fbpx

Ivanov dhe Putin në Moskë do të flasin për situatën në Ballkan

-

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov sot në Moskë do të ketë takim me presidentin e Federatës Ruse, Vladimir Putin, njoftojnë nga kabineti i presidentit rus.

“Pritet dy liderët të flasin për çështje që kanë të bëjnë me zhvillimin e mëtutjeshëm të bashkëpunimit dypalësh. Ata gjithashtu do të shkëmbejnë mendime për çështjet aktuale në rajon ndërsa fillimisht për gjendjen në Ballkan”, thuhet në njoftimin e faqes zyrtare të presidentit rus.

Presidenti i R. së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot dhe nesër do të qëndroj për vizitë pune në Federatës Ruse, njoftojnë nga kabineti i presidentit. Në kishën “Hristos Spasitel” në Moskë, patriarku i kishës ortodokse ruse, Kiril presidentit Ivanov do t’ia ndajë mirënjohjen “Hirësia e tij Patriark i Moskës dhe i tërë Rusisë Aleksei i Dytë” për vitin 2016-të. Mirënjohjen e ndan Fondacioni Ndërkombëtar Shoqërorë për bashkimin e popujve ortodoks, për veprimtarinë e shkëlqyeshme në përforcimin e bashkimit të popujve ortodoks dhe për promovimin e vlerave ortodokse në jetë dhe shoqëri.

Ivanov është takuar edhe me Patriarkun e Kishës Ortodokse Ruse, Kiril dhe me episkopin Tihon, Vikar i Patriarkut të Moskës dhe Rusisë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.