fbpx

Për largimin e Vangelovskit duhet të vendos Gjykata Supreme në seancë të përgjithshme

-

PSP dje kërkoi largimin e kryetarit të Gjykatës Supreme, Jovo Vangelovski sepse është pjesë e bombave të LSDM-së, në kohë kur ka kryer funksionin kryetar i gjykatës më të lartë.

Pasi bëhet fjalë për institucionin më të lartë gjyqësor në vend, gjegjësisht nuk ka institucion më të lartë gjyqësor, ligji ka parashikuar se për largimin e tij vendos Gjykata Supreme në seancë të përgjithshme:

“Gjykata Supreme e R. së Maqedonisë në seancë të përgjithshme me kërkesë për largimin e kreut të Gjykatës Supreme të R. së Maqedonisë” (neni 37 nga Ligji për gjykatat).

Kjo është rregulluar edhe me Ligjin aktual për procedurë penale (LPP):

“Nëse kërkohet largimi vetëm i kryetarit të gjykatës, apo kryetarit të gjykatës, gjykatës dhe gjykatësit- porotë, vendimin për largim e merr kryetari i gjykatës më të lartë, ndërsa nëse kërkohet largimi i kryetarit të Gjykatës Supreme të RM-së, atëherë vendimin e merr seanca e përgjithshme e asaj gjykate” (neni 36 paragrafi 2 nga LPP)

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.