fbpx

Еден загинат и повеќе повредени при експлозија на бомба на доделување новинарски награди во Авганистан

Полицискиот портпарол Асиф Вазири, рекол дека меѓу ранетите има и три деца и новинари, а убиен е чуварот надлежен за обезбедување на настанот

-

При експлозија на бомба во северниот дел на Авганистан, загина едно лице, а повредени се деца и неколку новинари, пренесуваат светските медиуми.

„Експлозијата се случила во центарот „Табиан Фарханг“ во Мазар-е Шариф, главниот град на провинцијата Балх, околу 11 часот кога новинарите се собирале на церемонијата на доделување награди“, изјави Мохамад Асиф Вазири, портпарол на локалната талибанска полиција.

„Слушнав голем удар… потоа настана хаос додека сите се обидуваа да најдат начин да избегаат“, изјавил за новинската агенција АФП авганистанскиот новинар Атиф Аријан, кој бил ранет во експлозијата.

„Некои новинари се тешко ранети“, изјавил тој.

Полицискиот портпарол Асиф Вазири, рекол дека меѓу ранетите има и три деца, а дека е убиен чуварот надлежен за обезбедување на настанот.

Засега никој нема преземено одговорност за нападот.

Експлозијата се случува два дена откако бомбаш самоубиец го уби талибанскиот гувернер на северната провинција Балх, во напад за кој одговорноста ја презеде ИСИС.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy course
download xiomi firmware
Free Download WordPress Themes
free online course