fbpx
Tag: бомба

tag: бомба

Protestuesit i porositën RTVM-së “Fund të programit”

  “Revolucioni laraman” sonte ngjyrosi godinën e RTVM-së dhe porositi servisin publik për “Fundin e programit”. Fokusi i protestës së sotme u vendosi mbi televizionin maqedonas i cili duhet të jetë profesional e jo partiak. https://twitter.com/meta_agency/status/729018124343906305 https://twitter.com/meta_agency/status/729012372803878913 Para RTVM-së fjalim mbajtën ish kryetari i Këshillit për radio- difuzion, Zoran Stefanovski dhe kryetarja e Sindikatës së gazetarëve, Tamara Çausidis. https://twitter.com/meta_agency/status/729014499764805632 Gjithashtu para turmës u lëshua bomba...

Një vit nga “bomba” e parë e opozitës

Sot është mbushur një viti që kur Lidhja Social-Demokrate nisi me publikimin e bisedave të përgjuara telefonike të zyrtarëve që në opinion njihen si bombat e opozitës. Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev pohon se bisedat e zbardhura janë dëshmi se pushteti në mënyrë joligjore ka ndjekur mbi 20 mijë qytetarë. Dy dytë më vonë për rastin u prononcua kreu i...

Janeva kontrollon funksionimin e komunës Manastir e jo vetëm pohimet nga “bomba”

Prokuroria speciale publike i ka ndërmarrë të gjitha lëndët e hapura lidhur me punën e komunës Manastir dhe të kryetarit Vladimir Taleski, që më herët i hetoi Prokuroria themelore publike e Manastirit. Burime nga Prokuroria në Manastir konfirmojnë se në duart e Katica Janevës nuk është vetëm “bomba” e opozitës për transportin falas shkollor, por çdo gjë që është...

Me pastrimin e aktorëve nga “bombat”, LSDM bën gati terrenin për zgjedhje

Përmes aktiviteteve të ministrave të tij në resorët më të rëndësishëm dhe institucionet, është mëse e qartë se LSDM bën gati terrenin për zgjedhjet e ardhshme të parakohshme parlamentare, për të cilat kreu i partisë Zoran Zaev, në çdo rast përmend se patjetër duhet të jenë të pastra si kristali. Ministri i brendshëm Spasovski në dhjetor shkarkoi kryeshefat në sektorët...

Janeva filloi me punë: Gruevski, Mijalkov, Jankulloska, Janakieski dhe “Puçi” të parët në shqyrtim

Lëndët kundër ish drejtorit të DSK-së, Sasho Mijalkov, kryeministri Nikolla Gruevskin, ish ministrat e brendshëm dhe për transport e lidhje, Gordana Jankulloska dhe Mile Janakieski si dhe rasti “Puç” janë të parat që prokurorja speciale Janeva i ka kërkuar nga Prokuroria speciale dhe për të cilat do të nis hetim. Këtë e njoftuan sot nga kabineti i Janevës, në...

Gjykata Themelore Shkupi 1: “Bombat” nuk mund të jenë dëshmi

Këshilli Penal pranë Gjykatës Themelore Shkupi 1, në seancën e sotme solli vendim me të cilën ankesat e Prokurorisë Themelore Publike-Shkup, që "bombat" të mund të shfrytëzohen si dëshmi. "Këshilli Penal pranë Gjykatës Themelore Shkupi 1- Shkup, në seancën e sotme solli vendim me të cilën ankesat e Prokurorisë Themelore Publike-Shkup, kundër vendimeve të gjykatësit në procedurë paraprake për ndarjen e...

“Bombat” e opozitës Gruevskit i morën 5 funkcionarë

Më shkarkimin e sotshëm të Goran Trajkovskit, drejtorit të DAP-it,  i cili është politikani i pestë që pësoi pas publikimit të "bombës"  së parë nga lideri i opozitës Zoran Zaev, më 9 shkurt të këtij viti. Nga Qeveria e Nikolla Gruevskit deri më tani u larguan këta funksionarë: Gordana Jankulloska, ministre e punëve të brendshme; Sasho Mijallkov, drejtor i Drejtorisë së Sigurimit dhe...

Gjykata e apelit shpall veten si jo- kompetente për materialet e përgjuara

Gjykata e apelit Shkup shpalli veten për jo- kompetente pas ankesave të Prokurorisë për shfrytëzimin e materialeve të përgjuara dhe i ktheu shkresat e lëndës në gjykatën e shkallës së parë. Në shkresën me të cilën ankesat kthehen në procedurë kompetente të kësaj gjykate thuhet: “Sipas Nenit 93 nga Ligji i procedurës penale (LPP), që ka të bëjë me ndarjen e...

Marrëveshja e Përzhinos mund të dështojë nga keqinterpretimi dhe përkthimi ipasaktë

Problemi më i madh ndërmjet partive politike, të cilat janë  drejt rrugës për ta përmbysur "Marrëveshjen e Përzhinos, është Ligji  për ndalimin e "bombave" dhe Ligjin për Qeverinë. Nga VMRO- DPMNE kërkojnë që me Ligjin për moratoriumin e "bombave" të përfshihen të gjitha materialet e përgjuara dhe insistojnë dënime me burg për përfaqësuesit e mediave të cilat o t'i publikojnë....

Talat Xhaferi: E drejta e mdiumeve a do të tërheqin materialet e përgjuara

"Me atë që Ligji për ndalimin dhe publikimin e materialeve që dalin nga përgjimet e paligjshme të komunikimeve e dorëzova në procedurë kuvendare më 6 tetor, nuk kisha asnjë qëllim, as të ndërpresë bisedimet e as të shkaktojë ndonjë dëm. E dorëzova sepse bisedimet shkonin mirë dhe pritej zgjidhje dhe mendova se  të nesërmen  bashkë me ligjin për Kodin...

Xhaferi dhe Mukoski tërhoqën ligjin me të cilin ndalohet publikimi i “bombave”

Propozim- ligji për posedimi, përpunimin, publikimin  e materialeve që dalin nga përndjekja e paligjshme e komunikimeve është tërhequr nga rendi i ditës së Kuvendit. Edhe nga Kuvendi konfirmuan se Ligji është tërhequr nga procedura. Në internet faqen në të cilën publikohen materialet e ligjeve, tash mund të shihni edhe lajmërimet e propozuesve Talat Xhaferi dhe Krstp Mukoski, në të cilën shkruhet...

Kocijanciq: Ligji u tërhoq, partitë sa më parë të merren vesh për reformat zgjedhore

Komisioni Evropian i porositi sot partitë politike në Maqedonisë që sa më shpejtë të merren vesh për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. “Komisioni e di që partitë nuk kanë arritur marrëveshje mbrëmë për ndryshimet në Kodin Zgjedhor por bisedimet vazhdojnë edhe sot. Komisioni e ndjek nga afër zhvillimin e negociatave dhe pret që partitë të arrijnë marrëveshje sa më shpejtë” thotë...

Orav: Bisedimet vazhdojnë, ka përparim

Euro- ambasadori Aivo Orav sot para Klubit të deputetëve deklaroi se në grupet e punës është arritur marrëveshje që të dy ligjet, për informatorët dhe mos- publikimin e bombave të kthehen në rishqyrtim. “Bisedimet vazhdojnë, përparim ka dhe pres gjatë ditës të ketë marrëveshje” deklaroi Orav. Në Klubin e deputetëve për momentin po merren vesh rreth ligjeve zgjedhore.

ShGM: Urgjent të tërhiqet ligji që censuron

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë dënon propozim ligjin për ndalimin e përgjimeve, që dje pasdite e sollën deputetët e VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së. Nga ShGM-ja thonë se në vend se të përmirësohet liria e shprehjes dhe pavarësia e mediave, pushteti po mundohet të eliminojë lirinë e shprehjes dhe t'iu imponojë gazetarëve dhe mediave se çka duhet të publikojnë e çka jo. ShGM...

Nuk ka marrëveshje për pakon zgjedhore në afatin e paraparë

Nuk ka marrëveshje në takimin e mbrëmshëm të grupeve të punës për ligjet zgjedhore, mëson “Meta” nga burimet e ekipeve biseduese. Edhe krahas përpjekjeve të ndërmjetësit belg, Piter van Hojte, ambasadorit të SHBA-së, Xhes Bejli dhe shefit të misionit të BE-së në Maqedoni, Aivo Orav, asnjëra palë në bisedime nuk ka lëshuar pe për ligjin lidhur me ndalimin e publikimit...

Paralajmërohen protesta kundër ligjit për të ndaluar “bombat”

Lëvizja qytetare "Hajde" sonte në rrjetin social "Facebook" paralajmëroi protesta kundër ligjit për të ndaluar “bombat” e opozitës. Me  parullat "Stop censurës”; "Bombat nuk i japim", “Nuk e japim të vërtetën”; “Stop për ligjet fashiste”,"Nuk do ja dilni!"Lëvizja ftoi qytetarët që nesër në orën 18 të bashkëngjiten në protestën të quajtur "Ndal censurës", "Kërkojmë të vërtetën". Thirrja për protestë pasoi vetëm disa orë...

Ligji kundër “bombave” tashmë në leximin e dytë!

Propozim- ligji për ndalimin e "bombave" të opozitës në ueb-faqen  të Kuvendit arriti në fazën e e  leximit të dytë,  edhe pse sot ishte paralajmëruar. Nga Kuvendi na informuan se ligji sillet me procedurë të përshpejtuar dhe prandaj leximi i dytë është tejkaluar dhe drejtpërdrejtë shkohet në komisionet për leximin e dytë. Nëse ligji nuk kalon në debatin e komisioneve,...

LSDM do të lëshojë bisedimet nëse miratohet për ndalimin e “bombave”

Nëse në Kuvend miratohet Ligji për ndalimin e publikimit të "bombave, LSDM-ja do të braktis bisedimet mëson "Meta", nga burime të procesit të bisedimeve. Momentalisht gupet e punës të partive politike që negociojnë janë në pauzë, kurse ndërmjetësuesi Piter van Hojt, ambasadori i ShBA-së, Xhes Bejli dhe shefi i Misionit të BE-së në Shkup, Aivo Orac, zhvillojnë takime bilaterale me...

Trajanovski: Përpjekje qesharake për amnistim

Për ekspertin e të drejtave të njeriut Zharko Trajanovski ligji me të cilin parashihet ndalimi i publikimit të “bombave” është tentim qesharak i bandës kriminale që të vendos censurë dhe të amnistojë veten. “Banda e njëjtë që është përgjegjëse për përgjimin masiv të paligjshëm të mijëra personave, që në vitin 2010 me ligj i mundësua DSK-së që të ketë lidhje...

VMRO DPMNE dhe BDI do të kërkojnë që me ligj të ndalohet publikimi i “bombave”

Partitë në pushtet BDI dhe VMRO DPMNE do të propozojnë ligj me të cilin do të ndalohet publikimi i materialeve nga bisedat e përgjuara. Këtë në konferencë shtypi në Kuvend e tha Talat Xhaferi, koordinatori i grupit të deputetëve të BDI. Siç tha Xhaferi, nëse ligji miratohet, të gjithë që do ta shkelin, do të ballafaqohen me kallëzime penale. Ky ligj...