fbpx
Таг: Украина Русија

таг: Украина Русија

Руски суд осуди познат новинар на осум години затвор, ширел „лажни вести“ за инвазијата во Украина

Познатиот рускиот новинар и критичар на Владимир Путин, Александар Невзоров е осуден на затворска казна од осум години за „ширење лажни вести“ за руската војна во Украина, пишува Политико. Московскиот суд го осуди Невзоров поради „објавување лажна информација за намерно бомбардирање на руската војска на породилиште во Мариупол“ на неговите профили на Инстаграм и Јутјуб. Новинарот Невзоров известуваше и за...

Украина предупредува за нова руска офанзива што ќе коинцидира со годишнината од агресијата

Русија се подготвува за максимална ескалација на војната во блиска иднина, а главните битки допрва доаѓаат, предупредува секретарот на Националниот совет за безбедност и одбрана на Украина, Олексиј Данилов, во интервју за „Скај Њуз“ што го пренесува Укринформ. Данилов не ја исклучува можноста рускиот претседател Владимир Путин да се обиде да ја нападне уште еднаш Украина од правците север, исток...

САД нема да испраќаат воени авиони Ф-16 како помош за Украина

Американскиот претседател Џо Бајден ја отфрли можноста за испраќање на воени авиони Ф-16 како воена помош за Украина. Запрашан од новинар дали САД ќе ѝ обезбедат авиони на Украина, Бајден одговори едноставно со зборчето „не“, пишува Би-би-си. Ваквиот одговор на американските власти доаѓа откако украинските власти побараа од западните сојузници воени авиони во следните пратки на помош. Украина во моментов...

Украина бара забрзана испорака на оружје, Џонсон тврди дека Путин му се заканувал со ракетен напад

Британскиот премиер Борис Џонсон во документарен филм за Би-би-си изјави дека Владимир Путин пред воената инвазија врз Украина му се заканил со ракетен напад додека имале телефонски разговор, објави Би-би-си. Џонсон се обидел да го разубеди Путин пред инвазијата дека Украина во догледна иднина нема да постане членка на НАТО, а и го предупредил дека инвазијата на Украина ќе...

Нови ракетни напади врз цивилни објекти во Украина, пријавени загинати и повредени лица

Меѓусебни обвинувања на Украина и Русија за новите ракетни напади врз цивилни објекти во Украина, кои предизвикаа десетина загинати и повредени лица. Најмалку четири цивили загинаа, а 17 лица се повредени во руските ракетни напади во изминатово деноноќие врз населени места во Донецкиот регион, пренесува Укринформ. Најжесток бил нападот врз Костјантиновка, каде тројца цивили загинале од руските ракети. Руските власти...

ОН ја обвинуваат Русија дека ги крши правилата за заштита на децата бегалци од Украина

Шефот на агенцијата за бегалци на Обединетите нации, Филипо Гранди ја обвини Москва за кршење на фундаменталните принципи за заштита на децата, со давање руски пасоши на деца бегалци без придружба. Гранди додаде дека Русија ги дава овие деца на посвојување во руски семејства. Тој рече дека УНХЦР ќе се обиде да добие пристап до децата и ќе се обиде...

Покрај со Русија на военото поле, Зеленски на домашен терен започна борба и против корупцијата

Покрај воената агресија од Русија со која мора да се справува, украинската власт на домашен терен започна и борба против корупцијата меѓу високите функционери, а неопходно е и прочистување на редовите на Службата за безбедност од поединци поврзани со руските тајни служби, пренесуваат светските медиуми. Би-би-си пишува дека изминативе денови 11 високи функционери си дадоа оставки или беа разрешени поради...

Нови руски напади од воздух врз Украина, пријавени загинати и повредени лица

Русија утрово изврши нов воздушен напад врз Украина, при што во неколку града низ земјата беа вклучени сирените за противвоздушна одбрана. Најмалку едно лице загина, а двајца се повредени по експлозиите што одекнаа во главниот град Кијив, соопшти градоначалникот Витали Кличко, пренесува Гардијан. Украинската државна телевизија „Суспилне“ објави дека во ракетниот напад врз Кочубеивка во Херсонскиот регион утрово загинало едно...

САД и Германија согласни да испратат тенкови како воена помош за Украина

САД и Германија планираат да испратат тенкови како воена помош за Украина, при што официјален Кијив се надева дека овој потег ќе ја промени играта на военото поле, пишува Би-би-си. Се очекува администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да ги објави плановите за испраќање најмалку 30 тенкови „М1 Абрамс“. Германскиот канцелар Олаф Шолц, исто така, одлучил да испрати најмалку 14 тенкови...

„Бараме простување за кое знаеме дека е невозможно да се добие“: Во Русија, луѓе носат цвеќиња на споменици на Украинци

„Бараме простување за кое знаеме дека е невозможно да се добие“: Во Русија, луѓе носат цвеќиња на споменици. Мета.мк го објавува оригиналниот напис, согласно договорот за соработка со „Глобал Војсис“: „Бараме простување за кое знаеме дека е невозможно да се добие, и се колнеме дека никогаш нема да заборавиме што направи нашата земја на Украина“. Оваа реченица е цитирана од...

Додека трае војната, нови оставки и смени на функционери од украинското раководство

Украинскиот заменик министер за одбрана, Вјачеслав Шаповалов си поднесе оставка на функцијата, по медиумските обвинувања за корупција, иако и тој и украинското Министерство за одбрана тврдат дека се неосновани, пренесува Гардијан. Шаповалов беше одговорен за снабдување на украинските војници со храна и воена опрема, а од Министерството за одбрана велат дека неговата оставка сепак е достоен чин што ќе...

Украина гради нови одбранбени линии околу Кијив, пред евентуална нова руска офанзива

Украина работи на подобрување на одбранбените линии околу Кијив, за да ја зацврсти одбрана на главниот град пред евентуална нова руска офанзива. Цврсти одбранбени структури за кијивските одбранбени сили се градат периодов, во соработка со Кијивската регионална воена управа, јавува Укринформ. Армирано-бетонските подземни структури со простор за сместување на одбранбените сили на Кијив се поставуваат на сите потенцијални рути за...

Русите продолжија со гранатирања, досега загубиле повеќе од 120.000 војници

Руските напади врз населени места во Украина продолжија и во изминатово деноноќие, со артилериски оган. Во меѓувреме, според Генералштабот на украинските вооружени сили, загубите на персонал на руските сили досега изнесува 120.160, од кои 860 биле убиени во изминатото деноноќие. Во регионот Запорижја, во текот на изминатово деноноќие, руските агресорски сили гранатирале повеќе од 20 население места, известува украинската новинска...

Вагнер станува клучна компонента на украинската кампања, вели британското разузнавање

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство го изготви новиот брифинг за разузнавачките информации за она што се случува во Украина и истиот се фокусира на платеничката група Вагнер, пренесува „Гардијан“. Во извештајот, меѓу другото, се вели дека„ речиси е сигурно дека групата сега командува со до 50.000 борци во Украина и стана клучна компонента на украинската кампања“. Британското министерство за одбрана...

Зеленски очекува силни одлуки од денешната средба на сојузниците за обезбедување нова воена помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата влада очекува „силни одлуки“ од сојузничките земји за време на денешниот состанок на лидерите на НАТО и другите земји што ќе се одржи во воздухопловната база „Рамштајн“ во Германија, пренесува Гардијан. На најавениот состанок треба да се договори зајакнување на воената опременост на Украина со испорака на модерни борбени тенкови. Сојузниците ќе разговараат...

Најмалку 18 лица загинале, меѓу кои и украинскиот министер за внатрешни работи, во хеликоптерска несреќа кај Кијив

Најмалку 18 лица загинаа во хеликоптерската несреќа што се случи утрово во градот Бровари, во Кијивскиот регион, пренесуваат светските медиуми. Си-ен-ен јавува дека меѓу загинатите се тројца високи украински функционери, меѓу кои е и украинскиот министер за внатрешни работи Денис Монастирски. Шефот на украинската полиција, Игор Клименко потврдил дека меѓу загинатите е и првиот заменик-министер и државниот секретар во...

Британскиот премиер ја засилува поддршката на Украина пред годишнината од војната на Путин

Британскиот премиер Риши Сунак најави дека Обединетото Кралство ќе испрати тенкови и самоодни топови во поддршка на украинската офанзива. Во пресрет на првата годишнина од војната, премиерот ја нагласи потребата од меѓународна стратегија за надминување на застојот, информираат од Амбасадата на Обединетото Кралство во Скопје. Премиерот Сунак има намера да ја забрза дипломатската и воената поддршка на Обединетото Кралство за...

Османи на средба и со претседателот на Врховната Рада на Украина, Зеленски го повика Западот да го забрза снабдувањето со оружје

Шефот на македонската дипломатијата Бујар Османи, во својство на претседавач со ОБСЕ во рамки на својата посета на Украина, освен со украинскиот претседател Володимир Зеленски и шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба се сретна и со претседателот на Врховната Рада на Украина, Руслан Стефанчук. Османи повтори дека Русија, со воената агресија врз Украина, ја крши Повелбата на ОН, основните принципи...

Османи во Украина: Русија да ја прекине оваа војна и да се врати на принципите и вредностите на ОБСЕ

Министерот за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи, денеска за време на посетата на Украина оствари работни средби со украинскиот претседател Володимир Зеленски и со министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба. Османи ја осуди руската агресија врз Украина и потенцираше дека нападите врз цивилни цели немаат никакво оправдување. Османи го осуди последниот напад што се случи во Днипро,...

Османи во посета на Украина: Мора да запре агресијата врз украинскиот народ

Претседавачот со ОБСЕ, Бујар Османи, во рамки на денешната посета на Украина, го посети градот Бородјанка во Кијивската област, кој е силно погоден од воените дејствија. Османи на почетокот од посетата изрази жалење за сите невини жртви и илјадници Украинци кои мораа да ги напуштат своите домови за да ги избегнат разорувачките последици од руската воена агресија, информираат од...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...