fbpx

Дојави за бомби во 18 основни и средни училишта, проверките се во тек

-

Дојави за поставени бомби на електронските адреси денес добија 18 основни и средни скопски училишта. Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека според процедурите, основните и средните училишта веднаш се евакуирани и се чекаат антитерористичките единици да извршат проверки.

Вчера лажните дојави за бомби испразнија  12 средни училишта. Но, беа регистрирани лажни дојави за поставени бомби и во инстиутуции и деловни и станбени објекти во Скопје. Меѓу нив закана за поставена експлозивна направа пристигна на електронските адреси на адресите на Македонската радио телевизија, Транспортниот центар, ГТЦ, Џевахир Сити, трговските центри Ист Гејт и Сити мол.

Дојави за бомби испразнија 12 училишни згради, како и Транспортен центар, трговски центри и МРТВ

Испраќачите на дојави се активираа повторно по почетокот на второто полугодие. Завчера дојава за бомба беше испратена во 33 училишта во Скопје. Она што беше различно во споредба со заканите испраќани во првото полугодие, е тоа што е потпишано од извесна „Бугарска револуција“.

На крајот на мнатиот месец, претседателот на Сојузот на средношколци, Лука Павиќевиќ, изрази загриженост затоа што во првото полугодие вкупно 10 работни недели биле нарушени поради лажните дојави за поставени бомби, а повеќето училишта не ги надоместија пропуштените часови и не го поминаа материјалот.

Павиќевиќ: Дојавите за бомби нарушија дури 10 наставни недели од првото полугодие

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
lynda course free download
download mobile firmware
Free Download WordPress Themes
udemy paid course free download