykata, deklaroi Stojnaçe Ribarev, u.d kryetari i...

Gjykata me kërkesë të PSP-së ka ngrirë pronën dhe llogarinë e Koçanit

Gjykata Themelore Shkupi 1 me kërkesë të Prokurorisë Speciale sot pasdite ka ngrirë pronën e pronarit të "Transmet", Sead Koçan, shkruan televizioni "Telma". Jozyrtarisht, vendimi nga gjykata përfshin ngrirjen e pronës së plotë të tundshme dhe të patundshme si dhe të llogarive të kompanive ku ai ka pjesëmarrje, siç është televizioni "Nova", kompania e ndërtimit "Transmet", etj. Për biznesmenin Sead Koçan...

Zaev: Është koha që shumica parlamentare ta merr përgjegjësinë

“Si shumicë parlamentare që e morri besimin, lamë që këto pesë javë i tërë opinioni të bindet se për çfarë patriotizmi të rremë është i gatshëm të bëj Gruevski dhe kryesia e VMRO DPMNE-së dhe nuk ka dyshim se kryesia e VMRO DPMNE-së nuk dëshiron ta dorëzojë pushtetin sepse ka frikë nga përgjegjësia. Ikje nga përgjegjësia nuk ka, amnisti...

Sela për VMRO DPMNE-në: Le ta votojmë PSP-në e më pas të shkojmë në zgjedhje të reja

Pas një orë e gjysmë debat mes deputetëve nga VMRO DPMNME dhe akuzat drejt LSDM-së, me thirrje të herë pas hershme për zgjedhje parlamentar, në foltoren e vazhdimit të 19-të të seancës të Kuvendit foli edhe Zijadin Sela nga Aleanca për shqiptarë, i cili u bëri thirrje deputetëve të VMRO DPMNE-së për vazhdimin e mandatit të Speciales dhe për...

PSP në “takim të nivelit të lartë” me përfaqësues të “Telekomit të Maqedonisë”

Prokurorë të Prokurorisë Speciale sot kanë zhvilluar “takim pune në nivel të lartë” me përfaqësues të “Telekomit të Maqedonisë”, lidhur me kërkesën e PSP-së për bastisjen e sistemeve kompjuterik në suazat e hetimit për përgjim masovik. “Në hapësirat e “Telekomit të Maqedonisë” sot është mbajtur takim pune në nivel të lartë me përfaqësues të kësaj kompanie, që të gjendet zgjidhje...

Gjykata Supreme anulon seancën për përdorimin e “bombave” si dëshmi

Gjykata Supreme e Republikës së Maqedonisë ka anuluar seancën e sotme ku, sipas paralajmërimeve, gjykatësit duhej të debatojnë për përdorimin e “bombave” si dëshmi në procedura gjyqësore dhe për këtë se kush mund të ngrit kërkesa për mbrojtjen e ligjshmërisë. Sipas informatave nga Gjykata Supreme, seanca është anuluar pasi një pjesë e gjykatësve kanë qenë në pushim mjekësor dhe e...

PSP kontrollon pronat e zyrtarëve dhe kompanive për hetimet financiare

Prokuroria Speciale është duke zhvilluar kontrolle të hollësishme të pronave ndaj një numri të madh të personave dhe kompanive, për nevojat e hetimeve financiare që i ndërmerr, njoftuan sot nga PSP. “Pranë kësaj Prokurorie Publike zhvillohet disa procedura para- hetimore që kanë për qëllim zbatimin e hetimeve financiare kundër një numrit të madh të personave fizik dhe juridik. Synimi i...

Ristoska: Nëse nuk na vazhdojnë afatin, kemi plan rezervë

Prokurorja publike nga Prokuroria Speciale, Lençe Ristoska sonte në emisionin “Top Tema” përsëriti apelet për vazhdimin e afatit për ngritjen e aktakuzave që i posedon PSPS, por thekson se nëse kjo nuk ndodh, atëherë ata kanë plan “B”. “Apelojmë të vazhdohet afati për ngritjen e aktakuzave i cili zgjat deri më 30 qershor. Nëse kjo nuk ndodh, kemi disa variante...

Për largimin e Vangelovskit duhet të vendos Gjykata Supreme në seancë të përgjithshme

PSP dje kërkoi largimin e kryetarit të Gjykatës Supreme, Jovo Vangelovski sepse është pjesë e bombave të LSDM-së, në kohë kur ka kryer funksionin kryetar i gjykatës më të lartë. Pasi bëhet fjalë për institucionin më të lartë gjyqësor në vend, gjegjësisht nuk ka institucion më të lartë gjyqësor, ligji ka parashikuar se për largimin e tij vendos Gjykata Supreme...

Plomp: Nëse PSP nuk e zbaton atë për të cilën është formuar, nuk do të përfundoj kriza

Ambasadori i Holandës në vend, Volter Plomp mbrëmë në emisionin “Faktor 24” në TV 24 deklaroi se i tërë procesi i Përzhinës do të jetë i kotë nëse Specialja nuk i heton supozimet serioze për korrupsion dhe krim, që dalin nga bisedat e përgjuara. “PSP është krijuar plotësisht për të hetuar ato akuza dhe t’i nxjerrë para drejtësisë. Atë çka...

PSP kërkoi përjashtimin e kryetarit të Gjykatës Supreme pasi përmendet në “bombat”

Prokuroria Speciale Publike (PSP) sot pranë Gjykatës Supreme të R. së Maqedonisë ka dorëzuar kërkesë për përjashtimin e kryetarit të gjykatës më të lartë, me arsyetimin se Jovo Vangelovski është pjesë e “bombave” edhe atë në periudhën kur ka kryer funksionin në Supremen. Në kërkesën e sotme nga PSP thuhet se në bisedat e përgjuara ka bisedë mes ministrit të...

Janeva tërheq vendimin e Zvërlevskit për shfuqizimin e paraburgimit të Koçan

Prokurorja speciale, Katica Janeva sot ka tërhequr nga Gjykata Supreme kërkesën për mbrojtjen e ligjshmërisë që të hënën e dorëzoi prokurori publik, Marko Zvërlevski lidhur me paraburgimin e biznesmenit Sead Koçan, i dyshuar në rastin “Trust”. Në shkresën pranë gjykatës, me mbishkrim “shumë urgjentt”, Janeva thirret në nenin 5 të Ligjit për PSP, që sipas tij Specialja është e vetmja...

VMRO DPMNE: Aksioni i sotëm me shkronjën “T” ishte për shpërqendrim nga Platforma e Tiranës

Sot Prokuroria Speciale vazhdoi me ndjekjen politike kundër mediumeve dhe gazetarëve që nuk janë nën kontrollin e Zaevit dhe të cilët nga ana e tij u shpallën si armiq më të mëdhenj politik, spiunë, rrenacakë dhe u ofenduan publikisht, thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së si kundër- përgjigje ndaj konferencës së PSP-së ku u shpalosën katër raste të reja...