fbpx

PSP kontrollon pronat e zyrtarëve dhe kompanive për hetimet financiare

-

Prokuroria Speciale është duke zhvilluar kontrolle të hollësishme të pronave ndaj një numri të madh të personave dhe kompanive, për nevojat e hetimeve financiare që i ndërmerr, njoftuan sot nga PSP.

“Pranë kësaj Prokurorie Publike zhvillohet disa procedura para- hetimore që kanë për qëllim zbatimin e hetimeve financiare kundër një numrit të madh të personave fizik dhe juridik. Synimi i këtyre procedurave para- hetimore është që të kontrollohet gjendja pronësore e të gjithë personave ndaj të cilëve janë hapur procedura dhe puna e tyre e përgjithshme financiare. Kontrollimi i gjendjes pronësore nënkupton kontroll të hollësishëm për pronën e përgjithshme që personat mund ta posedojnë edhe atë, pronat e tundshme dhe të patundshme”, thuhet në njoftimin e Speciales.

Prej atje njoftojnë se janë dërguar numër i madh i kërkesave deri tek institucione të ndryshme, ku është theksuar se të dhënat e kërkuara lidhen me procedurat para- hetimore.

“Apelojmë institucionet e shtetit të marrin masa me të cilat do të pamundësohet publikimi publik i të dhënave për procedura para- hetimore të cilat, sipas dispozitave ligjore, janë sekrete. Është e palejueshme institucionet shtetërore t’u mundësojnë shqyrtim personave për të cilat zhvillohen kontrolle në llojin e karakterit të kontrolleve që i realizon kjo Prokurori Publike, sipas autorizimeve dhe dispozitave ligjore”, thonë nga PSP.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.