fbpx
Tag: Hubalb

tag: hubalb

“Ballkani i Hapur”, marrëveshja për katastrofat mbetet në letër

Në korrik të 2021 Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia firmosën një marrëveshje në kuadër të nismës ‘Ballkani i hapur’ për bashkëpunim në raste katastrofat. Marrëveshja u propagandua fort e madje solli edhe shigjetime kundrejt vendeve që refuzuan nismën si përshembull Kosova. Nga një verifikim i Faktoje rezulton se në një kohë që marrëveshja e ‘Ballkanit të Hapur’ nuk...

Pretendimet e disa mediave në Serbi për kinse “Kurti do luftë”

Mediat në Serbi kanë keqinformuar lidhur me arsyet që çuan në dështimin e arritjes së marrëveshjes për targat në takimin e fundit në Bruksel mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe Presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq. “Novosti” ka shkruar se Kurti qëllimshëm e dështoi marrëveshjen për ta pushtuar veriun me forca policore. “E prishi marrëveshjen në BRUKSEL DHE PROVOKON MENJËHERË: Kurti dërgoi...

Çfarë e pengon ofrimin e shërbimit cilësor të transportit urban në Shkodër

Ofrimi i shërbimit cilësor të transportit urban në Shkodër duket një mision i pamundur, pavarësisht angazhimeve të njëpasnjëshme nga pushtetit vendor. Ky shërbim ofrohet i cunguar në territorin e qytetit me mbi 110 mijë banorë, kryesisht për shkak të informalitetit të shkaktuar nga mjetet e palicensuara. Drejtoria e policisë së Shkodrës la pa përgjigje pyetjet nëse po merren masa...

Ministria e Jashtme, përgënjeshtrim i rremë i kërcënimit çek për rikthimin e vizave

Më 19 tetor, duke reaguar ndaj një artikulli të botuar në gazetën EUObserver që raportonte se presidenca çeke e BE kërkoi rikthimin e vizave me Shqipërinë e Serbinë, Ministra e Punëve të Jashtme të Shqipërisë përgënjeshtroi ekzistencën e ndonjë dokumenti “të propozuar nga ndonjë vend anëtar i BE e asnjë diskutim lidhur me mundësinë e pezullimit të lëvizjes pa viza të qytetarëve...

Sa të varur jemi nga gruri i Rusisë?

Raportimet për bllokimin e kanaleve tregtare të grurit nga Rusia si kundërpërgjigje ndaj sanksioneve të Perëndimit pas luftës në Ukrainë, rritën ankthin e konsumatorëve. Në Shqipëri kjo u reflektua me blerjen e sasive të mëdha të miellit nga familjarët për të siguruar bukën në dimër. Por sa reale është varësia jonë nga gruri i Rusisë? Ekpertët e ‘shohin gotën...

Dezinformatë lidhur më një deklaratë të Hovenier

Në kulmin e ngjarjeve në lidhje më dialogun e Brukselit dhe përpjekjeve për gjetjen e nje zgjidhjeje për çështjen e targave në veri të vendit, kemi parë përpjekje të individëve dhe grupeve të caktuara në rrjetet sociale për të dezinformuar publikun. Kështu ndodhi edhe me një tentim për të dezinformuar opinionin në lidhje me kinse nje deklaratë të ambasadorit...

Kosova dhe Serbia zgjidhin mosmarrëveshjen e targave të makinave, me ndërhyrjen e SHBA

Dy ditë pasi Kosova dhe Serbia nuk gjetën gjuhën e përbashkët për mosmarrëveshjen mbi vendimin e qeverisë së Kosovës për të ndaluar targat e lëshuara nga Serbia, BE-ja njoftoi më 23 nëntor se çështja tani është zgjidhur. Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, i cili zhvilloi bisedime të pasuksesshme më 21 nëntor në Bruksel me presidentin serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrin e Kosovës Albin Kurti,...

Lajm i paverifikuar lidhur me një deklaratë të presidentit Erdogan

Një prej mënyrave më efektive për shpërndarjen e lajmeve të paverifikuara dhe dezinformimin e opinionit publik është ribotimi i çështjeve e lajmeve që kanë ndodhur kohë më parë, duke i paraqituar ato si aktuale. Së fundmi, kjo ndodhi edhe me një lajm të paverifikuar lidhur me një deklaratë të presidentit Erdogan. “Erdogan Mesazh Shqipëtarëve!: Fort Mirë E Dini Se Europa...

Disa media shqiptare bien pre e dizinformimit serb për çështjen e targave të Kosovës

Paralajmërimet për konflikt të armatosur mes Kosovës e Serbisë, për shkak të vendimeve për targat e Kosovës, ka nxitur fushatën e radhës dizinformuese, të cilës nuk i kanë shpëtuar as media në Shqipëri. Narrativa me zanafillë disa media serbe, e sjellë ndonjëherë copy-paste nga ato shqiptare e paraqet si të paligjshëm vendimin e kryeministrit Albin Kurti. Një retorikë e rrezikshme kjo,...

Russia ‘rikthehet’ në të kaluarën dhe viktimizohet përmes raportimeve të pavërteta

Një ngjarje e vitit 2015, kur u gjet një shpërthyes minash pranë gazsjellësit “Nord Stream”, është ricikluar nga autoritetet ruse. Kjo ngjarje e risjellë në vëmendje nga përfaqësuesi i Gazprom dhe e ripostuar nga zyrtarët rusë, shënjestron përmes dizinformimit, vendet anëtare të NATO-s. Shpërndarja e këtyre informacioneve vjen në mesin e luftës së nisur nga sulmi i Rusisë në...

Mbarëvajtja e dialogut Kosovë – Serbi, jo “në kurriz” të Kosovës

Vendimi i shtetit të Kosovës për të nisur zbatimin e ndërrimit të targave të automjeteve në “RKS”, është një vendim i ligjshëm dhe nuk shkel asnjë marrëveshje dy-palëshe. Pas kërkesës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian për shtyrjen e afatit të këtij vendimi, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti vendosi datën 21 Prill 2023 si afatin përfundimtar...

Deputeti Abrashi shpërndau dokument të paverifikuar me supozimin se Serbia po “mobilizohet”

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV) Artan Abrashi e ka shpërndarë një dokument të paverifikuar në llogarinë e tij në Facebook, me pretendimin se serbët janë duke u mobilizuar. Sipas tij, në dokumentin e lëshuar nga Ministria e Brendshme e Serbisë, jepet një paralajmërim për ushtrinë dhe policinë serbe, për kinse ngjarje të panjohura që pritet të ndodhin më 24...

Gjysmë e vërteta e inflacionit të ulët në Shqipëri

Statistikisht Shqipëria është vendi me normën më të ulët të inflacionit në rajon dhe qëndron më poshtë se mesatarja e vendeve të Bashkimit Europian. Por ekspertë të ekonomisë dhe financave në Shqipëri janë mosbesues mbi metodologjinë e përllogaritjes së inflacionit nga INSTAT, bazuar mbi disa argumenta. Esmeralda Topi “Është e rëndësishme të theksohet se inflacioni në ekonominë tonë, krahasuar me vendet...

Publikimi i titujve ‘copy-paste’ nga tabloidët po i bën jehonë propagandës kundër emigrantëve në Britani

Në mediat tona online dhe jo vetëm, po zhvillohet një fushatë anti-emigrantë, përmes publikimit të titujve ‘copy-paste’ nga tabloidë britanikë që njihen për qëndrimet e ashpra kundër refugjatëve. Faktoje sjell një analizë mbi realitetin e emigracionit në masë që po ndodh në Britani, bazuar në raportet zyrtare të Home Office apo organizatave të refugjatëve. Ndryshe nga propaganda dizinformuese e...

Mbyllja e kolegjit turk, argumentet e qeverisë dhe këmbëngulja e Turqisë për asgjësimin e ndikimit të Fetullah Gylen

Qeveria mbylli kolegjin turk “Mehmet Akif”, sapo kishte nisur viti i ri shkollor duke vendosur para faktit të kryer 159 nxënës dhe prindërit e tyre, që po përballen me pasojat. Një verifikim i Faktojes ballafaqon justifikimet e qeverisë për mbylljen e institucionit arsimor për mungesë të licencës me zhvillimet aspak rastësore që nisën në janar të këtij viti, kur...

Dezinformata për “inkursion” të FSK-së në Zubin Potok

edia në gjuhën serbe “Novosti” më 26 shtator 2022 ka publikuar një lajm me pretendimin se në Zubin Potok ka kaluar një kolonë e makinave të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). Pretendimin e ka bërë pa u bazuar në burime të sigurta informacioni. Lidhur me këtë çështje ka reaguar edhe subjekti më i madh politik që përfaqëson serbët...

Keqinterpretohet deklarata e ambasadorit Rohde rreth datës së liberalizimit të vizave

Qarkullimi i informatave të rrejshme me data/muaj të supozuar se kur do të ndodhë liberalizimi i vizave për Kosovën po vazhdon ende. Lajme të tilla të paverifikuara janë shpërndarë ndër vite duke ushqyer shpresa të rrejshme tek qytetarët e Kosovës lidhur me afatet e finalizimit të këtij procesi. Në një intervistë të dhënë për emisionin “Info Plus” në RTK, ambasadori gjerman...

Keqinterpretimet e “Zyrës për Kosovë” për motivet e sulmit ndaj dy serbëve

E ashtuquajtura “Zyrë për Kosovë” në Qeverinë e Serbisë ka reaguar përsëri pas një sulmi tjetër ndaj dy banorëve serb. Sulmin e ka interpretuar si pasojë e politikës së Prishtinës zyrtare dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, por pa dhënë ndonjë fakt për këtë dhe duke mos iu referuar ndonjë politike që Qeveria Kurti ka në raport me komunitetet...

Kujdes nga propaganda triumfaliste ruse mbi aneksimin e 4 rajoneve në Ukrainë!

Më 30 shtator, Presidenti i Rusisë Vladimir Putin shpalli aneksimin e katër rajoneve që përbëjnë pjesën dërrmuese të Ukrainës juglindore: Donjetsk, Luhansk, Kherson, dhe Zhaporizhzhia. Raportimet e mediave ndërkombëtare, përfshirë edhe disa në Shqipëri e ‘shitën’ këtë ngjarje si triumf të Rusisë dhe dështim të Perëndimit, saktësisht NATO-s. Por një analizë e Faktoje sjell disa të vërteta, që propaganda...

Lajm i rremë për shifrat e të infektuarve me COVID-19

Mediumi “todaynews80.com” me datë 17 shtator ka publikuar një lajm ku pretendohet se në Kosovë  ka rritje të rasteve të të infektuarve me COVID-19. Në titull të këtij mediumi shkruan se është rikthyer COVID-19, ndërsa në përmbajtje të lajmit përshkruhen të dhënat kontradiktore me ato të Ministrisë së Shëndetësisë ku thuhet edhe 128 raste janë aktive me koronavirus dhe se gjatë 24...