fbpx

Objekti ku u hodh granata në Ranillug është pronë e një boshnjaku me shtetësi të Serbisë

-

Më 6 mars 2024, mediat serbe kanë publikuar një artikull me titull ”VAZHDON FRIKËSIMI I SERBËVE NË KOSOVË. Një mjet shpërthyes është hedhur në lokalin serb në Ranillug.” Artikull është shpërndarë edhe nga mediumet e tjera, ”Blic.rs”, ”Nova.rs”, ”Republika.rs”, me titull “SHPËRTHIM NË KOSOVË: Është hedhur bombë në objektin serb, dëmet materiale janë të mëdha!”. Në përmbajtje të artikullit pretendohet se mjeti shpërthyes është hedhur në objektin e pronarit serb në Ranillug afër Kamenicës. Sipas tyre, ky është edhe një akt tjetër i orkestruar që për qëllim ka frikësimin e serbëve në Kosovë. Veç raportimit përgjithësues, këto media nuk kanë treguar se pronari i lokalit është i nacionalitetit boshnjak, por që ka shtetësi të Serbisë. Këtë rrethanë e kanë sqaruar për Sbunkerin në Policinë e Kosovë, që thanë se hetimet lidhur me autorët e sulmit janë duke vazhduar.

Sipas PK-së, më 6 mars 2024, ”dyshohet se në tarracën e një restoranti, i cili ishte i mbyllur (jashtë funksionit, pasi nuk posedon leje për fushë-veprimtari nga Komuna), me pronar S.Z., i nacionalitetit Boshnjak, shtetas i Republikës së Serbisë, me banim në fshatin Domoroc të Komunës së Ranillugut, është hedhur një granatë dore. Në PK më tej sqaruan se Njësiti i Hetimeve të Stacionit Policor Ranillug, Krim Teknika dhe njësite të tjera relevante, kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe janë ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme hetimore në lidhje me rastin, në koordinim me Prokurorinë e Shtetit. Përpos dëmeve materiale, lëndime trupore nuk ka pësuar askush. “Policia e Kosovës, Njësiti i Hetimeve Rajonale Gjilan, është duke ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme hetimore në identifikimin, arrestimin e personave të dyshuar dhe sqarimin e të gjitha rrethanave të rastit”, thuhet në përgjigjen e PK-së.

Për sulmin në Ranillug kanë shkruar edhe media shqiptare si: ”RTV21””Zëri.info”, duke iu referuar raportit të Policisë. Por, në përmbajtje nuk është dhënë sqarimi se pronari i takon nacionalitetit boshnjak me shtetësi të Serbisë.

Kjo nuk është hera e parë kur në rastet e sulmeve në lokacionet e populluara me shumicë serbe, mediat serbe nxjerrin përfundime se ato janë të drejtuara qëllimshëm për t’i frikësuar serbët që ta lëshojnë Kosovën. Sulmet e tilla me bomba në zona të banueshme shkaktojnë frikë dhe panik në mesin e qytetarëve, por mediat duhet të jenë të kujdesshme në raportime dhe të mos jepen cilësime etnike, përderisa rasti është duke u hetuar nga organet përkatëse.

*Ky artikull publikohet në kuadër të Iniciativës Rajonale të Ballkanit Perëndimor kundër dezinformimit. “Qendra kundër dezinformatave në Ballkanin Perëndimor: ekspozimi i ndikimeve keqdashëse përmes gazetarisë mbikëqyrëse.”

ИзворFaktoje.al

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.