fbpx

Paraburgimi i Koçanit nesër përsëri para gjykatës me kërkesë të PSP-së

-

Gjykata Penale në Shkup, nesër do të vendos sipas kërkesës të Prokurorisë Speciale për paraburgimin e biznesmenit Sead Koçan, i dyshuari i parë në rastin “Trust” mëson “Meta”.

Nga PSP konfirmojnë se seanca dëgjimore është caktuar për nesër më ora 10 dhe në të, sikur herën e kaluar, do të marrin pjesë prokurorët e Speciales dhe avokatët e Koçanit, të cilët pritet t’i ballafaqojnë dëshmitë dhe argumentet “për” dhe “kundër” propozimit të Koçanit t’i shqiptohet masa e paraburgimit.

Supremja ktheu lëndën në vendimmarrje të sërishme në Gjykatën Themelore Shkupi 1 ndërsa Këshilli Penal i kësaj gjykate në mënyrë urgjente zbatoi vendimin dhe lëndën e ktheu në fillim gjegjësisht tek gjykatësi me procedurë paraprake.

Komiteti i Helsinkit për të drejtat e njeriut në RM ka theksuar se kjo është hera e parë që ndonjë gjykatë në Maqedoni vendos që personi ndaj të cilit është caktuar paraburgimi duhet të lihet në liri deri në marrjen e vendimit sipas ankesës.

Ndryshe, Sead Koçan pas dy muajve arrati është kthyer në Maqedoni dhe sipas disa mediave është shtrirë në Klinikën për kardiologji.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.