fbpx

Гир: Не се точни тврдењата дека ЕУ не ја сака С. Македонија за нејзина членка

-

Не се точни тврдењата дека Европската Унија не ја сака Северна Македонија за членка на ЕУ, изјави денеска евроамбасадорот Дејвид Гир, на настанот со кој започна одбележувањето на деновите на НАТО во земјава, по повод четири години од членството на нашата земја во Алијансата.

„Вообичаено е да се слушнат гласови на сирени кои велат дека оваа земја не може да и’ пристапи на Европската Унија дали затоа што Унијата не ја сака внатре или затоа што не е способна да биде дел од Европската Унија. Ниту едно од овие тврдења не е точно. Ние сакаме Северна Македонија да биде дел од Европската Унија. Патот е практичен и многу лесно остварлив“, рече Гир.

Тој кажа дека патот на ЕУ е пат на просперитет, на зајакнување на демократските вредности и владеењето на правото и дека е пат на стабилност.

„Тоа е и пат на безбедност и навистина веруваме дека членството на Северна Македонија во Европската Унија ќе биде од корист за сите нас“, истакна Гир.

На денешниот настан говореше и министерот за надворешни работи Бујар Османи, кој го водеше традиционалниот НАТО настан. Со тоа започнаа деновите на НАТО во земјава, со кои освен годишнина од нашето членство, се одбележуваат и 75 години од формирањето на Алијансата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Мицотакис: Новата влада да го користи единствено името Северна Македонија

Никаков напредок на долгиот пат на Скопје кон Европа не може да се постигне без апсолутно почитување на Преспанскиот договор за прашањето за името, изјави денеска грчкиот премиер Кирјакос...