fbpx

Ora policore tregon se sa trafiku vërtet ndikon në ndotjen e ajrit në Shkup (Infografik)

“Meta.mk” vazhdon me hulumtimin e ndikimit të trafikut në cilësinë e ajrit në Shkup. Ishte epidemia e koronavirusit të kësaj pranvere që edhe një herë vërtetoi se frekuenca e zvogëluar e rrugëve të Shkupit e ka zvogëluar praninë e grimcave PM-2.5 dhe PM-10 dhe...

Trena të pasagjerëve gjithnjë e më pak, ministria thotë se çdo vit ka dhënë mjaft mjete (infografik)

Hekurudhat e RMV–Transporti deri në vitin e ardhshëm do të pranojë 430 milionë denarë për t’i mbuluar humbjet nga trafiku hekurudhor për pasagjerë në vitin 2020, mirëpo subvencionet e këtilla nuk do të jenë të vetmet që do t’i pranojë për qarkullim të rregullt...

Në transport dominojnë automjetet e vjetra – për çdo të ri importojmë nëntë autobusë të vjetër (Infografik)

Edhe pas disa aksidenteve rrugore në vend ku morën pjesë autobusë, transportuesit e Maqedonisë vazhdojnë të importojnë autobusë dhe minibusë nga jashtë. Sipas të dhënave të Drejtorisë së doganave të RMV, në gjashtë muajt e parë të vitit janë importuar 133 autobusë dhe minibusë,...

Tajmlajn: Si u ndërrua pushteti në Maqedoni?

Tre vitet e krizës për qytetarët e Maqedonisë ishin të vështira, të rënda dhe me stres. Kriza nuk ishte vetëm politike, ajo kaloi edhe në krizë ekonomike, sociale, morale dhe etike. Kishte sërë protestash dhe kundër- protestash, gjykime dhe kundër- gjykime, hetime dhe kundër-...

Gruevski në ilegalitet të fotografive- tashmë nuk fotografohet me të huajt dhe diplomatët

As nga takimi i fundit i ministrit shtetëror britanik, Ser Alen Dankan me kreun e VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski në opinion nuk doli me fotografi. Gruevski kohën e fundit as që dëshiron të fotografohet duke biseduar me të huajt. Nga partia vetëm tregojnë njoftime...

Afate parazgjedhore dhe obligime: Kush dhe çfarë duhet të bëj deri më 5 qershor

Liderët e katër partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos, para 3 ditëve arritën marrëveshje për shtyrjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që 24 prill dhe caktuan termin të ri- 5 qershorin. Ja datat dhe kohët që duhet të respektohen: 7 prilli (60 ditë para zgjedhjeve) –...

Edhe sot Gruevski sillej sikur të ishte kryeminstër

VMRO- DPMNE sot organizoi takim për projektin ( e Qeverisë!) "Bli shtëpi për të rinj", që u mbajt në hotelin "Aleksandar palas" dhe në të cilën morën pjesë kryetar i partisë, Nikolla Gruevski. Në takim morën kryetarë të komunave dhe ministra. Projekti "Bli shtëpi për...

Vërshim kritikash ndaj Han nëpër rrjetat sociale

Pas bisedimeve dështuese të katër partive politike dhe euro- komisarit për zgjerim Johanes Han në rrjetat sociale ka valë kritikash negative ndaj Han, të cilin e akuzojnë për mos- informim, anim dhe jo- profesionalizëm. https://twitter.com/bakraci/status/688369774779326464 https://twitter.com/SPendarovski/status/688369467475259393 https://twitter.com/stefan_duvnjak/status/688363427685883905 https://twitter.com/Sulimanovic/status/688346336052285440 https://twitter.com/pilula12/status/688343848981000192 https://twitter.com/bakraci/status/688338701768912896 https://twitter.com/Mile_Panika/status/688336769436221443 https://twitter.com/razvigorka/status/688332972559314944 https://twitter.com/ArslaJeMeniBog/status/688320332772589568 https://twitter.com/mojokilington/status/688318283293036544 https://twitter.com/Dimitrov_Nikola/status/688313528189607936 https://twitter.com/VidanaDeSign/status/688310936973742080 https://twitter.com/mnogufina/status/688306875226521600 https://twitter.com/janwicki/status/688284260180967425 https://twitter.com/firerot_/status/688381409677979648 https://twitter.com/Pavlovikj/status/688375542341615616 https://twitter.com/firerot_/status/688362981760053249 https://twitter.com/firerot_/status/688362847764631552 https://twitter.com/svekjichka/status/688348240375336960 https://twitter.com/ArslaJeMeniBog/status/688340881666093056 https://twitter.com/vladokrstevski/status/688314671108108289 https://twitter.com/kezhmanprvi/status/688311896219455488 https://twitter.com/ATANASOP/status/688292623669440512 https://twitter.com/firerot_/status/688292368202596353 https://twitter.com/JakovFendu/status/688281416191221760

LSDM dëshiron të flet për shtyrje të zgjedhjeve, por s’ka me kë

LSDM dëshiron të flet për atë se deri ku është zbatimi i Marrëveshjes së Përzhinos dhe nëse ka hapësirë zgjedhjet të shtyhen për kohë të caktuar, por s’ka me kë të bisedoj, konfirmojnë burimet e partisë opozitare për “Meta”. “Ne duam të flasim për atë...

VMRO-DPMNE-ja Janevës po i përgatit protesta dhe rezistencë të popullit?

Pajtueshmëria   prokurores speciale, Katica Janeva, me propozimin e mbrojtjes së Zoran Verushevskit dhe Gjorgi Lazarevskit, të akuzuar për rastin "Puçi", që të dalin nga paraburgimi, nxiti reagime  të ashpra nga partia në pushtet, VMRO-DPMNE e cila paralajmëroi se Janevës “Mund që t`i rezistoj populli”, gjegjësisht...

Klusev, Mijalkov, Gruevski: Kumbar për kumbar, kushëri për fuqi

Ludmil Klusev i cili më 12 nëntor u arrestua në SHBA, nën akuzën për shpërndarjen ilegale të narkotikëve, është i biri I kryeministrit të parë të Maqedonisë së pavarur, Nikola Klsev. Në bisedën informative se a duhet të qëndroj në arrest apo të mbrohet...

Maqedonia ndihmë nga BE-ja vetëm 20 denarë për nga një refugjtë

Që nga 19 qershori deri dje në Maqedoni kanë kaluar 276.303 imigrantë. Edhe pos paralajmërimeve të BE-së, Maqedoni ka marrë ndihmë  prej 90.000 euro - ose rreth 20 denarë për çdo refugjat - edhe pse të gjithë zyrtarët evropian,  kur kanë kaluar në Shkup dhe...

 “Twitter”: Katica nuk mund të gjenden në Google, Maqedonia fitoi KAT-women

Prokurorja publike Katica Janevs që herët në mëngjes u emërua për prokurore publike speciale është enigmë e vërtetë. Përveç emrit dhe biografisë së shkurtër, për prokuroren publike nga Gjevgjelia në kërkuesin Google s’mund të gjendet asnjë fotografi, që shkaktoi reagime nëpër rrjetet sociale https://twitter.com/VlatkoVasilj/status/643691368334893056 https://twitter.com/BazeLazevski/status/643690866721296384   https://twitter.com/mindplumber/status/643689563794358272 https://twitter.com/apostolov80/status/643689321531351040 https://twitter.com/KureNaTocak/status/643674676779200513 https://twitter.com/EStavrevska/status/643682379043876864 https://twitter.com/arheologinja/status/643682820590800896 https://twitter.com/Plavaaa/status/643683838410014720 https://twitter.com/sinisa_goliOtok/status/643683831141240832 https://twitter.com/pilula12/status/643683207020453888 https://twitter.com/MajkaNaZmejovi/status/643680625623465984 https://twitter.com/dimanovski/status/643681054629490688 https://twitter.com/The_BB_/status/643679900818403328 https://twitter.com/Gjavolot/status/643679012032802816 https://twitter.com/b0stan/status/643668446480343040 https://twitter.com/Gjavolot/status/643667899136253952 https://twitter.com/bakraci/status/643695014044942336 https://twitter.com/Mee_Yah_/status/643698889443426304

Të gjitha temat e ngrira derisa të zgjidhet Prokurori special

Grupet e punës të partive politike për Marrëveshjen e Përzhinos, deri në 15 shtator nuk do të diskutojnë për normat dhe kodin zgjedhor, por të gjithë energjinë do ta fokusojnë te çështja e prokurorit special, mëson “Meta” nga burime të përfshira në ekipet  negociatore. Partitë ...

“Twitter” relaksohet me syzet e reja të Gruevskit

  Sot në rrjetin social “Twitter” u shfaq fotografi nga kryeministri Nikola Gruevski se si pushon në krevat plazhi. Sipas pohimeve të përdoruesve të Twitteri-t, fotografia është bërë në Tel Aviv, Izrael, mbanë syze që kushtojnë 60.000 dollarë. Pushimet verore u konfirmuan edhe nga shërbimet gazetareske të...

Departamenti i shtetit : Qeveria nuk e respekton sundimin e të së drejtës, pavarësinë e mediumeve dhe ka gisht në gjyqësor

“Në Maqedoni, pjesa më e madhe e problemeve me të drejtat e njeriut janë nga niveli i lartë i korrupsionit dhe mossuksesit të Qeverisë që tërësisht të respektoj sundimin e të së drejtës, kufizimin e lirisë së mediumeve, ndikimin ndaj gjyqësisë dhe hetimet selektive”,...

Ivanov në mes perceptimit dhe realitetit: Shifra, kompetenca, aktivitete dhe pritje

Presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov sërish u gjet në qendër të vëmendjes pas prezantimit të djeshëm në televizionin Telma. Rrjetat sociale shpërthejnë, duke ia apostrofuar gafat duke i krahasuar ato me të kaluarën. Megjithatë, kjo hapi dilemën çfarë kompetenca dhe obligime, ndërsa kuptohet edhe çfarë...

Një muaj pas rastit në Kumanovë: Fakte, kundërshtime, spekulime dhe institucione të paafta

Sot mbushen 1 muaj nga përleshja e përgjakur e policisë me grupin e armatosur në Lagjen e Trimave në Kumanovë, ku tetë pjesëtarë të policisë humbën jetën ndërsa 37 morën lëndime të rënda trupore. Para katër javëve Maqedonia përjetoi shok kolektiv nga i cili edhe...

Me DSK-në dhe BSP-në do të udhëheqin një futbollist i mirë dhe një hije besnike

Еmërimi i drejtorëve të rinj të Drejtorisë së sigurimit dhe kundër- zbulimit (DSK) Lupço Andonovski dhe Byrosë për sigurim publik (BSP), Gorançe Savovski, edhe pse dukej pak si befasi, nga aspekti i zgjidhjeve kadrovike, sepse shumë pak apo fare nuk janë të njohur në...

Evropa përgatit strategji për Maqedoninë sipas shembullit të Ukrainës?

Fillimi i bisedimeve mes kryeministrit Nikolla Gruevski dhe kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev hapi dilemën nëse Maqedonisë do t’i ndihmohet me formimin e Panelit ndërkombëtarë këshillëdhënës (PNK) sipas shembullit të Ukrainës. Mundësinë e këtillë dje e paralajmëruan burime diplomatike të afërta me sekretarin e përgjithshëm...