fbpx

Janeva tërheq vendimin e Zvërlevskit për shfuqizimin e paraburgimit të Koçan

-

Prokurorja speciale, Katica Janeva sot ka tërhequr nga Gjykata Supreme kërkesën për mbrojtjen e ligjshmërisë që të hënën e dorëzoi prokurori publik, Marko Zvërlevski lidhur me paraburgimin e biznesmenit Sead Koçan, i dyshuar në rastin “Trust”.

Në shkresën pranë gjykatës, me mbishkrim “shumë urgjentt”, Janeva thirret në nenin 5 të Ligjit për PSP, që sipas tij Specialja është e vetmja kompetente për hetimin dhe ndjekjen e veprave penale që dalin nga bombat.

Prokuroria e Zvërlevskit, të hënën këtë javë dërgoi dhe kërkoi nga Gjykata Supreme të pranojë kërkesën për mbrojtjen e ligjshmërisë së prokurorit publik të RM-së dhe t’i shfuqizoj vendimet e Gjykatës Themelore Shkup 1 nga 7 marsi 2017 dhe Gjykatës së Apelit nga 15 marsi 2017 dhe lëndën ta kthejë sërish në rigjykim.

Gjykata Themelore Shkupi 1 më 7 mars caktoi masën e paraburgimit për Sead Koçan i cili dyshohet në lëndën “Trust” ndërsa vendimin më vonë e konfirmoi edhe Gjykata e Apelit. Që atëherë, Koçan është i pakapshëm për organet e ndjekjes dhe ndaj të cilit është lëshuar fletë- arrest ndërkombëtar.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.