fbpx
Tag: Hubalb

tag: hubalb

Atentati me 6 viktima në Greqi; Media në kurthin e dezinformimit, stigmatizon shqiptarët

Vrasja që tronditi Greqinë mbrëmjen e 11 shtatorit, me 6 viktima, u pasqyrua masivisht në mediat shqiptare. Ato raportuan copy-paste se viktimat ishin shqiptarë, pjesë të një grupi kriminal. Autoritetet policore greke identifikuan se vitkimat ishin nga Turqia. Por ndërkohë dizinformimi i radhës nga mediat shqiptare me raportime të paverifikuara kishin marrë dhenë. Ekspertët e komunikimit kritikojnë këtë qasje të medias...

Propaganda serbe “godet” përsëri

Ndeshja e 10 shtatorit mes kombëtares shqiptare dhe asaj polake në stadiumin “Air Albania” në Tiranë u kthye në ‘ushqim’ për propagandë në disa media serbe. E gjitha nisi me gjestin e golashënuesit për ekipin e Shqipërisë, Mirlind Daku që hoqi fanelën e kombëtares duke ekspozuar tatuazhin në shpatullën e djathtë në nder të luftëtarit të UÇK, Agim Ramadani....

Njësia Speciale e Kosovës nuk e bastisi fabrikën ‘Lola’, vetëm asistoi AKP-n

*Përgatiti: Ridona Berisha Njësia Speciale e Kosovës nuk e ka bastisur fabrikën e veglave “Lola” në Zubin Potok, por vetëm kanë asistuar Agjencinë Kosovare të Privatizimit (AKP), me kërkesë të tyre për t’u futur në objekt. Me datën 8 shtator 2023, Kosovo Online publikoi artikullin me titull, ”Policia speciale kontrolloi ambientet e fabrikës ‘Lola‘ në Zubin Potok, ndalohet hyrja në zonën e fabrikës”. Në përmbajtje të artikullit...

Vendimi për lirimin e objektit në veri ngre shqetësime për rikthim të tensioneve

*Përgatiti: Ridona Berisha Komuna e Mitrovicës së Veriut Vendimi i Kryetarit të komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, për lirimin e një objekti në lagjen e Boshnjakëve që deri tash është shfrytëzuar nga institucionet paralele të Serbisë, ka ngritur shqetësime për mundësinë e kthimit të tensioneve. Lista Serbe e ka cilësuar si vazhdimësi e politikës së qeverisë së Kosovës për t’ua pamundësuar...

Deklarata e Brnabiç për shqiptarët dhe narrativa që ‘ndezi‘ rrjetin

Një deklaratë e nxjerrë nga konteksti e kryeministres serbe Ana Brnabiç ditën që u mbajt Forumit Strategjik në Bled të Sllovenisë, nxiti një valë reagimesh dhe gjuhë urrejtjeje në rrjet. Titujt bombastikë dhe përmbajtja e pasaktë që u shpërndanë ‘copy-paste’ në shumë portale dhe disa media në Shqipëri, e patën fillesën në një postim të deputetit shqiptar në Parlamentin...

Vizita e Kurtit në RMV riktheu “Shqipërinë e Madhe” në hartën propagandistike serbe

Vizita e kryeminsitrit të Kosovës, Albin Kurti në Tetovë dhe Çair të Shkupit solli një valë reagimesh shtetërore në Maqedoninë e Veriut. Këto reagime u shfrytëzuan nga propaganda shtetërore serbe për të akuzuar Kurtin se po promovon “Shqipërinë e Madhe” e se madje në rrethana të tjera Kurti do të sumonte Serbinë, Malin e Zi apo vetë Maqqedoninë e...

Spiunazh në Uzinën e Gramshit? Prokuroria zgjat hetimet dhe kërkon një “dorë“ nga SPAK

Tre shtetasit nga Rusia dhe Ukraina që u kapën duke fotografuar në uzinën e Gramshit ende nuk kanë dalë para gjykatës, kur ka kaluar mbi një vit nga ngjarja. Ndërsa hetohen të lirë prej majit 2023, pasi paraburgimi humbi fuqinë, prokuroria e Elbasanit, zgjati hetimin edhe me 3 muaj. Hetuesit janë para një sprove kritike, pas dështimit për mungesë...

Përmbajtja e sponsorizuar transmetohet rrejshëm si hulumtim i “The Economist”

*Përgatiti: Ridona Berisha Me 29 gusht 2023, mediumi publik RTKlive.com, ka publikuar një artikull me titull ”The Economist“: Kosova me rritje ekonomike, tejkaloi fqinjët ballkanikë”. Ky artikull u publikua edhe nga portale të tjera si: Indeksonline, RadioGjilani, Insajder, Mesazhi.com, lideri.mk, etj. Po ashtu pati shumë shpërndarje në rrjetet sociale nga zyrtarë të partisë në pushtet dhe mbështetës të tyre, duke e cilësuar si arritje të madhe faktin se një medium...

Vizita e Kurtit në Maqedoninë e Veriut nxiti tensione përtej kufijve dhe mes grupeve etnike

Vizita e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në Maqedoninë e Veriut ku takoi vetëm liderët e partive opozitare shqiptare, nxiti reagime të ndryshme. Përveç promovimit të segmentit rrugor që lidh Tetovën me Prizrenin dhe emërtimin e një rruge në komunën e Çairit me emrin e veprimtarit Adem Demaçi, Kurti foli para mijëra pjesëmarrësve në tubimin që ia organizoi kryetari i komunës...

Shtrembërohet Deklarata e Samitit të Athinës

*Përgatiti: Ridona Berisha Me 21 gusht 2023, kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, mblodhi liderë të Ballkanit e Bashkimit Evropian,  ku u diskutua për zgjerimin dhe të ardhmen evropiane të rajonit. Pas takimeve të zhvilluara, pjesë e të cilave ishte edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, media serbe spekuluan lidhur me përmbajtjen e Deklaratës së miratuar në fund të Samitit. “Nova.rs” duke e proklamuar...

Lëvizjet e shtuara të KFOR-it nuk ndërlidhen me situatën në veri

*Përgatiti: Ridona Berisha Një procedurë normale të misionit të KFOR-it në Kosovë që ndërlidhet me kontigjentin e saj dhe përmbushjen e detyrave që i burojnë prej mandatit, disa media kanë tentuar ta keqinterpretojnë duke e ndërlidhur me zhvillimet në veriun e populluar me shumicë serbe. Këto informata fillimisht i ka verifikuar platforma Hibrid.info dhe tekstet i ka vlerësuar si “click-bait”. Me 16 gusht 2023,...

A e kërcënon vërtet çështja Bejleri anëtarësimin e Shqipërisë në BE?

Arrestimi dhe burgosja e Fredi Belerit vazhdon të ‘lëshojë shkëndia’ mes  Greqisë dhe Shqipërisë. E fundit, qe ftesa e munguar për kryeministrin Rama në darkën informale në Athinë për Ballkanin Perëndimor. Motivi i ‘përjashtimit’, është lënia në burg e të zgjedhurit si kryebashkiak të Himarës Fredi Beleri. Në Greqi kjo çështje vazhdon të diskutohet në prizmin e shkeljes së të drejtave të minoritetit...

Vdekja e anëtarit të MEK po hetohet nga Prokuroria e Durrësit

Në 20 qershor në kampin e MEK, në Manzë, u ndez një revoltë pasi Policia ushtroi kontroll me urdhër të SPAK. Po atë ditë, anëtarët e MEK shfaqeshin duke mbajtur foton e njërit prej banorëve të kampit, që sipas tyre kishte vdekur nga dhuna e policisë. Ministri i Brendshëm (në atë periudhë) Bledi Çuçi e hodhi poshtë menjëherë pas...

Dokumente të falsifikuara me logo të PK-së dërgohen në adresa të ndryshme

*Përgatiti: Ridona Berisha Disa dokumente me logo të Policisë së Kosovës (PK), logo qeveritare, vula të ndryshme dhe mbishkrime të EUROPOL-it janë dërguar në adresa të ndryshme duke përdorur emrat e zyrtarëve  të lartë brenda PK-së. Por dërguesi të tyre nuk janë institucionet e Kosovës dhe e-mailat bashkë më dokumentet, sipas sqarimit të PK-së, janë të falsifikuara. Me qëllimin që...

Linçime dhe kërcënime kundër policëve të rinj serbë në veri

*Përgatiti: Ridona Berisha Grupe të caktuara serbe kanë nisur një fushatë linçimi ndaj policëve të rinj serbë në rrjetin social rus, “Telegram”. Grupe që kanë mijëra anëtarë i kanë cilësuar si tradhëtarë rekrutët serb që pranuan t’i bashkohen Policisë së Kosovës (PK). Fillimisht, Grupi “Bunker”, ua publikoi fotografitë dhe të dhënat personale dhjetë policëve nga Leposaviqi, Zveçani dhe Mitrovica e...

Gruri shqiptar mbetet stok!

Shqipëria shtoi sipërfaqet e mbjella me grurë pas nisjes së luftës në Ukrainë në përpjekje për të siguruar furnizimin në një situatë pasigurie. Por gruri i mbjellë në tokat shqiptare ka mbetur stok në shtëpitë e fermerëve pasi tregëtaret nuk hoqën dorë nga importi i drithërave. Pavarësisht luftës, Shqipëria bleu tonelata të tëra me drithëra nga Serbia, Rusia dhe...

Dezinformimi me lajmin e ndalimit të djalit të Vuçiç nga Policia e Kosovës

Ngjarja e ndalimit të djalit të presidentit serb Alexandar Vuçiç nga ana e policia e Kosovës gjatë qëndrimit të tij në Graccanicë, u njoftua nga mediat në Ballkan në disa versione të ndryshme. Konfuzioni rreth kësaj ngjarje, u nxit dhe nga propaganda qeveritare e të dyja vendeve dhe shpërndarja e kësaj të fundit  në formatin copy-paste nga media online pro-qeveritare....

Lideres së muxhahedinëve nuk iu ndalua hyrja në Shqipëri nga SPAK

SPAK nuk i ka ndaluar hyrjen në Shqipëri lideres së muxhahedinëve, Maryam Rajavi, siç pretendohet në informacionet e përhapura nga media të ndryshme në Shqipëri. Verifikimi i Faktoje konfirmon se gjithçka është fryt i një dizinfomimi të qëllimshëm të mediave iraniane. Në datën 3 gusht, mediat online në Shqipëri raportuan se SPAK i kishte ndaluar hyrjen në Shqipëri lideres së...

Si u dizinformua me (mos)pjesëmarrjen e Kosovës në takimin e 17 korrikut

Takimi informal i 17 korrikut në Tiranë i udhëheqësve të Ballkanit Perëndimor u bë shkas për dizinformim mbi pjesëmarrjen e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe zëvendësit të tij Besnik Bislimi. Narrativa e mediave me qasje proqeveritare në Shqipëri ishte fajësuese ndaj zyrtarëve të Kosovës. Ndërkohë disa portale përcollën raportime të pavërteta dhe të pakonfirmuara nga burimet zyrtare duke...

Dronët ruse nuk sulmuan NATO-n, por hambarët e grurit ukrainas

Lufta në Ukrainë, e cila ka hyrë në vitin e saj të dytë dhe ka shkaktuar dëme masive në jetën e mijëra njerëzve, trajtohet nganjëherë në rrjete sociale si të ishte një lojë futbolli, ku grupe të ndryshme bëjnë tifo për Rusinë ose Ukrainën. Shpeshherë sulmet ruse mbi Ukrainën, e cila ka një popullsi mbi 44 milionë banorë, shihen...