fbpx

Руски борбен авион по грешка фрли бомба во сопствен град

Три лица се повредени, а оштетени се повеќе згради. Еден станбен блок бил евакуиран

-

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека руски борбен авион случајно го бомбардирал градот Белгород во близина на границата со Украина. Според официјални лица, експлозијата оставила голем кратер широк околу 20 метри во центарот на градот.

Би-би-си јавува дека три лица се повредени, а оштетени се повеќе згради. Еден станбен блок бил евакуиран.

Руското министерство рече дека ловецот-бомбардер Су-34 случајно ја пуштил бомбата.

На социјалните мрежи се објавуваат фотографии и видеа од станови оштетени од експлозијата, а еден автомобил завршил на покривот на локална продавница.

Белгород брои околу 370.000 жители и се наоѓа на околу 40 километри од границата со Украина.

Во меѓувреме, Укринформ објави дека во текот на изминатиот ден, руската армија извршила 75 напади врз повеќе градови и села во областа Запорижја – три воздушни напади, четири напади на летала, два ракетни и 66 артилериски напади. Како резултат на гранатирањето, убиена е една девојка, а уништени се повеќе цивилни објекти.

Според Укринформ, руските војници синоќа извршиле напади и во регионот Суми, при што немало жртви или материјална штета.

Повикувајќи се на новинската агенција „Кјодо“, „Гардијан“ пишува дека земјите од Г7 размислуваат за речиси целосна забрана за извоз во Русија. Вчера и „Блумберг“ објави дека САД и сојузниците разговарале за ваквата идеја пред самитот во Јапонија следниот месец.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...