fbpx

Руските сили во Луганск ненамерно фрлиле бомба со силна експлозивна моќ

Бомбата, FAB-250 која носела боева глава со силна експлозивна моќ, не предизвикала повреди

-

Во областа Луганск во источна Украина, а која е окупирана од Русија, руски воен авион случајно пуштил бомба во градот Рубижне, изјавил денеска Леонид Пасечник, шеф на владата на регионот назначена од Москва, пренесе „Гардијан“.

Тој рекол дека бомбата, FAB-250 која носела боева глава со силна експлозивна моќ, не предизвикала повреди.

Овој инцидент доаѓа само шест дена откако Русија случајно фрлила муниција над селото Петропавловка во белгородската област.

Русија окупира делови од регионот Луганск од 2014 година. По целосната инвазија на Украина на Русија во февруари 2022 година, московските трупи го зазедоа поголемиот дел од регионот, вклучително и Рубижне.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Мицотакис: Новата влада да го користи единствено името Северна Македонија

Никаков напредок на долгиот пат на Скопје кон Европа не може да се постигне без апсолутно почитување на Преспанскиот договор за прашањето за името, изјави денеска грчкиот премиер Кирјакос...