fbpx
Tags Avokat

Tag: avokat

Paraburgimi i Koçanit nesër përsëri para gjykatës me kërkesë të PSP-së

Gjykata Penale në Shkup, nesër do të vendos sipas kërkesës të Prokurorisë Speciale për paraburgimin e biznesmenit Sead Koçan, i dyshuari i parë në rastin “Trust” mëson “Meta”. Nga PSP konfirmojnë se seanca dëgjimore është caktuar për nesër më ora 10 dhe në të, sikur herën e kaluar, do të marrin pjesë prokurorët e Speciales dhe avokatët e Koçanit, të...

Lupço Shvërgovski do ta mbroj Boban S për vjedhjen e 3 milionë eurove nga NLB

Ish prokurori publik shtetëror, Lupço Shvërgovski është avokati i Boban S. 40 vjeçar, i dyshuar për vjedhjen e 3 milionë eurove nga arka e NLB-së në Shkup. Informatën për “Meta” e konfirmoi vet Shvërgovski. “Po, unë jam avokat i tij”, tha Shvërgovski, por nuk deshi të komentojë asgjë më shumë për këtë. Boban S. i dyshuar për vjedhjen më të madhe në...

Gruevski nuk paraqitet në gjykatë, anulohet seanca për “Shuplakat”

Seanca e sotme e procesit gjyqësor për dhunën para Komunës Qendër në qershor të vitit 2013 sërish është anuluar pasi në gjykatë nuk është paraqitur ish kryeministri dhe lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dhe 13 të akuzuarit tjerë në rastin e Prokurorisë Speciale. Në seancë sërish erdhi deri në përplasje të vogël mes prokurores së PSP-së, Fatime Fetai dhe...

Politiko: Rorabaker është kongresmeni i preferuar i Putinit

“Këtë herë (viti 2016 v.j) republikani Dana Rorabaker ka përdorur informacion që drejtpërdrejtë e ka marrë nga qeveria ruse për të promovuar një prej prioriteteve kryesore të presidentit Vladimir Putin: mënjanimin e emrit të avokatit rus Sergej Magnitski nga ligji global kundër korrupsionit”. Me titullin “Kongresmeni i preferuar i Putinit” fillon teksti i magazinës amerikane “Politiko” i publikuar më 23...

Prokuroria speciale për ndryshimet e Ligjit për falje: Kyç është çdo ligj që na ndihmon

Çdo ligj që na ndihmon që pa pengesa t’i zhvillojmë hetimet ka rëndësi kyçe për ne. Kjo është përgjigjja nga kabineti i prokurores speciale Katica Janeva, në pyetjen tonë për qëndrim dhe koment lidhur me ndryshimet në Ligjin për falje që dje votoi Kuvendi e që sot firmosi presidenti i shtetit, Ivanov. “Një prej synimeve primare  të PS-së është lufta...

Janeva në veprim për paraburgimin e Verushevskit

  Katica Janeva si prokurore speciale kompetente në krye të prokurorëve të procedurës në rastin "Puçi"., ndër të tjera, do të duhet të deklarohet edhe për paraburgimin dhe masat e tjera për të siguruar, që janë caktuarve në rastin në fjalë, në mesin e tyre lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dhe ish drejtor i Drejtorisë së Sigurisë dhe Kundërzbulim (DSK),...

“Puçi” ka një javë në byronë e Katica Janevës

Prokurorja speciale publike Katica Janeva, mori materialin për rastin "Puçi" nga prokurori publik i cili udhëhiqte rastin dhe prej tani lënda është në juridiksionin e saj, deklaroi për "Metën", avokati i mbrojtjes Angele Ilievski. Sipas Ilievski, ai dhe kolegët e tij, si avokatë të mbrojtës, akoma nuk kanë marrë njoftim zyrtar nga prokurorja speciale, mirëpo Janeva para një javë ka...

LSDM: Avokati i Gruevskit do të marrë 46 mijë euro prej ELEM-it

LSDM-ja opozitare reagoi në një pres konferencë ndaj avokatit të Nikolla Gruevskit i cili është i angazhuar nga firma shtetërore ELEM me një shumë marramendëse. “ Pasi që u shërua nga ‘sëmundja shpirtërore’ Nikolla Gruevski me 50.000 euro, a do të shërohet tash edhe avokati i tij”, pyesin nga LSDM. “Avokati Nikolla Dodevski do të jetë i angazhuar nga kompania shtetërore...

Çka do të ndërtohet në vendin e krimit tek liqeni i Smilkovës?

Pas një zhegitjeje të gjatë të aktgjykimit për rastin “Monstra”, gjykata tani e zhegit edhe përkthimin e tekstit të aktgjykimit, proces që vonohet, dhe me këtë ndërpritet edhe procedura e mbrojtjes për ankimin të aktgjykimit të Gjykatës së Apelit, deklaroi për “Portalb” avokati Naser Raufi. Sipas tij, procedura e ankesës do të prolongohet ngase aktgjykimi edhe më tutje përkthehet në...