fbpx
Tag: ProkuroriaSpeciale

tag: ProkuroriaSpeciale

VMRO-DPMNE-ja Janevës po i përgatit protesta dhe rezistencë të popullit?

Pajtueshmëria   prokurores speciale, Katica Janeva, me propozimin e mbrojtjes së Zoran Verushevskit dhe Gjorgi Lazarevskit, të akuzuar për rastin "Puçi", që të dalin nga paraburgimi, nxiti reagime  të ashpra nga partia në pushtet, VMRO-DPMNE e cila paralajmëroi se Janevës “Mund që t`i rezistoj populli”, gjegjësisht Shoqatës Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë- ShQMM (GDOM) Analisti Aleksandar Pandov, anëtar i  Shoqatës Qytetare për...

Gjykata kërkon nga Janeva pasportat e Verushevskit dhe Lazarevskit

Këshilli Penal i Gjykatës Themelore Shkupi 1 nga prokuroria speciale Katica Janeva kërkoi që t'i dorëzojë pasaportën e Zoran Verushevskit dhe Gjorgji Llazarevskin që të mund të vendos për propozimet dhe konstatimin lidhur me abrogimin ose zëvendësimin e  masës paraburgim, të dy të akuzuar për rastin "Puçi", informoi  sot Gjykata Themelore Shkupi 1. "Duke vepruara sipas propozimeve të të akuzuarve, në të...

LSDM nesër bojkoton fjalimin e fundvitit të Ivanovit në Kuvend

Sot koordinatori i grupit të deputetëve të LSDM-së në Kuvend, Goran Sugareski, tha që përfaqësuesit e LSDM-së sot pas pauzës në Kuvend deklaroi se VMRO- DPMNE sërish shkel Marrëveshjen e Përzhinos me atë që refuzoi Ligjin për punën e  Prokurorisë Speciale që të miratohet me procedurë të përshpejtuar. Me këtë vetëm po dëshmohet frika e Nikolla Gruevskit dhe VMRO- DPMNE-së...

Janeva sot duhet të njoftojë se çfarë do të hetohet

Prokuroria Themelore Speciale sot duhet të thotë se cilat lëndë që kanë dalë nga përmbajtja e përgjimeve të paligjshme do t'i hetojë. Sot është afati i fundit nga tetë ditët, prej të cilave Katica Janeva dhe ekipi i saj duhet të vendos se cilat lëndë janë kompetente e cilat jo. Paraprakisht, Janeva dhe 12 ndihmësit- prokurorë konkluduan se nën kompetencat...

Janeva sot do të deklarojë se a do të ballafaqohet me pengesa të tjera?

Prokuroria speciale, Katica Janeva, për sot pasdite е, në orën 17.30,caktoi konferencën për shtyp, tani për tani nuk ka informacione. Përveç kohës së caktuar për konferencës nuk ka informacione zyrtare se cila do të jetë tema dhe  arsyen pse thirren kjo konferencë. Megjithatë, sipas ngjarjeve aktuale të lidhura me prokurorinë, dihet se shkaku  është Ligji për  administratën e Prokurorisë Speciale,...

OSBE-ja Janevës i ofron ndihmë dhe bashkëpunim

Shefja e Misionit të OSBE-së në Shkup, Nina Suomalainen, ka takuar sot Prokuroren Katica Janeva për të diskutuar lidhur me rolin e saj dhe sfidat, duke i ofruar përkrahjen dhe bashkëpunimin e Misionit. Suomalainen e uroi Janevën për formimin e ekipit të saj me gjithsej dymbëdhjetë ndihmës prokurorë, duke theksuar se Zyra e Prokurores duhet të mbetet e pavarur dhe...