fbpx
Таг: војна

таг: војна

Војната во Украина е светски проблем, смета Сиљановска Давкова

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова присуствува на Самитот за мир во Украина, што се одржува во Бургеншток, на езерото Луцерн во Швајцарија. Таа денеска ќе се обрати на пленарната сесија, пред која изјави дека една од најважните пораки што треба да се упатат е дека кон војната во Украина треба да се однесуваме не како кон украински проблем, туку како...

Изложба на фотографии во Мала станица „Украина: Воено злосторство“

„Украина: Воено злосторство“ е името на изложбата на фотографии која вчера се одржа во Мала станица, во рамки на програмата за работа за 2024 година на Фондациите Отворено општество Западен Балкан. Изложбата е изведена од истоимената книга објавена од FotoEvidence, која вклучува повеќе од 360 фотографии и сведочења, кои фрлаат светло на руската инвазија. „Овие храбри фоторепортери ги ризикуваат своите животи...

УНХЦР: Рекордни 120 милиони луѓе се присилно раселени поради новите конфликти

Присилното раселување се искачи на највисоко ново ниво во светот минатата и оваа година, според годишниот извештај од 2024 за глобалните трендови, соопштува УНХЦР, Агенцијата на Обединетите нации за бегалци. „Растот во глобалното присилно раселување на 120 милиони до мај 2024, беше дванаесетто последователно годишно зголемување и е резултат на нови конфликти и на конфликти кои се менуваат, како и...

Најголема смртност на бојните полиња во последните 30 години, покажува ново истражување

Смртните случаи предизвикани од воени конфликти ширум светот во изминатите три години се искачиле на највисоко ниво во последните три децении, покажува новиот  извештај на Институто за мировни истражувања од Осло - ПРИО. Според извештајот, иако бројот на смртни случаи на бојното поле е намален во споредба со претходните две години, од 2021 година вкупниот број на смртни случаи поврзан...

Навивачка објава лажно ја претставува Русија како победник во војната со Украина

Објавата неточно тврди дека Украина ја изгубила војната. Вистиномер веќе пишуваше дека Русија држи само околу 17,5 проценти од Украина и тоа вклучително со Крим и т.н. ДНР и ЛНР, кои се одделија уште во 2014 година. Исто така, не е вистина дека Русија не трпи од санкциите кои ѝ ги воведе Западот. Според Меѓународниот монетарен фонд, тие придонесоа...

Украинските сили собориле 23 руски дронови за една ноќ

Украинските единици за противвоздушна одбрана собориле 23 од 24 дронови „Шахед“ што Русија ги користела за напади на Украина ноќта меѓу 4 и 5 мај, објави командантот на украинските воздухопловни сили Микола Олешчук, пренесува агенцијата Укринформ. Според Олешчук областите од каде се случиле нападите биле Курск, Русија и Кејп Чауда, Крим, а противвоздушните ракетни единици на украинските воздухопловни сили и...

Руските сили ја преземаат контролата врз села во украинската област Доњецк

Руските сили го зазедоа селото Семенивка во украинската област Доњецк, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, пренесе „Гардијан“. Вчера министерството го објави заземањето на Новобахмутивка, друго село блиску до Очеретина, кое стана централно место на борбите во последниве денови. Во меѓувреме, украинскиот министер за земјоделство го поздрави завршувањето на повеќемесечната гранична блокада од полските демонстранти, за која рече дека следела по...

Сежурне: Напредуваат разговорите за прекин на огнот во Газа

Разговорите за прекин на огнот во Газа напредуваат, рече францускиот министер за надворешни работи Стефан Сежурне во понеделникот во Ријад, каде што требаше да се сретне со другите министри на арапските и западните земји, како и со претседателот на палестинската управа, Махмуд Абас, пренесе „Гардијан“. „Работите се движат напред, но секогаш треба да се биде внимателен во овие дискусии и...

Гранатирани инфраструктурни објекти во Запорожје и Одеса

Руски проектили погодија индустриска инфраструктура во градот Запорожје, информира Регионалната воена управа на Запорожје, пренесува Укринформ. Утрово, руската армија лансираше балистичка ракета од привремено окупираниот Крим и врз инфраструктурен објект во областа Одеса. „Руските терористички сили уште еднаш ја нападнаа индустриската инфраструктура на Запорожје, лансирајќи проектили“, напиша Иван Федоров, началник на управата. Вкупно 86 судири се случиле долж линијата на фронтот...

Појавата на болести сѐ поголема закана за жителите на Газа

Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци, UNRWA денеска соопшти дека заканата од појава на болести во Газа станува сѐ поголема, бидејќи температурите почнуваат да растат. „Нашиот страв е болест и појава на болест. Метежот во сообраќајот е многу голем, луѓето секој ден да се обидуваат да најдат храна, вода, а сега се обидуваат да најдат сенка“, изјави Скот...

Доналд Туск: Во ризик сме од војна, Европа не е подготвена

Полскиот премиер Доналд Туск изјави оти смета дека постои огромен ризик од војна и оти никој во Европа нема да се чувствува безбедно доколку Русија победи во Украина, пренесува Би-би-си. Коментарите на поранешен претседател на Европскиот совет доаѓаат по нов напад на Русија врз Украина. Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави оти украински сили собориле 58 дрона и 26 ракети и...

Русија им забрани на нејзините војници да комуницираат со локалците во окупираните територии

Руските команданти им забраниле на војниците да комуницираат со жителите на окупираните територии во Украина, освен во крајна нужност, јавува украинскиот Центар на национален отпор. Борбените дејствија, пак, продолжуваат со нови случаи на загинати цивили. „Во привремено окупираните територии, непријателот им забрани на припадниците да разговараат со локалците, освен ако нивните задолженија не го налагаат тоа. Причина за одлуката е...

Руската пропаганда повторно шири паника за наводен пуч во Украина

Во регионот повторно кружат гласини дека украинските специјални служби се незадоволни од новото раководство на украинската армија и „подготвуваат“ државен удар. Како и претходно, дезинформациите доаѓаат од руската државна агенција „РИА Новости“, но овојпат главен извор се говорни пораки на еден член од тајна Телеграм група. Автентичноста на снимените говорни пораки не може да се верификува, ниту пак, идентитетот...

„Дрон-коалицијата за Украина“ расте – се приклучува и Канада

Министерството за одбрана на Канада соопшти дека земјата се приклучува на меѓународната иницијатива за опремување на Украина со јуришни дронови. „Канада се приклучува на Коалицијата за дрон-капацитети при Контакт групата за украинската одбрана, која е предводена од Латвија и од Обединетото кралство (ОК). Како дел од Коалицијата, Канада ќе продолжи да бара начини да ги зголеми дрон-капацитетите на Украина“, се...

На 24 февруари 2022 година започна руската инвазија на Украина, а не ,,чистењето на украинските нацисти”

Станува збор за невистина и пропагандна флоскула која ја презентираше самиот руски претседател, Владимир Путин за да ја оправда воената инвазија во Украина која ја почна на 24.февруари 2022 година, сосема неиспровоцирано. Бројни историчари тврдат дека воената агресија во Украина не може да се доведува во корелација со никаква денацификација, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во...

Недолична објава повикува на насилство и ги сатанизира ЕУ и НАТО

Во манипулативна објава се пласира познатиот навредлив, непримерен, пропаганден наратив со кој се сатанизираат НАТО и ЕУ. Наспроти тврдењата во објавата, НАТО не е поврзана со религиозна војска, туку во Алијансата можат да пристапат војници без разлика на верската припадност. Вредностите за кои се залага ЕУ немаат никаква врска со легализација на педофилијата. Напротив, тоа е кривично дело во...

Руски дезинформации сејат магла и антизападно расположение во С. Македонија

Бројни дезинформациски наративи се истурија во земјава преку странски канали за да го свртат јавното мислење во полза на Русија, а на штета на Украина од почетокот на воената инвазија до денес. Анализата на пет најчести дезинформациски наративи, како и разговорите со безбедносни експерти и политички фактори, укажуваат на тоа дека руските дезинформации не доминираат во јавниот простор, но...

Руски агенти во мантија

Режимот на Путин ја користи Руската православна црква за ширење влијание во православните земји. Оваа црква врши огромен притисок врз останатите цркви и го спречува доделувањето на Томосот за МПЦ. Преку разузнавачки активности, руските свештеници врбуваат црковни лица насекаде во помесните балкански цркви, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: По руската агресија на Украина, во 2022...

Светската здравствена организација не убива деца во Газа

Не е вистина дека Светската здравствена организација убива деца во Газа, туку претставници на СЗО постојано носат медицинска и немедицинска помош во Газа поради очајните услови за лекување и разрушените болници од бомбардирањата. СЗО собира донации за Газа и постојано повикува за прекин на огнот. СЗО има свои луѓе на терен кои го информираат светот за ужасите на војната...

Украинската војна продолжува, уште гинат цивили

На борбеното поле во Украина и понатаму продолжи гранатирањето и бомбардирањето на цивилни цели, при што во нападите во регионот Донецк во изминативе 24 часа, еден цивил во селото Константинивка го загубил животот, а друг е повреден. Во целиот регион Донецк се повредени уште осум лица, соопшти шефот на Регионалната воена управа на Донецк, Вадим Флашкин. Како што пренесува украинската...

Избран новиот владин кабинет, Мицкоски рече дека мора да ја користи „срамната придавка Северна“

Собранието на Република Северна Македонија, со 77 гласа „за“ и 22 „против“, ја избра новата Влада, чиј состав го предложи новоизбраниот премиер Христијан Мицкоски. Против Владата гласаа пратениците од...