fbpx
Tag: Катица Јанева

tag: Катица Јанева

Zbuluam dhe kthyem 66.909 biseda të fshira

Prokurorja speciale, Katica Janeva sot publikoi raportin e tretë gjashtëmujor për punën e PSP-së për periudhën 15 shtator 2016-15 mars 2017. Në raport e Janevës thuhet se edhe gjatë kësaj periudhe ka pasur obstruksione ndaj punës së Speciales dhe probleme në bashkëpunimin me institucionet e gjyqësorit dhe instanca tjera. Prokurorja speciale pret që progresi i arritur në një pjese të...

Gruevski nuk paraqitet në gjykatë, anulohet seanca për “Shuplakat”

Seanca e sotme e procesit gjyqësor për dhunën para Komunës Qendër në qershor të vitit 2013 sërish është anuluar pasi në gjykatë nuk është paraqitur ish kryeministri dhe lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dhe 13 të akuzuarit tjerë në rastin e Prokurorisë Speciale. Në seancë sërish erdhi deri në përplasje të vogël mes prokurores së PSP-së, Fatime Fetai dhe...

Janeva dhe Fetai gjobiten nga 2000 euro pasi e quajtën Mihajlovën “falsifikatore”

Gjykatësja Tatjana Mihajlova sot ndërpreu seancën gjyqësore për rastin me dhunën para Komunës Qendër në qershor të vitit 2013, ku të akuzuar janë ish kryeministri dhe lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dhe 15 persona tjerë dhe i gjobiti me nga 2000 euro prokuroret speciale Katica Janeva dhe Fatime Fetai për “mosrespektim elementar të gjykatës”. Prokurorja Fetai pasi nuk mori...

VMRO DPMNE: Do të ketë drejtësi dhe paqe kur Zaevi do të përgjigjet para gjykatës ndërsa Janeva nuk do ta shpëtoj

“Do të ketë drejtësi dhe paqe kur kriminel si Zoran Zaevi do të japin përgjegjësi para gjykatësve dhe kur nuk do të ekzistojnë Katica të ndryshme dhe prokurori speciale për t’i shpëtuar”, thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së lidhur me seancën e djeshme të Komitetit ekzekutiv të partisë, ku është shqyrtuar dhe analizuar vendimi i PSP-së për tërheqjen e...

Miloshoski: Me vendimin e Janevës për faljen e Zaevit nuk ka arsye pse të ekzistoj PSP

VMRO DPMNE sot sërish reagoi ndaj vendimit të Prokurorisë Speciale për tërheqjen e aktakuzës për rastin “Puçi”. Anëtari i Komitetit Ekzekutiv të partisë, Antonio Miloshoski në konferencë shtypi tha se PSP nuk ka kurrfarë “legjitimiteti profesional dhe institucional” dhe se është “vetëm vegël politike dhe dorezë e vazhdar” e kreut të LSDM-së, Zoran Zaev. “Opinioni e din se Zaevi është...

Lënda “Puçi” anulohet sërish, përplasen Janeva dhe gjykatësja

Përplasja e ashpër mes prokurores speciale, Katica Janeva dhe gjykatëses Lubinka Bashevska ngriti tensione në seancën e sotme të rastit “Puçi”, që sërish u anuluar, por këtë herë në afat të papërcaktuar. Arsye për përplasjen dhe reagimin e Janevës ishte emërimi i dy gjykatësve të reja nga juria, të cilat nuk kanë certifikatë, për çka Bashevska anuloi seancën. Në fillim...

PSP: Me ndihmën e ekspertit të “Erikson” i morën të gjitha të dhënat e DSK-së

Me ndihmën e ekspertit të jashtëm të kompanisë suedeze “Erikson”, sot nga serverët ndihmës në DSK, Prokuroria Speciale i ka marrë të gjitha të dhënat që i kërkonte me urdhër gjyqësor. Këtë sot pasdite e njoftoi PSP, prej ku shtojnë se të dhënat e mara do të analizohen në mënyrë shtesë dhe të gjithë rezultatet do të publikohen në opinion...

“Erikson” kundër Çavkovit: S’jemi pronar e as që operojmë me pajisjen e përgjimeve

"Erikson" nuk është pronar e as që operon me pajisjen për përgjimin ligjor të komunikimeve, thuhet në njoftimin që sot e dërguan nga kompania suedeze. Ata konfirmojnë se më 19 nëntor kanë marrë kërkesë nga PSP për asistim teknik në hetimin që PSP e zbaton në DSK, por nuk njoftojnë më shumë detaje për të gjitha informacionet e mëtutjeshme lidhur...

PSP: Siguria e pajisjes do të jetë në kurriz të DSK-së pasi nuk i lëshojnë hetuesit tanë

Drejtori i Drejtorisë së Sigurisë dhe Kundërzbulimit (DSK), Vladimir Atanasovski sot ka njoftuar PSP se nuk do të lejoj hetues të PSP-së fizikisht të jenë prezent në DSK derisa të mos vijë eksperti i huaj, që duhet të ndihmoj në nxjerrjen e të dhënave nga sistemet e përgjimit. "Pasi u konfiskua pjesa më e madhe e të dhënave me zbatimin...

 “Trezori”: Kërpaç PSP-së ia ka zbuluar sekretet e “kompanive vëllazërore”

Dëshmitari kyç i PSP-së për rastin “Trezori”, Kosta Kërpaç, më 27 prill të këtij viti rreth orës 13:20 u gjet i vdekur në banesën e tij në rrugën “Fronti Kombëtar” në lagjen Kapishtec. Indikacionet e para, sipas MPB-së, ishin se bëhet fjalë për vetëvrasje. Megjithatë, edhe pas pesë muajve nga ngjarja tragjike, Prokuroria Publike, që udhëheq me rastin, ende...

PSP: Pajisja për DSK-në Kërpaçit i është paguar përmes “Finzi”

PSP hapi lëndën e re e cila quhet "Trezori" që ka të bëjë me kriminalitetin ekonomik. Siç tha prokurorja Fatime Fetai, bëhet fjalë për keqpërdorim të madh të mjeteve buxhetore të R. së Maqedonisë. "Nga provat e grumbulluara për këtë lëndë, këto mjete përmes dëmtimit të buxhetit janë shfrytëzuar për dobi dhe pasurim personal. Në këtë moment hetimi zhvillohet për...

 “Cirku mediatik- politik është përditshmëri para Speciales së Laura Kovesit

PSP bën cirk politike dhe mediatik, deklaroi të hënën përfaqësuesja e VMRO DPMNE në KSHZ, Silvana Boneva pas daljes së godinës së Speciales. Boneva me këtë aludonte për ekipet e gazetarëve që e pritnin atë, e që sipas saj, janë ftuar nga PSP për cirk mediatik dhe politike. “Ekipet televizive janë vazhdimisht para zyrave të Laua Kovesit, shefes së drejtorisë...

Janeva në Palermo në homazh për nder të gjykatësit Falkone

Prokurorja Speciale Publike Katica Janeva javën e ardhshme do të shkoj në Palermo për të marrë pjesë në konferencën vjetore për luftë kundër korrupsionit dhe do të mbaj fjalim për të ju treguar botës se si luftohet korrupsioni në Maqedoni. Konferenca organizohet nga ”Fondacioni Fallkone” nga Italia dhe do të mbledh organet anti-korrupsionit nga e gjithë bota për të diskutuar...

 “Financial Times”: Katica Janeva në Maqedoni si Beyonce

Gazeta londineze për biznes dhe ekonomi “Financial Times” me titullin “Gruaja luftëtare nga qyteti i vogël po dridh elitën maqedonase” e përshkruan prokuroren speciale Katica Janeva si “kamxhik për elitën e korruptuar maqedonase dhe ikonë e pazakontë e protestave gjatë kohës së krizës politike”. Sipas gazetës “puna e Janevës është t’i ndjek figurat e larta politike që akuzohen për vjedhje...

Çfarë vijon pas kërkesave të refuzuara të Janevës për paraburgimin e të dyshuarve në “Titanik”?

Me mos- pranimin e Gjykatës të kërkesave të Katica Janvës dhe ekipit të saj që të caktoj masën e paraburgimit për të dyshuarit në aksionin “Titanik”, fillojnë të rrjedhin afate relativisht të shkurtra ligjore (prej 24 gjegjësisht 48 orë) për të gjitha palët- për PSP, për të dyshuarit dhe për gjykatën. Janeva ka afat prej 24 orëve nga marrja e...

Janeva për reduktimin e ekipit: Për punën që kemi mjaftojnë 10 prokurorë

Për ta mbaruar punën që e pret, Prokurorisë Publike Speciale i duhen 10 prokurorë, thonë nga kabineti i prokurores speciale Katica Janeva, në pyetjen e "Metas" për prokurorët për deklaratën  e kryetarit të Këshillit të Prokurorëve Publik, Petar Anevski ka shkarkuar dhe larguar nga puna dy prokurore nga ekipi i saj. "Është konstatuar se puna që ka për të bërë kjo prokurori...

Treshja e Brukselit pa deklaratë pas takimit me Zaevin

Euro- deputetët Ivo Uajgl, Riçard Houit dhe Eduard Kukan sot refuzuan të prononcohen me çfarëdo deklaratë pas takimit me liderin e LSDM-së Zoran Zaev, duke theksuar se këtë do ta bëjnë nesër pasi të mbarojnë takimet e paralajmëruar. Treshja e Brukselit pas takimit në selinë e LSDM-së u drejtua kah Zyra e KE-së në Shkup ku sipas paralajmërimeve, tre euro-...

VMRO-DPMNE-ja Janevës po i përgatit protesta dhe rezistencë të popullit?

Pajtueshmëria   prokurores speciale, Katica Janeva, me propozimin e mbrojtjes së Zoran Verushevskit dhe Gjorgi Lazarevskit, të akuzuar për rastin "Puçi", që të dalin nga paraburgimi, nxiti reagime  të ashpra nga partia në pushtet, VMRO-DPMNE e cila paralajmëroi se Janevës “Mund që t`i rezistoj populli”, gjegjësisht Shoqatës Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë- ShQMM (GDOM) Analisti Aleksandar Pandov, anëtar i  Shoqatës Qytetare për...

LSDM-ja nuk ja dorëzon materialet e përgjuara Janevës deri sa nuk sigurohen kushte për ruajtjen e tyre

Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë (LSDM) nuk do t’i dorëzojë materialet nga përgjimi e paligjshme të komunikimeve prokurores speciale Katica Janevës derisa nuk sigurohen kushte adekuate për ruajtjen dhe mbrojtjen maksimale të tyre, deklaroi sonte në konferencën për shtyp zëdhënësi i LSDM, Petre Shilegov. Materialet nga ndjekja e paligjshme e komunikimeve janë shumë të ndjeshme dhe të natyrës konfidenciale dhe për...

Aleksandar Neshkoski, i kërkon Katica Janevës të zbardh rastin e vrasjes së Martin Neshkoskit

Vëllai i të vrarit Martin Neshkoskit,  i dërgoi letër prokurores speciale Katica Janevës, në të cilën kërkon "të filloj proces për zbardhjen e plotë në fshehjen e vrasjes së tij dhe "konstatimin e përfshirjes së mundshme të personave të tjerë në  fshehjen e fakteve  gjatë hetimeve dhe procedurës gjyqësore, përveç atyre që janë të theksuara në denoncim". -Më 05.06.2015, kur...