fbpx

Xhaferi- Reka: Stabiliteti në Maqedoni është i rëndësishëm për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor

-

Në rajon, të suksesshëm mund të jenë vetëm konfrontimet e koncepteve konstruktive politike, ndërsa çdo ide tjetër për konflikte ndërshtetërore, ndëretnike dhe ndërnacionale “dënohen” si projekte të pasuksesshme, njoftojnë nga kabineti i Xhaferit.

“Ambasadori Reka e nënvizoi domosdoshmërinë nga përmbajtja e vazhdimësisë së marrëdhënieve të mira dhe miqësore të të dyja shteteve, për çka beson, siç theksoi, se do të mbahet trendi pozitiv i marrëdhënieve të mira fqinjësore. Njëherit e riafirmoi mbështetjen e fuqishme të integrimit euroatlantik të Republikës së Maqedonisë për të cilën, tha Ambasadori, si vend-anëtar i NATO-s do të vazhdojë edhe më tej t’ia japë Maqedonisë, mbështetje e cila respektohet dhe është e mirëseardhur”, thuhet në njoftim.

Xhaferi dhe Reka kanë këmbyer mendime për marrëdhëniet e përgjithshme dypalëshe mes dy shteteve, pas çka kanë konstatuar se stabiliteti në Maqedoni është segment i rëndësishëm nga stabiliteti i përgjithshëm në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.