fbpx
Tag: НАТО

tag: НАТО

NATO: Qendra për Marëdhënie me Publikun shndërrohet në Qendër për Luftimin e Dezinformatave

Ministria e mbrojtjes do të zhvilloje Qendrën e saj regjionale për marëdhënie me masën në Qendër rajonale të NATO-s për luftë kundër lajmeve të rreme dhe dezinfomatave. Qendra për marëdhënie me masën apo PARK (Public Affairs Regional Centre), nga viti 2013 është akredituar nga NATO si partner për trajnime dhe arsimim, shkruan META.mk. “Do të specializohemi, në frymën e konceptit “mbrojtje...

Maqedonia pa pengesa është duke ecur drejt anëtarësimit të plotë në NATO (VIDEO)

Sot para Qeverisë në ceremoni solemne u ngrit flamuri i NATO-s. Por, edhe pse Maqedonia me nënshkrimin e Protokollit qasës fitoi vend në Aleancë, ekzistojnë edhe disa hapa deri në anëtarësimin e plotë, transmeton Portalb.mk. Periudha më e shkurtët që vendet tjera janë bërë anëtare e plotë e NATO-s ka qenë nëntë muaj. Aq kanë pritur Kroacia dhe Shqipëria, Protokollet e të cilave janë nënshkruar...

BE, SHBA, OSBE dhe NATO: Shqetësim serioz pasi autoritetet nuk arritën të pengojnë sulmin

Delegacioni i BE-së në Shkup, Ambasada amerikane, misioni i OSBE-së dhe zyra e NATO-s në deklaratën e përbashkët në mënyrën më të ashpër dënuan, siç thuhet, sulmin e organizuar në Kuvend. "Fuqishëm e dënojmë sulmin e organizuar ndaj Parlamentit që u bë më 27 prill. Shprehim shqetësimin tonë serioz ndaj dështimit të autoriteteve për ta parandaluar të njëjtin dhe për...

MPJ-ja ruse: BE, NATO dhe SHBA vazhdojnë pa turp të bëjnë presion ndaj Ivanovit

Përzierja e jashtme në punët e brendshme të R. së Maqedonisë po merr forma ekstreme, thuhet në deklaratën e sotme të ministrisë së jashtme ruse, ku akuzohen BE dhe NATO se bëjnë presion të paparë ndaj presidentit të Maqedonisë. “Euro- komisari Johanes Han, përfaqësuesja e lartë për siguri politike të BE-së, Federika Mogerini, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg...

Gruevski me Danielson: Prioriteti i VMRO DPMNE-së është normalizimi i gjendjes

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski në takimin me Drejtorin e Drejtorisë për zgjerim të Komisionit Evropian, Kristian Danielson, ka biseduar për situatën aktuale politike, sfidat me të cilat ballafaqohet vendi, integrimet evropiane dhe reformat që duhet bërë, kanë bërë të ditur nga VMRO-DPMNE. Gruevski ka theksuar se prioriteti i partisë që e drejton është normalizimi i situatës politike dhe mbjellja e...

VMRO DPMNE: Problemi i vetëm për hyrje në NATO është problemi me emrin

Nuk ka qytetar në RM që nuk është bindur se problemi i vetëm për të cilin Maqedonia nuk është anëtare me të drejta të plota në NATO është kontesti me Greqinë rreth emrit, thonë nga VMRO DPMNE duke reaguar ndaj njoftimit të LSDM-së për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO. “RM përmbush të gjithë kushtet për aderim në Aleancës...

LSDM: Përderisa Mali i Zi hapëron përpara, Maqedoni me Gruevskin qëndron në vend

Debakli i politikave ekonomike të Nikolla Gruevskit edhe me një dështim në planin ndërkombëtarë, reagojnë nga LSDM. “Këshilli ministror i NATO-s mori vendim Mali i Zi të ftohet si anëtare e re e Aleancës. LSDM uron qytetarëve të Malit të Zi për këtë sukses. Për fat të keq, Përderisa Mali i Zi hapëron përpara, Maqedoni me Gruevskin qëndron në vend”...

Ahmeti i dërgon letër Hanit: Përsëritni rekomandimin për Maqedoninë

“Ju bëj thirrje që të përsëritni rekomandimin e Komisionit për hapje e bisedimeve për anëtarësim të Maqedonisë në BE dhe bashkërisht me miqtë nga Uashingtoni si dhe vendet- anëtare të BE-së, ta ktheni fokusin në zgjidhjen e çështjeve të emrit dhe hapjen e perspektivës euro- atlantike të Maqedonisë”, thuhet në letrën që lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ia ka...

Poposki dhe Jolevski në takim me Këshillin veri- atlantik në Bruksel

Delegacioni i RM-së në krye me ministrat e jashtëm dhe atë të mbrojtjes, Nikolla Poposki dhe Zoran Jolevski sot në Bruksel marrin pjesë në takimin e rregullt vjetor me Këshillin veri- atlantik në nivel të ambasadorëve të vendeve- anëtare të NATO-s, njofton MPJ. Në fjalimet e tyre, ministrat Poposki dhe Jolevski kanë përmendur rezultatet e arritura në kornizat e proceseve...

Gruevski: Prej 8 Shtatorit të vitit 1991 jemi të vetët në tonën

Prej 8 Shtatorit të vitit 1991 jemi të vetët në tonën, të gjitha teoritë se Maqedonia është shtet i përkohshëm ranë në ujë. Këtë sot e tha kryeministri Nikolla Gruevski, në fjalimin e tij në Teatrin popullor të Maqedonisë me rastin e Ditës së pavarësisë. “Tani, sfida kryesore është se si të rregullohet jeta më mirë dhe funksionimi i shtetit...

Ivanov: Duhet komunikim dhe bashkëpunim më intensiv me shërbimet

­ Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot ka mbajtur takim pune me shefin e Shtatmadhorisë së Armatës së Republikës së Maqedonisë, (ARM) komandantin e Komandës së Bashkuar Operative, (KBO) drejtorët dhe udhëheqësit e organeve shtetërore kompetente për mbrojtjen, sigurinë dhe zbulimin dhe me koordinatorin kombëtar për luftë kundër terrorizmit, në të cilin takim siç informojnë nga kabineti...

Solomon Pasi për 1 euro ka qenë këshilltar i Nikolla Gruevskit

Ish shefi i diplomacisë bullgare, Solomon Pasi, për televizionin nacional “BNT” konfirmoi se për shumë minimale të parave ka qenë këshilltar i kryeministrit aktual të Maqedonisë, Nikolla Gruevski, në periudhën 2007-2008. “Marrëveshja ishte për 1 euro. E kreva punën time rreth 10 muajve dhe u soll vendim se Maqedonia do të bëhet anëtare e NATO-s- tha Pasi. Sipas tij, Lindja dhe...

Shqipëria, paralajmëroi veto për Maqedoninë në NATO, në MB konsultohen për reagim

  Pas Greqisë, edhe Shqipëria paralajmëron se do të përdor të drejtën për veto ndaj kërkesës së Maqedonisë që të bëhet anëtare e NATO-s. Kjo del nga fjalimi i kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama në takimin rajonal të ministrave për luftë kundër terrorizmit, ku marrin pjesë ministrat e brendshëm të disa qeverive evropiane, kur ai ka folur për aspiratat e...

Grekët të indinjuar: Stoltenberg katër herë tha “Maqedonia”

Emërimi i Maqedonisë me emrin kushtetues nga sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stolntenberg, shkaktoi bujë në Greqi. Përfaqësuesit grek në takimin e përbashkët të ministrave të jashtëm dhe për mbrojtje të BE-së kanë reaguar menjëherë pasi Stoltenberg ka filluar të na emërojnë me emrin “Maqedoni”. Greqia pritet të dërgoj notë proteste nga përfaqësia ekzistuese e Greqisë në NATO deri tek...

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s apeloj për vetëpërmbajtje dhe të bëhen hetime

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jans Stoltenberg, shprehu shqetësimin e thellë për situatën në Kumanovë dhe në Maqedoni dhe shprehu ngushëllime për familjen të vrarëve dhe të plagosurve. “Me rëndësi është të gjithë liderët politik dhe liderët e komuniteteve  të punojnë bashkarisht që të rikthejnë paqen dhe të bëhet hetime transparente  për të gjithë atë që ndodhi. Urgjentisht ftojë të...

Jolevski në forumin e Brukselit porositi – Vendi i Maqedonisë është në BE dhe NATO

Republika e Maqedonisë është në suazat e NATO-s dhe BE-së si anëtare e barabartë që angazhohet për prosperitet ekonomik, paqe dhe siguri në Evropë dhe botë”- deklaroi ministri i mbrojtjes i Maqedonisë, Zoran Jolevski në forumin e dhjetë jubilar të Brukselit në organizim të Fondit Mareshal Gjerman (FMGJ). Ministri Jolevski, siç qëndron në njoftimin e ministrisë, ka folur për planet...

ShBA-të mbështetin anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Maqedonia është e gatshme menjëherë t’i ndërmerr obligimet që dalin nga anëtarësimi me të drejta të plota në NATO, tha mbrëmë në departamentin e shtetit ministri i mbrojtjes së Maqedonisë, Zoran Jolevski, në takimin me zëvendës- ndihmësin e sekretarit për Evropë dhe Euroazi, Hojt Ji. Në takim, siç thuhet në njoftimin e Ministrisë së mbrojtjes, Jolevski dhe Ji kanë biseduar...

Jolevski : NATO nuk ka kërkuar vendosjen e mburojës raketore në Maqedoni

Aleanca veri- atlantike deri më tani nuk ka kërkuar nga Maqedonia në territorin e saj të vendosen instilacione për mbrojtje raketore, deklaroi ministri i mbrojtjes, Zoran Jolevski, në intervistë për Radion Maqedonase “Radio Shkupi”. -Deri më tani nuk ka kurrfarë kërkesa nga Aleanca e NATO-s për vendosjen e instilacioneve për mbrojtje raketore në territorin e Republikës së Maqedonisë.  Është e...

Athina pas incidentit të Venizelos: ShBA-ja akoma nuk na kanë falur veton e Bukureshtit

Skandal me mungesën e Evangelos Venizelos në mbledhjen ministrore të NATO-s për shkak të emërimit të Maqedonisë me emrin kushtetues, bëri bujë të madhe në  mediat greke. Vendimi që Maqedonia të jetë nënshkruese me emrin kushtetues në Deklaratën e përbashkët të mbledhjes për vendimet në lidhje me ISIS-in, për shtypin grek është e barabartë me skandal diplomatik. Sipas mediumeve,...