fbpx

Ahmeti takohet me Shvajcer Blum dhe Samuel Zhbogar për formimin e Qeveris së re

-

Në Ambasadën amerikane në Shkup, lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti ka zhvilluar takim të përbashkët pune me zëvendësambasadoren e SHBA­së në vend Mikaela Shvajzar Blum dhe ambasadorin e Bashkimit Evropian në Maqedoni Samuel Zhbogar.

Ahmeti, siç thuhet në kumtesën e BDI-­së, me bashkëbiseduesit ka biseduar rreth zhvillimeve në lidhje me formimin e qeverisë së re reformuese me ç’rast ka përsëritur që BDI është e përkushtuar tërësisht për t’i zbatuar reformat e kërkuara nga komuniteti ndërkombëtar, integrimin në NATO dhe në Bashkimin Evropian, marrëdhënie të mira ndëretnike, por edhe zhvillim ekonomik dhe hapje të vendeve të reja të punës.

“Hapat e parë që do t’i ndërmerr shumica e re parlamentare janë zgjidhja e ngërçit me pushtetin lokal, si dhe shfuqizimi i testimit ekstern si dy çështje urgjente”, ka theksuar Ahmeti në takim.

Ai më tutje ka thënë se 16 vitet e fundit, sa është aktiv në suazat e BDI-së, “asnjëherë nuk ka pasur dëshpërim në qëndrimet miqësore dhe qëllimmira të komunitetit ndërkombëtarë” dhe në këtë kontekst ka kërkuar nga SHBA-ja dhe BE-ja që të ndihmojnë në integrimin sa më të shpejtë të Maqedonisë në NATO dhe BE.

Ndryshe, sot në selinë e LSDM-së, është mbajtur takimi i parë mes liderit të partisë dhe mandatarit Zoran Zaev me kreun e BDI-së, Ali Ahmeti, në suazat e bisedimeve për formimin e Qeverisë së re.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.