fbpx
Tags Hubalb

Tag: hubalb

Mbështetja e BE për energjinë, pjesën e“luanit“ e merr Serbia

Bashkimi Europian është angazhuar të shpërndajë 1 miliard euro ndihmë në Ballkanin Perëndimor, për të zbutur efektet e krizës energjetike si pasojë e luftës në Ukrainë. Shqipëria do të marrë vetëm 8% nga totali i kësaj ndihme, ndërkohë që Serbia rezulton një ndër përfituesit kryesorë të mbështetjes. Eksperti i energjisë Eduart Gjokutaj shpjegon arsyet përse Shqipëria nuk ka ‘këllqe‘...

Kurti mohon ekzistencën e marrëveshjeve sekrete midis Kosovës dhe Serbisë

Heqja e barrikadave nga serbët e Kosovës, pas konflikit të lindur më 10 dhjetor, u pasua nga një sërë raportimesh edhe në mediat në Shqipëri që aludonin për një marrëveshje të fshehtë mes Kryeministrit të Kosovës Kurti dhe presidentit serb Vuçiç. Spekulimet morën pikënisjen nga një deklaratë e kryetarit të PD në Kosovës Memli Krasniqi. Nga verifikimi i kryer...

Shqipëria, Serbia dhe Mali i Zi nuk i thyen sanksionet kundër Rusisë

Një artikull i publikuar në gazetën e Malit të Zi “Pobjeda” në 16 Dhjetor 2022, ngre akuza kundër shtetit shqiptar, atij serb dhe malazez për shkelje të sanksioneve të vendosura nga Bashkimi Europian kundër Rusisë, pas nisjes së luftës me Ukrainën në Shkurt 2022. Akuzat u përsëritën nga përfaqësues të opozitës shqiptare duke sjellë shpërndarje më të gjerë të...

Interkonjeksioni Shqipëri – Maqedoni e Veriut, asnjë shtyllë në 7 vite

Prej vitit 2015, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë angazhuar për ndërtimin e një linje interkonjeksioni 400 kV, por 7 vite më pas ky angazhim rezulton i largët. E ndërsa pala maqedonase ka hedhur themelet për ndërtimin e linjës përçuese të energjisë, në Shqipëri puna në terren ende s’ka filluar. Sipas një verifikimi të Faktoje rezulton se Operatori i...

Ndikimi i refuzuar i Kinës në Shqipëri

Prania dhe ndikimi kinez në Shqipëri, nuk është një fenomen i të shkuarës komuniste, ashtu siç mund të perceptohet nga ata që janë njohur me shkëlqimin dhe rënien e marrëdhënieve në kohën e diktaturës. Numri i konsiderueshëm I projekteve strategjike, kulturore etj. është tregues domethënës i interesit të shtuar që Kina ka për Ballkanin e veçanërisht Shqipërinë. Faktoje sjell...

Evropa nuk e shtoi volumin tregtar më Rusinë gjatë sanksioneve

Një lajm i publikuar në mediat ruse mbi rritjen e qarkullimit tregtar të Bashkimit Evropian me Rusinë edhe pas luftës në Ukrainë, tenton t’i shesë lexuesve një të pavertëtë pak ditë pasi BE ndaloi importin e naftës nga Rusia. Pas hyrjes në fuqi të sanksioneve të vazhdueshme, panorama ka ndryshuar krejtësisht. Pak ditë pasi hyri në fuqi paketa e re...

Origjina dhe roli i Homeland Justice në Sulmet Kibernetike ndaj Shqipërisë

Që nga korriku i 2022-it, kur qeveria shqiptare njoftoi publikun për sulmet kibernetike ndaj sistemeve të saj, Homeland Justice është vetëprezantuar si shkaktari i këtyre sulmeve. Që atëherë, është bërë burimi parësor i mediave shqiptare përsa i përket detajeve të të dhënave që ata thonë se kanë vjedhur në 14 muajt e fundit. Edhe përse informacionet që ata publikojnë...

“Diplomacia e vaksinave” – Si e përdori kryeministri Rama Ballkanin Perëndimor për të qortuar BE-në

Prej nisjes së pandemisë Covid-19, shtete të ndryshme e qortuan unionin për bllokimin që i bëri vendeve jo anëtare për furnizim me pajisje mjekësore. “Egoistë të pasur” i quajti edhe kryeministri i Shqipërisë vendet e BE-së, duke shpallur Kinën, Rusinë dhe Turqinë si “shpëtimtarët e Ballkanit Perëndimor gjatë pandemisë”. Edhe pse deklarata synon marrjen e një vëmendjeje të shtuar të unionit...

‘Click-bait’ dhe spekulim lidhur me një deklaratë të Tinka Kurtit

aqja “Lexo Sot” në “Facebook”, me mbi 43 mijë ndjekës,  pa impressum dhe pa pronësi ka vazhduar të publikojë lajme të vjetra dhe të manipuluara që për qëllim kanë marrjen e klikimeve. Kjo faqe ka publikuar meë 21 dhjetor artikullin, me titull - “Po habit Albin Kurti me deklaratën e saj- Kërkon që Baton Haxhiu të mos dalë kurrë publikisht...

“Ballkani i Hapur”, marrëveshja për katastrofat mbetet në letër

Në korrik të 2021 Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia firmosën një marrëveshje në kuadër të nismës ‘Ballkani i hapur’ për bashkëpunim në raste katastrofat. Marrëveshja u propagandua fort e madje solli edhe shigjetime kundrejt vendeve që refuzuan nismën si përshembull Kosova. Nga një verifikim i Faktoje rezulton se në një kohë që marrëveshja e ‘Ballkanit të Hapur’ nuk...

Pretendimet e disa mediave në Serbi për kinse “Kurti do luftë”

Mediat në Serbi kanë keqinformuar lidhur me arsyet që çuan në dështimin e arritjes së marrëveshjes për targat në takimin e fundit në Bruksel mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe Presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq. “Novosti” ka shkruar se Kurti qëllimshëm e dështoi marrëveshjen për ta pushtuar veriun me forca policore. “E prishi marrëveshjen në BRUKSEL DHE PROVOKON MENJËHERË: Kurti dërgoi...

Çfarë e pengon ofrimin e shërbimit cilësor të transportit urban në Shkodër

Ofrimi i shërbimit cilësor të transportit urban në Shkodër duket një mision i pamundur, pavarësisht angazhimeve të njëpasnjëshme nga pushtetit vendor. Ky shërbim ofrohet i cunguar në territorin e qytetit me mbi 110 mijë banorë, kryesisht për shkak të informalitetit të shkaktuar nga mjetet e palicensuara. Drejtoria e policisë së Shkodrës la pa përgjigje pyetjet nëse po merren masa...

Ministria e Jashtme, përgënjeshtrim i rremë i kërcënimit çek për rikthimin e vizave

Më 19 tetor, duke reaguar ndaj një artikulli të botuar në gazetën EUObserver që raportonte se presidenca çeke e BE kërkoi rikthimin e vizave me Shqipërinë e Serbinë, Ministra e Punëve të Jashtme të Shqipërisë përgënjeshtroi ekzistencën e ndonjë dokumenti “të propozuar nga ndonjë vend anëtar i BE e asnjë diskutim lidhur me mundësinë e pezullimit të lëvizjes pa viza të qytetarëve...

Sa të varur jemi nga gruri i Rusisë?

Raportimet për bllokimin e kanaleve tregtare të grurit nga Rusia si kundërpërgjigje ndaj sanksioneve të Perëndimit pas luftës në Ukrainë, rritën ankthin e konsumatorëve. Në Shqipëri kjo u reflektua me blerjen e sasive të mëdha të miellit nga familjarët për të siguruar bukën në dimër. Por sa reale është varësia jonë nga gruri i Rusisë? Ekpertët e ‘shohin gotën...

Dezinformatë lidhur më një deklaratë të Hovenier

Në kulmin e ngjarjeve në lidhje më dialogun e Brukselit dhe përpjekjeve për gjetjen e nje zgjidhjeje për çështjen e targave në veri të vendit, kemi parë përpjekje të individëve dhe grupeve të caktuara në rrjetet sociale për të dezinformuar publikun. Kështu ndodhi edhe me një tentim për të dezinformuar opinionin në lidhje me kinse nje deklaratë të ambasadorit...

Kosova dhe Serbia zgjidhin mosmarrëveshjen e targave të makinave, me ndërhyrjen e SHBA

Dy ditë pasi Kosova dhe Serbia nuk gjetën gjuhën e përbashkët për mosmarrëveshjen mbi vendimin e qeverisë së Kosovës për të ndaluar targat e lëshuara nga Serbia, BE-ja njoftoi më 23 nëntor se çështja tani është zgjidhur. Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, i cili zhvilloi bisedime të pasuksesshme më 21 nëntor në Bruksel me presidentin serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrin e Kosovës Albin Kurti,...

Lajm i paverifikuar lidhur me një deklaratë të presidentit Erdogan

Një prej mënyrave më efektive për shpërndarjen e lajmeve të paverifikuara dhe dezinformimin e opinionit publik është ribotimi i çështjeve e lajmeve që kanë ndodhur kohë më parë, duke i paraqituar ato si aktuale. Së fundmi, kjo ndodhi edhe me një lajm të paverifikuar lidhur me një deklaratë të presidentit Erdogan. “Erdogan Mesazh Shqipëtarëve!: Fort Mirë E Dini Se Europa...

Disa media shqiptare bien pre e dizinformimit serb për çështjen e targave të Kosovës

Paralajmërimet për konflikt të armatosur mes Kosovës e Serbisë, për shkak të vendimeve për targat e Kosovës, ka nxitur fushatën e radhës dizinformuese, të cilës nuk i kanë shpëtuar as media në Shqipëri. Narrativa me zanafillë disa media serbe, e sjellë ndonjëherë copy-paste nga ato shqiptare e paraqet si të paligjshëm vendimin e kryeministrit Albin Kurti. Një retorikë e rrezikshme kjo,...

Russia ‘rikthehet’ në të kaluarën dhe viktimizohet përmes raportimeve të pavërteta

Një ngjarje e vitit 2015, kur u gjet një shpërthyes minash pranë gazsjellësit “Nord Stream”, është ricikluar nga autoritetet ruse. Kjo ngjarje e risjellë në vëmendje nga përfaqësuesi i Gazprom dhe e ripostuar nga zyrtarët rusë, shënjestron përmes dizinformimit, vendet anëtare të NATO-s. Shpërndarja e këtyre informacioneve vjen në mesin e luftës së nisur nga sulmi i Rusisë në...

Mbarëvajtja e dialogut Kosovë – Serbi, jo “në kurriz” të Kosovës

Vendimi i shtetit të Kosovës për të nisur zbatimin e ndërrimit të targave të automjeteve në “RKS”, është një vendim i ligjshëm dhe nuk shkel asnjë marrëveshje dy-palëshe. Pas kërkesës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian për shtyrjen e afatit të këtij vendimi, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti vendosi datën 21 Prill 2023 si afatin përfundimtar...