fbpx
Таг: бомба

таг: бомба

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар Поп Арсов“ и „Кочо Рацин“. Денеска по 15 часот, на електронската адреса на основното училиште „Петар Поп Арсов“ во Карпош 4, стасал мејл со заканувачка содржина во која е наведено дека...

Деветта дојава за бомба во училиштата, повторно во истата смена

На адресите на осум училишта за средно образование во Скопје, по двонеделна пауза, попладнево повторно стасал мејл во кој пишува дека е поставен експлозив. Директорите на училишттата со кои поразговарвме, веднаш ги евакуирале учениците и вработените. Станува збор за училиштата „Панче Арсовски“, „Никола Карев“, „Раде Јовчевски – Корчагин“, „Орце Николов“, „Јосип Броз Тито“, „Владо Тасевски“, „Михајло Пупин“ и „Цветан...

Уапсени 22 лица за бомбашкиот напад во Истанбул со 6 жртви и 80 повредени

Турската влада ги обвини курдските милитанти во понеделникот за експлозијата во која загинаа шест лица на главната шопинг улица во Истанбул, и рече дека полицијата уапсила 22 осомничени, вклучувајќи го и лицето кое ја поставило бомбата, пренесе Ројтерс. Во нападот загинаа шест турски државјани, по два члена од три семејства. Преку 80 луѓе се повредени. Според властите, 31 од ранетите...

МВР: Лажни се денешните дојави за бомби во вкупно девет училишта

Направени се сите потребни проверки во врска со денешните пријави дека девет училишта на територија на Скопје добиле порака на електронската адреса со закана за поставена експлозивна направа и утврдено е дека станува збор за лажни пријави, информира попладнево Министерството за внатрешни работи. Утрово, во СВР Скопје било пријавено дека на електронските адреси на две средни училишта во Скопје...

Шеста дојава за бомба во четири средни училишта

Во СВР Скопје денеска околу 09.30 часот, е пријавено дека на електронските адреси на две средни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа, а подоцна околу 10 часот е пријавено дека иста пријава стасала и до уште две други училишта, информира преку соопштение Министерството за внатрешно работи. „Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки...

Нов мејл со предупредување дека има бомба во „Никола Карев“, учениците веднаш евакуирани

Нова дојава за поставена бомба, овојпат во гимназијата „Никола Карев“. Како што за Мета.мк соопшти директорот Андреј Манолев, попладнево на службената адреса стасал мејл со содржина „Поставени се две бомби во вашето училиште“. Ова е трет ден по ред училишта во Скопје да добиваат дојава за бомба. „Вчера и завчера мејлот беше испратен до повеќе училишта, но денеска мејл има...

Нови закани за бомби во девет скопски училишта, испраќачите сонувале за одмазда

Закана за поставени бомби денеска во точно 13.55 часот преку електронска пошта добија девет скопски средни училишта. Во кратката порака се вели дека „денеска во училиштето беа поставени многу бомби“, а испраќачите наведуваат дека сонувале за одмазда, но не потенцираат за што точно се одмаздуваат. „Во смена имаме по околу 600 ученици. Паника немаше, но сепак не е сеедно. Сите...

Закана за бомба со вознемирувачка содржина испразни пет гимназии во Скопје

Пет скопски средни училишта денеска беа испразнети откако наставата ја прекина анонимна дојава за бомба испратена на службените мејлови на училиштата. Станува збор за гимназииите „Никола Карев“, „Орце Николов“, „Раде Јовчевски Корчагин“, „Јосип Броз Тито“ како и за автосообраќајниот училиштен центар „Боро Петрушевски“. Мета.мк стапи во контакт со некои од директорите на училиштата, кои коментираат дека содржината во испратениот...

Мицкоски на Кичеец: Јас се борам СЈО и „Империја“ да не поминат (АУДИО)

Две нови аудио снимки денеска беа објавени на Јутјуб-профилот со корисничко име „Рекет“, во кои се слушаат гласовите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, поранешната директорка на Агенцијата за вработување во Скопје Слободанка Алексовска и Зоран Милески-Кичеец, кој е еден од осудените лица во случајот „Рекет“. Првата аудио снимка трае 27 секунди, а во неа се чини дека Мицкоски и...

Нова аудио снимка на Мицкоски и Кичеец: Сашо даде два пати по 5.000 евра за автобусите за митингот на 2 јуни

Нова аудио снимка денеска беше објавена на Јутјуб на профилот со корисничко име „Рекет“, во која се слушаат гласовите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и Зоран Милески-Кичеец, кој е еден од осудените лица во случајот „Рекет“. Објавениот дел од разговорот трае 23 секунди, а Милески и Мицкоски се чини дека разговараат за начинот на кој бил платен организиран автобуски...

Простување партиски долгови, судски предмети и Закон за јавно обвинителство во новата аудио снимка на Мицкоски и Кичеец (аудио)

Денеска се појави нова аудио снимка на Јутјуб на профилот со корисничко име „Рекет“, на која се слуша гласот на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, осудениот Зоран Милевски – Кичеец и женски глас. Во разговорот меѓу тројцата се зборува за одредена личност за која Мицкоски вели дека му е многу благодарен бидејќи му помогнал кога тој дошол на чело...

Мицкоски му се жали на осудениот Кичеец дека го снимиле додека бил на средба со осомничениот Камчев (аудио)

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во разговор со осудениот за случајот „Рекет“ Зоран Милески - Кичеец вели дека се среќавал со осомничениот во случајот „Империја“, Орце Камчев додека овој бил под надзор на властите. Во снимката, која осамна на анонимен профил на „Јутјуб“, а е продолжение на веќе објавените разговори меѓу Мицкоски и Милески, претседателот на ДПМНЕ му вели на...

Експлозија во дуќанот на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, партиите со реакции

Во семејната продавница на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски утрово околу 3:00 часот била фрлена експлозивна направа. Како што информираат од МВР, во 3:40 часот било пријавено дека на улицата „Ѓорче Петров“ излегувал чад од пекара, во сопственост на Б.М. (62), а претходно се слушнала детонација. Влезната врата била целосно извадена од лежиштето и причинета била материјална штета, но...

Хајредини: ДУИ и осумтемина „одметнати“ ќе ги деактивираат и СЈО и бомбите

Владиниот коалициски партнер ДУИ е непремостива пречка за постоењето на Специјалното јавно обвинителство и понатамошното објавување на „бомбите“, смета аналитичарот и колумнист Џевдет Хајредини, кој додава дека судбината на СЈО ја запечатуваат и осумтемина пратеници „одметнати“ од ВМРО-ДПМНЕ. Власта, нагласува Хајредини, ниту без едните, ниту без другите нема да може да спроведе ниедна реформа за која е потребно двотретинско мнозинство...

Закани за бомби принудно слетаа девет авиони во Јужна Америка и Грција

Девет авиони итно ги променија рутите откако авиокомпании во Јужна Америка и Грција добиле закани за бомби. По истрагата е откриено дека нема експлозиви. Целиот инцидент следувал по добиени закани до различни авиокомпании и цивилните авијациски власти, а полицијата се обидува да го дознае нивното потекло, пишуваат странските медиуми. „Отсекогаш сме наоѓале по некој напуштен куфер или торба, но ова...

Аеродромот „Сити“ во Лондон затворен поради пронајдена бомба

Лондонскиот аеродром „Сити“ е затворен откако бомба од Втората светска војна била пронајдена во близина на реката Темза. Аеродромот ќе биде затворен цел ден и сите летови се откажани, а тоа ќе има влијание врз 16.000 патници, изјави портпаролката на аеродромот. Полицијата воспостави забранета зона од 214 метри, поради што лондонскиот „Сити“ аеродром сега е затворен, стои во соопштението на...

Најмалку 38 жртви во самоубиствен бомбашки напад во Багдад

Најмалку 38 луѓе се убиени и уште 105 се повредени во двојниот бомбашки напад во средиштето на Багдад, втор во последните три дена. Двата напади уследија по неколкуте седмици релативен мирна состојба во главниот град на Ирак. - Двајца самоубијци активираа експлозив кој го носеле на плоштадот Ал-Тајаран во центарот на Багдад - изјави генералот Сад Ман, портпарол на оперативната...

Евакуиран аеродромот во Софија поради дојава за бомба

Аеродромот во Софија е евакуиран поради истрага која се спроведува откако била добиена дојава за поставена бомба, јавуваат светските медиуми. Евакуацијата ја наредил министерот за внатрешни работи по повикот кој пристигнал во 13 часот и 20 минути по локално време, пренесе бугарската новинска агенција „Бгнес“. На лице место веднаш пристигнале повеќе полициски единици, а на возилата не им е дозволен пристап до аеродромот.

Самоубиствен напад во џамија во Нигерија, загинаа 50 луѓе

Најмалку 50 лица загинале во североисточниот нигериски град Муби, кога бомбаш самоубиец, тинејџер, се разнел во џамија, соопштија локалните власти. Според портпаролот на нигериската полиција, Отман Абубакар, сè уште не се знае колку лица се повредени затоа што се префрлени во многу болници. Абубакар изјави дека бомбашот самоубиец го детонирал експлозивот додека се наоѓал со други верници во џамијата, а верниците...

Поради 130 лажни дојави за бомби, евакурани 100.000 жители на Москва

Во Москва денеска се создала огромна загриженост откако поради вкупно 130 дојави за подметнати бомби, биле евакуирани околу 100.000 луѓе од четирите московски аеродроми, од 15 трговски центри, повеќе од 20 училишта, пет железнички станици, неколку хотели и други објекти. Истрагите потоа утврдиле дека дојавите се лажни, односно не биле подметнати бомби. - Од почетот на денот, безбедносните служби добија повеќе од 130...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...