fbpx

PSP kërkoi përjashtimin e kryetarit të Gjykatës Supreme pasi përmendet në “bombat”

-

Prokuroria Speciale Publike (PSP) sot pranë Gjykatës Supreme të R. së Maqedonisë ka dorëzuar kërkesë për përjashtimin e kryetarit të gjykatës më të lartë, me arsyetimin se Jovo Vangelovski është pjesë e “bombave” edhe atë në periudhën kur ka kryer funksionin në Supremen.

Në kërkesën e sotme nga PSP thuhet se në bisedat e përgjuara ka bisedë mes ministrit të atëhershëm të transportit dhe lidhjeve, Mile Janakieski dhe Jovo Vangelovski i cili edhe në atë kohë ishte kryetar i Supremes, me çka ka “rrethana që shkaktojnë dyshim për animin e tij, që është arsye për përjashtimin e gjykatësit në bazë të nenit 33, paragrafi 2 nga Ligji për procedurë penale”. Siç sqarojnë nga Specialja në kërkesë, kjo bisedë vë në pikëpyetje paanshmërinë e Vangelovskit që të veproj në lëndë të këtillë, për shkak të ekzistimit të rrezikut real nga interesi i tij paraprak për zgjidhjen e lëndës në drejtim të caktuar.

Zvërlevski të hënë dërgoi kërkesë pranë Supremes për mbrojtjen e ligjshmërisë lidhur me paraburgimin e biznesmenit Sead Koçan, i dyshuar në rastin “Trust” gjegjësisht që Gjykata Supreme t’i shfuqizojë vendimet e Gjykatës Themelore Shkupi 1 nga 7 marsi 2017 dhe Gjykatës së Apelit nga 15 marsi 2017 dhe lëndën ta kthejë në rigjykim.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.