fbpx
Таг: НАТО

таг: НАТО

Македонскиот државен врв даде согласност за прием на Финска и Шведска во НАТО

Како земја-членка на НАТО, Владата на Република Северна Македонија на вчерашната вонредна седница ја донесе одлуката да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за прием на Кралството Шведска и Република Финска за членство во НАТО, информираат од владината прес-служба. Министерот за надворешни работи Бујар Османи уште пред три дена изјави дека...

Пендаровски: Со полноправното членство на Шведска и Финска, НАТО ќе се зајакне особено во неговото источно крило

Денешното истовремено предавање на официјалните писма за барање за прием во најмоќната воена Алијанса е испишување на уште една страница од историските промени во сојузништвото. Искрено ја поздравувам и поддржувам кандидатурата на овие значајни земји за просперитетот и безбедноста на Европа, изјави денеска претседателот на државата Стево Пендаровски по повод предадените апликации на Финска и Шведска за членство во...

Финска и Шведска и официјално ги поднесоа барањата за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска и официјално ги поднесоа најавените барања за членство во НАТО, јавува Би-би-си. Со ова, започнува процесот на пристапување на двете скандинавски земји, за којшто резерви против нивното членство засега најави единствено Турција. Во четврток е планирано лидерите на Финска и Шведска да имаат состанок со американскиот претседател Џо Бајден. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на...

Шведска го потпиша барањето за влез во НАТО, Финскиот парламент денеска ќе гласа за приклучување

Шведската министерка за надворешни работи, Ан Линде, потпиша апликација за влез на земјата во НАТО со што стави крај крај на децениската воена неутралност. Just signed a historic indication letter to #NATO Secretary General @jensstoltenberg from the Swedish Government 🇸🇪. Our NATO application is now formally signed. pic.twitter.com/1RAxjikjc0 — Ann Linde (@AnnLinde) May 17, 2022 Историскиот момент на потпишувањето на документот таа...

Косово поднесе апликација за членство во Советот на Европа, очекува брз прием и во ЕУ и НАТО

Косовската шефица на дипломатијата, Доника Гервала, денес официјално ја поднесе својата апликација за членство во Советот на Европа, соопшти кабинетот на косовското Министерство за надворешни работи. Овој потег, како што пренесе Ројтерс, следи откако Русија го напушти телото неколку часа пред гласањето за нејзиното протерување во собранието на Советот на Европа на 15 март, три недели откако го започна нападот...

На вежбата „Брз одговор 22“ на Криволак претставена способноста за брзо распоредување на НАТО силите [фото]

На воената вежба „Брз одговор 22“ (Swift Response 22) на армискиот полигон Криволак денеска беше претставена способноста за брзо распоредување на копнените сили на САД во Европа и Африка, заедно со мултинационалните воздухопловно-десантни сили од Европа. Пред македонскиот државен врв и медиумите, денеска беше претставена воената вежба на која учествуваат 4.600 припадници на вооружените сили од осум земји-членки на...

Зеленски: Членството на Украина во НАТО ќе ја спречеше војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во говорот пред студенти на Институтот за политички студии во Париз изјави дека војната со Русија ќе можеше да биде спречена доколку Украина претходно беше примена како земја-членка на НАТО, пренесува Ројтерс. „Да беше Украина дел од НАТО пред војната, немаше да има војна“, изјави Зеленски преку видеолинк. Рускиот претседател Владимир Путин во неколку наврати повтори дека...

Путин на Парадата на победата во Москва без големо изненадување – зборуваше за „одбрана на татковината“

Говорот на рускиот претседател Владимир Путин на големата парада по повод 9 Мај - Денот на победата над фашизмот што се одржа во Москва, не донесе никаква крупна најава, како што се шпекулираше во изминатите денови. Тој повторно се обиде да ја оправда инвазијата на Русија врз Украина, велејќи дека НАТО и Украина создавале „неприфатливи“ закани на руските граници...

Ковачевски: Како домаќини на големата и сложена НАТО вежба покажавме дека сме рамноправни со нашите НАТО-сојузници [Галерија]

Над 30.000 граѓани на Скопје и на Северна Македонија, заедно со премиерот Димитар Ковачевски, министерката за одбрана Славјанка Петровска, началникот на Генералштабот, генералот Васко Ѓурчиновски и амбасадорките на САД и на Обединетото Кралство, Кејт Брнз и Рејчел Галовеј, денеска на спортскиот аеродром „Стенковец“ присуствуваа на отворениот ден за воздухоплови кој се организира во рамките на вежбата „Swift Response 22“,...

Министерката Петровска за вежбата „Swift Response 22“: Вежба на која ги покажуваме нашите способности

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј денеска на армискиот полигон „Криволак“ присуствуваа на брифинг за претставниците на медиумите на кој тие беа детално информирани за целта и за активностите за време на вежбата „Swift Response 22“, која се реализира на „Криволак“, информираат од Министерството за одбрана. Во изјавата по денешниот брифинг, министерката Петровска истакна...

Падобранци на НАТО предводени од Обединетото Кралство спроведуваат обука на четири локации во земјава

На 24 март, војници од осум земји на НАТО почнаа да пристигнуваат во Северна Македонија за воената вежба „Брз одговор 22“ , вежба на сојузничките воздухопловно-десантни сили, што е дел од пошироката серија вежби кои се одржуваат низ цела Источна Европа. Дури 1.800 падобранци од 16-та воздухопловна јуришна бригада на Обединетото Кралство пристигнаа во Северна Македонија за да одржат обука...

Вистиномер: Неточно е дека кратенките МК и МКД заминале во историјата

Текстот споделува и документ, односно список на земји членки на НАТО покрај кои стојат кратенки на земјите, по азбучен ред. Ако се прегледа детално документот ќе се забележи дека и кратенките на други земји не соодветствуваат со нивните меѓународни прифатени кратенки, односно кодови. Од МНР објаснија дека според правилата на НАТО, кои се донесени далеку пред нашето членство во...

ДЕБАТА: Проруските наративи во медиумите служат да се создаде сомнеж за евроатлантската ориентација на земјава

„Имаме индикации дека дел од партиските структури се создадени и со руско учество, особено во периодот кога режимот на Груевски почна да се ниша, односно кога беше јасно дека не може да се одржи. Почнувајќи од 2015, по бомбите и после ситуацијата со Кумановските настани коишто коинцидираат со посета на тогашниот претседател на нашата држава на Кремљ, на настан...

Вистиномер: Сатирична објава за Еди Рама се пренесува како сериозна вест

Aвторот на објавата не забележал дека, всушност, се работи за сатирична вест. Аналитичарката Сузана Стариков во неколку наврати реагираше на Твитер дека станува збор за првоаприлска шега и дека медиумите треба да престанат да ја пласираат како сериозна вест, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Пост на Фејсбук, повикувајќи се на германски аналитичар, пласира вест...

Kовачевски за „Ди Пресе“: Дезинформации пласираат оние кои не сакаат земјата да напредува

Дезинформациите во земјава во врска со војната во Украина се распространуваат со финансиска поддршка од Русија, во интервју за австрискиот весник „Ди Пресе“, вели премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски. Говорејќи за дезинформациите што во земјаваа се пласираат во контекст на политичката ситуација и војната во Украина, Ковачевски рече оти не смета дека дезинформациите се производ на домашните „кујни“, туку...

Вежбата ,,Блесок 22” ја прикажа подготвеноста во изведување на воени операции според НАТО стандардите

Лесниот пешадиски баталјон (ЛПБ) во рамки на воената вежба ,,Блесок 22”, со поддршка на хеликоптери од воздухопловниот ВИНГ и артилериски орудија, денеска пред присутните на армискиот полигон ,,Криволак“, во рамки на програмата за „Ден на високи гости“, изведе вежбовни активности на кои се презентираше нивото на подготвеноста на ЛПБ во изведување на здружени тактички задачи. „Не беше лесно, немаше ни...

Курти за Си-ен-ен: Западен Балкан би можел да биде ново руско „бојно поле“

Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за Си-ен-ен посочи дека во однос на војната во Украина, Србија воопшто не е неутрална туку е на страната на Руската Федерација. Според Курти, постои загриженост дека Западен Балкан би можел да биде ново руско „бојно поле преку нивните „прокси“ елементи - Србија или Република Српска“. Тој додаде дека на рускиот претседател порано или...

Галовеј: Како НАТО сојузници цели 2 години, Обединетото Кралство и Северна Македонија тесно соработуваат

Амбасадорката на Обединетото Кралство во земјава, Рејчел Галовеј, по повод 2-годишнината од влезот на Северна Македонија во НАТО, потсети на досегашната соработка на двете земји. „Од пристапувањето на Северна Македонија во НАТО пред две години, Обединетото Кралство тесно соработуваше со Армијата на Република Северна Македонија во поддршка на реализацијата на целите на способности поставени од НАТО. Нашата работа подразбираше редовно...

Армијата ја започна вежбата ,,Блесок 22“

Со воена церемонија во кампот за обука „Пепелиште“, денеска се означи почетокот на националната теренска вежба ,,Блесок 22“, која ќе се реализира до 11 aприл.  На вежбата ќе учествуваат околу 1100 припадници од Армијата на Република С. Македонија, како и одреден број на оценувачи и набљудувачи од НАТО. Согласно планот, активности ќе се изведат на армискиот полигон „Криволак“, кампот за...

НАТО предупредува дека руските сили не се повлекуваат од Украина, туку се регрупираат

НАТО побара од Данска да испрати баталјон од 800 војници во Летонија за да го зајакне источното крило на воената алијанса, соопшти во четвртокот данското Министерство за одбрана, пренесе Ројтерс. Данскиот премиер Мете Фредериксен оваа недела рече дека Данска е подготвена да испрати баталјон во балтичките земји на барање на НАТО, иако за такво барање сè уште ќе биде потребно...

Златниот пехар од Светското првенство во фудбал промовиран во земјава

Пехарот од Светското првенство пристигна во Скопје, како дел од светската турнеја во пресрет на мундијалот, кој на крајот на годината ќе се игра во Катар. Златниот пехар на...