fbpx

Mjekja e infektuar ka qenë e ftuar, por nuk ka marrë pjesë në simpoziumin për dermatologji në Shtip

Shkurt kohë pasi që ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe njoftoi se drejtoresha e Klinikës së Dermatologjisë, e infektuar me kronavuris, kanë filluar thirrjet telefonike tek organizatorët e Simpoziumit Ndërkombëtar për Dermatologji, që më 28 dhe 29 shkurt është mbajtur në Shtip dhe Shkup, njofton Meta.mk. Organizatori i...

Dy të arrestuar në polici pasi kanë e kanë ngacmuar fëmijën e një deputetit nga Koçani

Policia nuk ka dhënë konfirmim të drejtpërdrejtë për spekulimet në opinion se dy persona të panjohur kanë tentuar që ta kidnapojnë një fëmijë 7-vjeçar të deputetit të LSDM-së, Sashko Kostov nga Koçani. Megjithatë, pas disa orëve kërkim të gazetarëve që ta zbulojnë rastin, SPB...

Deponia rajonale në Debarcë nuk do të ndërtohet

Komision qeveritar i shkallës së dytë e rrëzoi vendimin që parashikonte që në rrethin e fshatit Godivje të Debarcës të përcaktohet lokacion në të cilin do ndërtohet deponia me aparaturë për trajtimin e mbeturinave. Lënda është kthyer sërish të shqyrtohet në Ministrinë e mjedisit...

Mesazhe me kokteje të molotovit nga Shtipi, 19 makina të djegura për më pak se një vit

Rasti i djeshëm me ndezjen e automjetit të ish-drejtuesit të LSDM-së në Shtip, Nikolla Tushev dhe babait të tij, nuk është i rastësishëm. Fakti që janë djegur makina që nuk kanë qenë të parkuara afër njëra-tjetrës, por në anën e kundërt, tregon se ka...

Afati për përfundimin e rrugës ekspres Shtip-Koçan është pranvera e vitit 2021

Makineria e rëndë dhe rrugët e dheut janë ato që pe e ndryshojnë peizazhin e dikurshëm me fusha të gjelbra të orizit, të cilat këto ditë në rajonin e Koçanit janë në fazën e pjekjes. Makinat po punojnë intensivisht në zonën e thellë, prapa...

RMV, trotinetat elektrikë do të ndryshojnë Ligjin për siguri në trafik

Interes për përdorimin e trotinetëve elektrikë në vend po rritet dita ditës, e së bashku me të edhe kujdesin për shkak të faktit që këto mjete për transport nuk janë të rregulluara në mënyrë normative dhe nuk ka standarde sigurie për këtë lloj të...

Shtëpia e shëndetit Ohër u ripërtëri me dy automjete të reja dhe pajisje mjekësore

Shtëpia e shëndetit në Ohër me mjete të veta ka blerë automjet të ri për Ndihmën e shpejtë mjekësor. Siç informojnë nga Ministria e shëndetësisë, autoambulanca e re është me pajisje të plotë mjekësore dhe vlera totale e automjetit është 4,6 milionë denarë, transmeton...

Daciq: Zhivaljeviq duhej të njoftoj nëse në Kuvend ka shtetas serb

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq sot ka deklaruar se nëpunësi i ambasadës serbe në Maqedoni dhe pjesëtar i Agjencisë së Sigurimit dhe Informimit (ASI), Goran Zhivaljeviq, me hyrjen në Kuvendin e Maqedonisë më 27 prill, gjatë incidenteve, nuk e ka shkelur protokollin diplomatik...

Kryetari i Bogovinjës, Hazbi Idrizi ndërron jetë si pasojë e plagëve me armë zjarri

Kryetari i komunës Bogovinjë, Hazbi Idrizi ka ndërruar jetë pasi sot në mëngjes është qëlluar me armë zjarri, konfirmojnë për "Meta" nga Qendra klinike e Tetovës. Jozyrtarisht, vrasjen e ka kryer punonjës në komunë i cili gjoja është larguar nga puna. Pas vrasjes, A.K ka...

Beogradi këmbëngul në BE për zgjidhje të qetë të krizës në Maqedoni

Diskursi publik i cili thërret në dhunë, në mungesë të dialogut esencial mes Beogradit dhe Prishtinës dhe mos- stabiliteti në Maqedoni, paraqesin kërcënim serioz dhe të hapur për qetësi në Evropën Juglindore- është porosia kryesore e dokumentit jozyrtar që ministrja serbe për integrime evropiane,...

Maqedonasit në Shqipëri në vend që me Edi Ramën, bëjnë koalicion me Ilir Metën

Komiteti Ekzekutiv i partisë Aleanca Maqedonase për Integrim Evropiane në Shqipëri (AMIE) solli vendim që në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Shqipëri, që pritet të mbahen më 18 qershor, të bëj koalicion me Lëvizjen për integrim socialist të Ilir Metës. Pasi Meta hoqi dorë nga...

Zhbogar: OJQ-të në Maqedoni janë cak i akuzave që përdoren për pikë politike

Shoqëria civile në Maqedoni është cak i akuzave publike politike që përdoren për pikë politike ndërsa aktivistët civil diskreditohen dhe etiketohen. Këtë sot e ka deklaruar euro- ambasadori Samuel Zhbogar në Shtip, në suazat e promovimit të thirrjes së re të BE-së për OJQ-të...

Peticion nga komunat e Maqedonisë Lindore për datë të re për zgjedhjet lokale

Kryetarët e komunave nga Maqedonia Lindore përmes peticionit kërkojnë Bashkësia e Njësive të Vetëqeverisjes lokale (BNJVL) të ngrit ndryshime të Kodit zgjedhor që të zhvendosen zgjedhjet lokale. Sipas kryetarëve, me ndryshimet do të mund të mundësohet funksionim normal dhe ligjor të komunave. Në të kundërtën,...

Basha: Situata në Shqipëri nuk është e ngjashme me Maqedoninë, por edhe më keq

Lideri i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe figura më e fuqishme opozitare, sot harroi fjalorin diplomatik dhe e quajti ligjin e rievoluimit të prokurorëve dhe gjykatësve "proces mafioz". Ai më tej tha se diplomatë të rangut të lartë punojnë për Edi Ramën, se i kanë...

Ahmeti: BDI nuk mori vendim sonte, nuk përjashtohet takim i ri liderësh

Kreu i BDI-së sonte në selinë partiake në Reçicë të Vogël njoftoi se partia ende nuk ka vendim të fortë për dalje nga kriza, por porositi se zgjedhjet e parakohshme, që i kërkon VMRO DPMNE, nuk do ta zgjidhnin krizën. Ahmeti gjithashtu paralajmëroi se...

BDI mendon për tërheqjen e ministrave nga Qeveria

Në takimin e sotëm të kryesisë qendrore të BDI-së, që tani po mbahet në selinë partiake në Reçicë të Vogël, do të debatohet për tërheqjen e ministrave të partisë nga Qeveria, thonë burime partiake për "Meta". Nëse kryesia qendrore merr vendim të tillë, Qeveria aktuale...

Administrata gjyqësore bojkoton Ditën e gjyqësorit

Shënimi i 31 Marsit, Ditës së gjyqësorit të Maqedonisë, sot po kalon me bojkotim nga administrata gjyqësore. Nga Shoqata e administratës gjyqësore të R. së Maqedonisë thonë se janë të detyruar të mos i mbështesin aktivitetet e këtij viti për shënimin e festës dhe se...

MPJ e Shqipërisë: Të gjithë të qëndrojnë të qetë dhe të ndalojë retorika anti- shqiptare

“Ministria e jashtme e Shqipërisë ndjen keqardhje dhe dënon sulmin ndaj Muzeut të alfabetit të gjuhës shqipe në Manastir, që po ndodh në këtë ditë të rëndësishme për gjuhën shqipe dhe shqiptarët”, thuhet në reagimin e MPJ-së së Shqipërisë, njofton korrespondentja e “Meta” nga...

Persona të maskuar kanë hedhur koktej molotovi ndaj Muzeut të alfabetit të gjuhës shqipe në Manastir

Katër persona të maskuar kanë hedhur koktej molotovi ndaj Muzeut të alfabetit të gjuhës shqipe në Manastir. Ngjarja ka ndodhur sot në mëngjes rreth orës 4, pohojnë nga kryesia e Muzeut. Autorët, sipas punonjësve, kanë dashur të ndezin objektin, por nuk e kanë arritur...

Ohri vërshon nga pamflete kundër “platformës mbarë- shqiptare”

Ohri mbrëmë ka vërshuar nga pamflete propaganduese prej katër faqeve, me mesazh “Nuk pajtohesh? Aktivizohu!”. Pamfleti është vendosur nëpër kutitë postare, objektet banesore, shtëpitë, makinat etj. Në faqen e parë qëndron teksti “Platforma mbarë- shqiptare, Tiranë, 07.01,2017”. Në dy faqet e para, shihen tetë pikës e...