fbpx

VMRO-DPMNE-ja Janevës po i përgatit protesta dhe rezistencë të popullit?

-

Pajtueshmëria   prokurores speciale, Katica Janeva, me propozimin e mbrojtjes së Zoran Verushevskit dhe Gjorgi Lazarevskit, të akuzuar për rastin “Puçi”, që të dalin nga paraburgimi, nxiti reagime  të ashpra nga partia në pushtet, VMRO-DPMNE e cila paralajmëroi se Janevës “Mund që t`i rezistoj populli”, gjegjësisht Shoqatës Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë- ShQMM (GDOM)

Analisti Aleksandar Pandov, anëtar i  Shoqatës Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë, e cila derisa LSDM-ja publikonte “bombat” mbanin tribuna nëpër qytetet e vendit, dje në një deklaratë për edicionin informativ të  TV “Sitel”,  theksoi se “ është çështje kohe se kur Janevës do t`i mblidhet populli”- Supozoj se ajo nuk e ka të qartë se popullit në Maqedoni i ka ardhur në maje të hundës edhe nga “bombat” edhe nga Verushevski edhe nga njerëzit e padurueshëm nga Murtino edhe prej ku do qofshin, është çështje kohe se kur do t`i mblidhet populli para Prokurorisë së saj Speciale, dhe atij t`i jap përgjigje se pse po vepron dhe nuk po i kërkon ato 600.000 bisedime nga njëra anë, dhe nga ana tjetër si i jep të drejt ajo vetes që punën e parë për ta bërë ta liroj Verushevskin”, deklaroi Pandov.

Dy ditë para kësaj deklarate, anëtari i Komitetit Qendror të VMRO-DPMNE-së, Antonio Milloshoski, theksoi se VMRO-DPMNE tanimë nuk beson në pavarësinë e Janevës dhe se VMRO-DPMNE shpreh një rezervë serioze ndaj secilit hap që do ta ndërmarr Janeva në të ardhmen.
“Atë që Zoran Zaev e porositi dhe urdhëroi, Verushevski të lirohet nga paraburgimi, Katica Janeva e realizoi. E turpshme dhe e mjerueshme është lehtësia dhe arroganca me të cilën Janeva, në mënyrë nënshtruese dhe joshëse, të përmbushë kërkesën e Zaevit… U konstatuan të gjitha informatat në opinion për lidhje të ngushtë dhe koordinim ndërmjet Janevës dhe Zaevit, si dhe se Janeva edhe do të veprojë ashpër sipas urdhrit partiak të LSDM-së”, tha Milloshoski të premten e javës së kaluar.
Pra, nëse partia në pushtet dhe simpatizuesit e tyre kështu reagojnë për rast i cili, sipas ligjit, vendos gjykata dhe jo Prokuroria Speciale, si do të reagoje VMRO-DPMNE kur Janeva do të nis që të ngrit akuza kundër funksionarëve të tyre?

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.