fbpx
Tag: Takim

tag: takim

Putin: Me vëmendje ndjekim çdo gjë që ndodh në Maqedoni

Me vëmendje të posaçme ndjekim çdo gjë që ndodh në vendin tuaj, i ka thënë presidenti rus Vladimir Putin presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov në takimin e tyre në Moskë. “Dëshirojmë situata brenda- politike në Maqedoni të zhvillohet sipas Kushtetutës dhe parimeve demokratike. Jam i bindur se përvoja juaj, ndikimi juaj dhe autoriteti do të kontribuojnë për këtë”, ka deklaruar...

Ivanov dhe Putin në Moskë do të flasin për situatën në Ballkan

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov sot në Moskë do të ketë takim me presidentin e Federatës Ruse, Vladimir Putin, njoftojnë nga kabineti i presidentit rus. “Pritet dy liderët të flasin për çështje që kanë të bëjnë me zhvillimin e mëtutjeshëm të bashkëpunimit dypalësh. Ata gjithashtu do të shkëmbejnë mendime për çështjet aktuale në rajon ndërsa fillimisht për gjendjen në Ballkan”,...

Ahmeti takohet me Shvajcer Blum dhe Samuel Zhbogar për formimin e Qeveris së re

Në Ambasadën amerikane në Shkup, lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti ka zhvilluar takim të përbashkët pune me zëvendësambasadoren e SHBA­së në vend Mikaela Shvajzar Blum dhe ambasadorin e Bashkimit Evropian në Maqedoni Samuel Zhbogar. Ahmeti, siç thuhet në kumtesën e BDI-­së, me bashkëbiseduesit ka biseduar rreth zhvillimeve në lidhje me formimin e qeverisë së re reformuese...

Xhaferi- Reka: Stabiliteti në Maqedoni është i rëndësishëm për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor

Në rajon, të suksesshëm mund të jenë vetëm konfrontimet e koncepteve konstruktive politike, ndërsa çdo ide tjetër për konflikte ndërshtetërore, ndëretnike dhe ndërnacionale “dënohen” si projekte të pasuksesshme, njoftojnë nga kabineti i Xhaferit. “Ambasadori Reka e nënvizoi domosdoshmërinë nga përmbajtja e vazhdimësisë së marrëdhënieve të mira dhe miqësore të të dyja shteteve, për çka beson, siç theksoi, se do të...

Xhaferi në takim me Bejl dhe Timonie: Hapi i ardhshëm është formimi i qeverisë së re

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi sot është takuar me ambasadorin e SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli dhe ambasadorin e Francës, Kristian Timonie, me të cilët ka biseduar për gjendjen aktuale politike në vend, ku ka marrë mbështetje nga të dy shtetet për realizimin e hapave të mëtutjeshëm gjatë procesit të formimit të institucioneve. “Si hap të ardhshëm në vazhdën e...

Talat Xhaferi takohet me Karen Pirs, drejtoren e MPJ-së në Britani

Kryetari i ri i Kuvendit, Talat Xhaferi sot është takuar me Karen Pirs, drejtoren politike në MPJ-në e Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe. Nga kabineti i Xhaferit njoftojnë se Pirs ia ka uruar emërimin për kryetar kuvendi dhe i ka dëshiruar sukses në kryerjen e postit. Ajo ka përsëritur angazhimin e Mbretërisë së Bashkuar se bashkëpunimi i deritanishëm...

Han pas takimit me Xhaferin: Fokusi tani duhet të jetë në formimin e qeverisë së re

Kryetari i sapozgjedhur i Kuvendit, Talat Xhaferi, sot është takuar me komisarin për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han gjatë vizitës së tij zyrtare në Bruksel. Shefi i kabinetit të Han, Mihail Karnitshnig në Twitter njoftoi se Han ka porositur se dhuna në Kuvend është e papranueshme dhe se tani duhet të punohet në formimin e Qeverisë së re. “Johanes Han...

Zaev për flamurin në kabinetin e Xhaferit: Nëse ka ndodhur gabim, duhet të përmirësohet

Ka mundësi deri në fund të muajit të formohet qeveria e re, sipas afateve, por varet nga vendimi i Gjorge Ivanovit si dhe nga gatishmëria teknike e Kuvendit, ka deklaruar lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, pas takimit me përfaqësuesit e OSBE-së në “Holiday In”. Ai ka shtuar se është i gatshëm të takohet me Ivanovin për t’ia garantuar unitetin dhe...

Talat Xhaferi për vizitë zyrtare në Bruksel

Me ftesë të përfaqësuesve të lartë të BE-së dhe Parlamentit Evropian, kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, sot është për vizitë zyrtare në BE, njoftojnë nga kabineti i Xhaferit. Sipas agjendës, Xhaferi sot do të takohet me komisarin për politikë fqinjësore dhe zgjerim, Johanes Han, me përfaqësuesen e lartë për punë të jashtme dhe siguri të BE-së, Federika Mogerini, me kryetarin...

Zhbogar për “Meta”: Është humbur shumë kohë, të vazhdohet me formimin e institucioneve

Shefi i delegacionit të BE-së në Shkup, ambasadori Samuel Zhbogar, sot në Kuvend është takuar me kryetari e sapozgjedhur, Talat Xhaferi, të cilit ia ka shprehur gatishmërinë e BE-së për bashkëpunim me të dhe me këtë institucion. Në deklaratë për “Meta”, pas mbarimit të takimit, Zhbogar ka thënë se deri më tani është humbur shumë kohë dhe duhet të vazhdohet...

Zaev në takim me Ji: Të gjithë t’i mbështesin proceset demokratike për qeverinë e re

Është shprehur mbështetje për proceset demokratike në Maqedoni, të cilat pas zgjedhjeve kredibile vazhduan me emërimin e kryetarit të ri të Kuvendit nga radhët e shumicës parlamentare ndërsa do të rezultojnë me zgjedhjen e Qeverisë së re në Maqedoni, ka thënë LSDM në njoftimin me të cilin njoftoi për takimin e sotëm të liderit partiak Zoran Zaev, zv- kryetares,...

Gruevski në takim me Hojt Ji: Zgjedhja e Xhaferit është joligjore

Nuk e mbështesim dhunën fizike, por njëkohësisht dënojmë dhunën politike që e bëri LSDM ndaj institucioneve, Rregullores, ligjet dhe Kushtetutës, i kanë thënë përfaqësues të VMRO DPMNE-së zëvendës ndihmës sekretarit shtetërorë të SHBA-së, Hojt Brajan Ji. Në takimin e sotëm në Klubin e deputetëve ishin kryetari i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski, Nikola Poposki, Nikola Todorov, Trajko Veljanovski, Vladimir Gjorçev dhe...

Ahmeti me Hojt Ji: Xhaferi është zgjedhur në mënyrë legjitime dhe ka mbështetjen e SHBA-së dhe BE-së

Mbështetja e SHBA-së dhe BE-së për kryetarin e ri të Kuvendit, Talat Xhaferi, i cili u zgjodh në mënyrë legjitime, do të thotë se Trajko Veljanovski nuk është më kryesues i Kuvendit, ka thënë lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, në deklaratën për mediat pas takimit me zv- ndihmës sekretarin shtetëror për Evropë dhe Euro Azi në departamentin e shtetit,...

Zhbogar dhe Vangelovski kanë biseduar për ngecjen në gjyqësor

Euro- ambasadori Samuel Zhbogar sot ka zhvilluar takim me kryetarin e Gjykatës Supreme, Jovo Vangelovski në të cilin është biseduar për situatën në gjyqësorin e vendit. Detaje nga takimi nuk ka, por Zhbogar në rrjetin social Twitter shkurtë deklaroi se: “Me kryetarin e Supremes biseduam se çfarë duhet të bëhet që të ndalohet ngecja në gjyqësor. Drejtësia duhet të jetë...

PSP në “takim të nivelit të lartë” me përfaqësues të “Telekomit të Maqedonisë”

Prokurorë të Prokurorisë Speciale sot kanë zhvilluar “takim pune në nivel të lartë” me përfaqësues të “Telekomit të Maqedonisë”, lidhur me kërkesën e PSP-së për bastisjen e sistemeve kompjuterik në suazat e hetimit për përgjim masovik. “Në hapësirat e “Telekomit të Maqedonisë” sot është mbajtur takim pune në nivel të lartë me përfaqësues të kësaj kompanie, që të gjendet zgjidhje...

Ademi- Bejli: Situata kërkon dalje nga kriza

Situata në Maqedoni, në rajon dhe më gjerë në rajon, në BE kërkon së shpejti të gjej dalje nga kriza politike, “duke përdorur të gjitha kapacitetet politike dhe institucionale, për kthimin e kursit reformues”. Këtë e ka thënë zv/ kryeministri për çështje evropiane, Arbër Ademi në takimin e sotëm me ambasadorin e SHBA-së në vend, Xhes Bejli. Rreth situatës aktuale...

Ivanov dhe Tusk nesër në fokus do ta kenë krizën politike dhe emigrantët

“Në fokusin e bisedës mes presidentit të vendit, Ivanov dhe kryetarit të Këshillit Evropian, Donald Tusk do të jenë kërcënimi nga emigracioni ilegal me të cilën ballafaqohet Evropa dhe kriza politike në Maqedoni, pas zgjedhjeve të dhjetorit vitin e kaluar”, njoftojnë nga kabineti i presidentit i cili nesër do ta pret numrin një të KE-së, Donald Tusk i cili...

Ahmeti thirr takim urgjent në BDI për zhbollikin e Parlamentit

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti sot ka thirrur takim urgjent të kryesisë qendrore ku do të kërkohet dalje nga bllokimi i Kuvendit, por do të diskutohet edhe për sjelljen e Lëvizjes BESA. Shefi i kabinetit të partisë, Artan Grubi thotë se në rend dite do të jetë koalicioni opozitar mes VMRO DPMNE-së dhe BESËS. Grubi zbulon se BESA i ka tërhequr...

PSP: Katër hetime të reja për fshehjen e tatimit dhe shpërdorimin e funksionit

Prokuroria Speciale sot në konferencë shtypi njoftoi se ka hapur katër lëndë të reja edhe atë, “Tabela”, “Trista”, “Total” dhe “Tifani”, për katër persona. Siç deklaroi prokurorja Fatime Fetai, në rastin “Tabela” dyshohet një drejtor i shkollës nga Zajazi i Kërçovës, i cili pa procedurë për furnizim publik ka lidhur marrëveshje për ndërtim. Rasti “Total” ka të bëjë me fshehjen e...

Gruevski tre orë i ka shpjeguar Hanit se kjo ka qenë “dhunim politik”

Takimi i liderit të LSDM-së, Nikola Gruevski me euro- komisarin për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han ka zgjatur tre orë dhe në të, siç njoftojnë nga partia, Gruevski dhe bashkëpunëtorët e tij “shumë direkt, qartë dhe saktë” i kanë paraqitur pozicionet për gjendjen momentale politike, por edhe për “të gjithë shkaktarët, nxitësit dhe burimet e krizës disavjeçare në...