fbpx

MPJ-ja gjermane: Është e pamatur deklarata e Ivanovit për ambasadoren Alt’hauzer

-

Ministria e jashtme e Gjermanisë sot ka vlerësuar si të pamatur deklaratën e presidentit Gjorge Ivanov se ambasadorja e Gjermanisë, Kristine Alt’hauzer dërgon informacione të rrejshme në Berlin.

“Gëzohemi që presidenti Ivanov pas mendimit të gjatë solli vendim të duhur dhe hoqi dorë nga bllokimi. Akuzat e drejtuara për diplomatët gjermane dhe shteteve tjera mike janë të pamatura. Siç dihet, vlerësimet që i dërgohen vendet- nikoqir, çdoherë bëhet në koordinim të ngushtë mes ministrisë së jashtme dhe ambasadës”, thuhet në reagimin e MPJ-së gjermane.

Ndryshe, ambasadorja gjermane Kristine Alt’hauzer e pyetur për koment lidhur me deklaratën e Ivanovit, sot deklaroi se personalisht ka raporte të shkëlqyeshme profesionale me presidentin dhe se puna e saj vlerësohet lartë në Berlin.

“Personalisht kam raporte të shkëlqyeshme me presidentin si dhe me politikanët tjerë të këtij vendi. Puna ime është lartë e vlerësuar në Berlin, nga ministria e jashtme dhe kancelari dhe jam në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet në Berlin” ka thënë Alt’hauzer, e cila sot ishte pjesë e konferencë për bashkëpunim mes Grupit të Vishegradit dhe vendet e Ballkanit Perëndimor, që u mbajt në Shkup.

Ajo nuk deshi të komentoj më shumë rreth deklaratës së Ivanovit dhe vetëm e tha fjalën e urtë “Sa më shumë armiq, aq më shumë nder për mua”.

Ndryshe, Ivanov akuzoi se ambasadorja ka dërguar lajme të rrejshme në Berlin dhe gjoja se kancelarja gjermane patjetër e ka të kërkoj falje për të dhënat e pasakta që i ka marrë nga Shkupi.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.