fbpx

RDM-ja ndërmjet humnerës dhe lojtarit serioz në emetimin e kanaleve digjitale

Radiodifuzioni i Maqedonisë (RDM), gjatë viteve të kaluara ka funksionuar me më pak mjete se sa ato që janë paraparë, për shkak të taksës së papaguar për radiodifuzion, që ka shkaktuar krizë kur janë në pyetje investimet e mëdha. Nga ana tjetër, njohësit e...

TVM-ja merr frymë në aparate të vjetra, ka video-sinjal të dobët, ndërsa për audio të dytë as që e ka idenë

"Radiotelevizioni i Maqedonisë" (TVM) në vend që të ndërtojë urë afrimi, ngriti mure gjuhësore ndërmjet shikuesve, të cilat tani për tani ja po aq të larta sa edhe vetë objekti i televizionit. Milena Atanasoska-Manasieva - PINA Programet që i emetojnë në TVM bashkësia shqiptare, turke, vllahe...

RTM-ja zhytet në borxhe, UER-i fut sanksione dhe ndalesa

"Radiotelevizioni i Maqedonisë tashmë nuk mund t'i shfrytëzojë shërbimet e Unionit evropian të radiodifuzionit për shkak të borxhit të papaguar. Kjo do të thotë se rrezikohet e gjithë skema programore e transmetuesit nacional. Ministri për shoqëri informatike dhe administratë, Damjan Mançevski, për PINA-n thotë...

SOS: NGO, GONGO apo PONGO e paregjistruar?

“Stop operacioni Soros” (SOS), qĂ« u prezantua mĂ« 17 janar tĂ« kĂ«tij viti, anĂ«tarĂ«t e tĂ« cilĂ«s janĂ« historiani Nikola SĂ«rbov, i cili shpesh Ă«shtĂ« mysafir nĂ« disa media si “analist politik” dhe gazetarĂ«t Cvetin Çilimanov dhe Nenad Mirçevski, tĂ« cilĂ«t janĂ« tĂ« njohur...

Mandatarët dhe numri i deputetëve në Maqedoninë e pavarur- shqyrtim historik dhe grafik

Kreu i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dje nga presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov mori mandatin e pestë me radhë për formimin e Qeverisë me shumicë parlamentare prej 51 deputetë në institucionin ligjvënës. Kjo nuk do të jetë hera e parë mandatin për formimin e...

VIZUELIZIM: VMRO DPMNE ka 51 ndërsa LSDM 49 vende deputetësh

VMRO DPMNE ka fituar dy mandate mĂ« shumĂ« se LSDM, tregojnĂ« rezultatet fillestare tĂ« Komisionit ShtetĂ«ror Zgjedhor nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Siç thekson kryetari i KSHZ-sĂ«, Aleksandar Çiçakovski, sipas rezultateve tĂ« para dhe jo pĂ«rfundimtare, VMRO DPMNE ka marrĂ« 51 deputetĂ«, LSDM 49, BDO...

Shtypen madje 80.000 fleta provë të votimit

Shtypshkronja “Kiro Dandardo”, qĂ« zyrtarisht do t’i shtyp fletat e votimit pĂ«r zgjedhjet e 11 dhjetorit, tĂ« shtunĂ«n pasdite ka shtypur 80.000 fleta mĂ« shumĂ« pĂ«r tĂ« testuar pajisjen e shtypjes, mĂ«son “Meta” nga burimet qĂ« duan tĂ« mbesin anonime. Sipas burimit tĂ« njĂ«jtĂ«, rasti...

Pse kamerat kanĂ« incizuar Spasovin, por jo “MonstrĂ«n”, “Mlladenovin” dhe “Neshkovskin”?

Hetimet pĂ«r ngjarjet e sĂ« premtes ku i pĂ«rfshirĂ« ishte zv/ ministri plotĂ«sues i punĂ«s dhe politikĂ«s sociale, Dime Spasov, sot hodhĂ«n dritĂ« edhe mbi enigmĂ«n nĂ«se funksionojnĂ« kamerat e trafikut nga projekti i quajtur “Qyteti i sigurt”. Konferenca e sotme e shtypit tĂ« ministrit...

Filluan të rrjedhin afatet e shkurtuara parazgjedhore për 11 dhjetorin

Sot deputetĂ«t me 110 vota PËR votuan shpĂ«rndarjen e Kuvendit pĂ«r zgjedhjet e parakohshme zgjedhore pĂ«r 11 dhjetor dhe tanimĂ« rrjedhin afatet pĂ«r organizimin e zgjedhjeve, qĂ« kalon nĂ« kompetenca e KSHZ-sĂ«. Nga KSHZ thonĂ« se ata janĂ« tĂ« gatshĂ«m t’i zbatojnĂ« zgjedhjet. “PĂ«r zgjedhjet e...

Zaev i gatshëm për ballafaqim në televizion, Gruevski mendohet

Debati për politikat ekonomike mes ministrit të financave, Kiril Minoski dhe zv- ministri plotësues Kire Naumov, prej 16 shtatorit dhe ai i djeshmi (6 tetor 2016) mes ministrit të brendshëm Oliver Spasovski dhe zv- ministrit plotësues Oliver Andonov, edhe krahas të gjitha dobësive, megjithatë...

Fenomen maqedonas: Askush nuk din (ose nuk tregon) nëse dhe kur Qeveria mban seanca

Opinioni nĂ« Maqedoni fare nuk din kur dhe nĂ«se Qeveria mban seanca dhe çfarĂ« vendoset nĂ« to. ShumĂ« rrallĂ« ka njoftime si p.sh “Qeveria nĂ« seancĂ«n e sotme mori vendim...” ose “Qeveria sot debatoi pĂ«r...” e asnjĂ«herĂ« njoftime se, p.sh “Qeveria nesĂ«r...”. Pse Qeveria nuk...

ÇfarĂ« kĂ«rkuan tĂ« huajt pĂ«r zgjedhjet dhe pas tyre?

Me mbajtjen e zgjedhjeve nuk do të thotë se mbaron procesin i domosdoshëm reformues në Maqedoni- shprehen kategorikisht përfaqësuesit e huaj në vend pas Marrëveshjes së Përzhinës i cili u realizuar duke miratuar edhe pikat e fundit. Kryesisht kërkohen që të plotësohen procese urgjente reformuese,...

 “Cirku mediatik- politik Ă«shtĂ« pĂ«rditshmĂ«ri para Speciales sĂ« Laura Kovesit

PSP bën cirk politike dhe mediatik, deklaroi të hënën përfaqësuesja e VMRO DPMNE në KSHZ, Silvana Boneva pas daljes së godinës së Speciales. Boneva me këtë aludonte për ekipet e gazetarëve që e pritnin atë, e që sipas saj, janë ftuar nga PSP për...

Transportuesit nga “Transporter” nuk kanĂ« tĂ« ndaluar, madje vazhdojnĂ« me avazin e vjetĂ«r apo edhe mĂ« shpejtĂ«

Prokuroria speciale ka prova tĂ« reja nĂ« rastin e transportit tĂ« nxĂ«nĂ«sve “Transporter” ku si i dyshuari i parĂ« Ă«shtĂ« kryetari i KomunĂ«s Manastir, Vladimir Taleski, deklarojnĂ« nga prokuroria pĂ«r “Meta”. Sipas informacioneve deri tek tĂ« cilat arritĂ«m, PSP ka dĂ«rguar 30 kĂ«rkesa tĂ«...

“Foreigns Affairs”: Brexit mund ta largoj MaqedoninĂ« nga BE dhe ta fut nĂ« konflikt

Ngjarjet e mĂ«dha nĂ« EvropĂ«, siç ishte rĂ«nia e Murrit tĂ« Berlinit, kanĂ« tendencĂ« tĂ« nxisin dhunĂ« nĂ« Ballkan, thekson revista „Foreign affairs “ nĂ« analizĂ«n e ndikimit tĂ« Brexit ndaj Ballkanit dhe aspiratat e saj euroatlantike. NĂ« shkrimin, bashkautor i tĂ« cilit Ă«shtĂ« Ognen...

Breksit mund të ndjehet edhe në tregtinë maqedonase

  Ulje tĂ« importit dhe tĂ« eksportit me BritaninĂ« e Madhe Ă«shtĂ« pasoja e mundshme pĂ«r ekonominĂ« maqedonase nga dalja e kĂ«tij shteti nga Bashkimi Evropian. Por, nĂ« pĂ«rgjithĂ«si nuk do tĂ« ketĂ« zhvendosje mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme dhe efekte negative pĂ«r ekonominĂ« e MaqedonisĂ«. Nga Oda...

Me pastrimin e aktorĂ«ve nga “bombat”, LSDM bĂ«n gati terrenin pĂ«r zgjedhje

Përmes aktiviteteve të ministrave të tij në resorët më të rëndësishëm dhe institucionet, është mëse e qartë se LSDM bën gati terrenin për zgjedhjet e ardhshme të parakohshme parlamentare, për të cilat kreu i partisë Zoran Zaev, në çdo rast përmend se patjetër duhet...

CensurĂ« edhe nĂ« internet: MARNET mbron Gruevskin nga faqja “zbogumnikola.mk”

Rrjetit maqedonas akademik hulumtues –MARNET reagoi ndaj konferencĂ«s sĂ« djeshme tĂ« shtypit tĂ« zv/ministrit pĂ«r shoqĂ«ri informatike Aleksandar Kiracovski, ku ai akuzoi se rrjeti ka mundĂ«suar vjedhje tĂ« domenin “zbogumnikola.mk” qĂ« Ă«shtĂ« blerĂ« nga LSDM. Nga MARNET thonĂ« se tanimĂ« pesĂ« vite funksionojnĂ« si institucion...

“Bombat” e opozitĂ«s Gruevskit i morĂ«n 5 funkcionarĂ«

Më shkarkimin e sotshëm të Goran Trajkovskit, drejtorit të DAP-it,  i cili është politikani i pestë që pësoi pas publikimit të "bombës"  së parë nga lideri i opozitës Zoran Zaev, më 9 shkurt të këtij viti. Nga Qeveria e Nikolla Gruevskit deri më tani u...

Gruevski nuk e lexon “Ekonomistin”: MĂ« tĂ« varfrit mĂ« shpejtĂ« pĂ«rparojnĂ« nĂ« listĂ«n e “Doing Bussines”

Kryeministri Nikolla Gruevski nĂ« konferencĂ«n e shtypit raportin “Doing Bussines” e quajti “sukses i ri dhe i rĂ«ndĂ«sishĂ«m pĂ«r shtetin” dhe se ai “konfirmon se jemi lider nĂ« menaxhimin e biznesit nĂ« rajon, EvropĂ« dhe botĂ«â€. Sipas kryeministrit, suksesi i MaqedonisĂ« nĂ« raport “ka...