fbpx

Притворот на Кочан утре повторно на суд по барање на СЈО

-

Кривичниот суд во Скопје, односно судија на претходна постапка, утре ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, дознава „Мета“.

Од СЈО потврдуваат дека сослушувањето е закажано за утре во 10 часот и на него, како и претходниот пат, ќе присуствуваат обвинител на СЈО и адвокатите на Кочан, кои треба да ги соочат доказите и аргументите „за“, односно „против“ предлогот да му биде оредена мерка притвор на Кочан.

Повторното одлучување на Кривичниот суд за притворот на Кочан следува откако во петокот минатата недела Врховниот суд, постапувајќи по барање за заштита на законитоста, доставено од Јавното обвинителство, реши да ги укине претходните одлуки на Основниот суд Скопје 1 и на Апелацискиот суд Скопје, од март оваа година, со кои на Кочан му беше одреден притвор и по него беше распишана потерница.

Врховниот суд го врати предметот на повторно одлучување во Основниот суд Скопје 1, а Кривичниот совет на овој суд вчера експресно ја спроведе пресудата и предметот го врати на почетокот, односно кај судија на претходна постапка.

Од СЈО, иако најавија, досега не излегоа со реакција на одлуката на Врховниот суд.

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија смета дека постапувањето на Врховниот суд кој го укина противорот за Сеад Кочан е преседан кој е во спротивност со принципот на владеење на правото.

Од Хелсиншкиот комитет нагласија дека ова е првпат кој и да било суд во Македонија да одлучи дека лицето против кое е определен притвор треба да се пушти на слобода до донесување одлука по жалба.

Инаку, Сеад Кочан, по два месеци во бегство, се врати назад во земјава и, според информациите во медиумите, е хоспитализиран на Клиниката за кардиологија.

СЈО во предметот „Труст“ го сомничи Кочан дека во 2011 година на тендер на „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) за ископ на јаловина доставил фалсификувани документи за наводна техничка и кадровска опременост на неговата компанија и на тој начин заедно со уште две фирми незаконски наплатил 17,2 милиони евра.

Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
udemy free download
download karbonn firmware
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course