fbpx
Таг: Дејвид Гир

таг: Дејвид Гир

Мицкоски се судри со амбасадорите за иднината на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители

Неизвесна е иднината на Судскиот совет и на Советот на јавни обвинители, откако премиерот Христијан Мицкоски децидно остана на ставот даден уште во предизборието, дека двата совета треба да се распуштат. На ова се спротивставија амбасадорите, но премиерот остана на својот став, со коментар дека „амбасадорите се мешаат во внатрешните работи“. Евроамбасадорот Дејвид Гир и амбасадорката на САД Анџела...

Амбасадорите Дир, Улман и Гир на средба кај Сиљановска Давкова

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги прими амбасадорката на Украина Лариса Дир, амбасадорката на Швајцарската Конфедерација, Вероник Улман и шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир. На средбата претседателката се заблагодарила за поканата од претседателката на Швајцарската Конфедерација, Виола Амхерд, за нејзино учество на Самитот за мир во Украина, што ќе се одржи на 15 и 16...

Сиљановска Давкова се сретна со Гир и со амбасадорот Силвестри

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, а имаше средба и со амбасадорот на Италија, Андреа Силвестри, соопштија од нејзиниот кабинет. На средбата амбасадорот Силвестри ѝ честитал на изборот на претседателката Сиљановска Давкова и ѝ посака успешно извршување на претседателската функција. На средбата со Гир, пак, таа се заблагодарила за упатените честитки од...

Честитки за победата на ВМРО-ДПМНЕ на двојните избори од Гир, Вархеји, Пленковиќ и Лосон

Честитки за победата на претседателските избори доби денеска Гордана Сиљановска-Давкова. Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска преку објава на Икс ѝ ја честиташе победата. „Очекувам тесна соработка со неа за европската иднина на земјата“, напиша Гир. Congratulations to Gordana Siljanovska-Davkova upon her election as president of North Macedonia. Looking forward to working closely with her for the European future of the country.— EU Ambassador...

Европска недела на имунизација: Слушајте ги научниците, а не дезинформациите

Во Градскиот парк во Скопје денеска се одбележа Европската недела на имунизација, со повици за поголема вакцинација. Евроамбасадорот Дејвид Гир рече дека повеќе од 50 години вакцините кои ги примил како дете го штитат и имунизацијата и дека е едно од најголемите достигнувања на човештвото. Но, вели Гир, сега има многу дезинформации против кои треба да се бориме. „Она што ни...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна Македонија, како и шеф на канцеларијата на ЕУ во Косово. Амбасадорите ќе ги преземат своите канцеларии подоцна оваа година. Михалис Рокас е номиниран од Борел за амбасадор на ЕУ во Северна...

Дезинформациите ги поткопуваат темелите на демократијата – проверката на факти е клучна

Неопходно е да станеме посвесни за дезинформациите во нашите физички и дигитални светови. Дезинформациите ја рушат довербата во институциите и затоа е потребна перманентна борба против различните актери кои ги шират, а овде најважна улога имаат токму проверувачите на факти. Ова беа заклучоците од отворањето на денешната конференција насловена како „Бранејќи ја демократијата на Балканот: Заштита на интегритетот на информациите...

Гир: Не се точни тврдењата дека ЕУ не ја сака С. Македонија за нејзина членка

Не се точни тврдењата дека Европската Унија не ја сака Северна Македонија за членка на ЕУ, изјави денеска евроамбасадорот Дејвид Гир, на настанот со кој започна одбележувањето на деновите на НАТО во земјава, по повод четири години од членството на нашата земја во Алијансата. „Вообичаено е да се слушнат гласови на сирени кои велат дека оваа земја не може да...

Гир и европските амбасадори во посета за поддршка на Фондација Метаморфозис

Амбасадорот на Европската Унија во С.Македонија Дејвид Гир, германската амбасадорка во земјава Петра Дрекслер, холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп, шведската амбасадорка Ами Ларсон Џаи и заменикот амбасадор на Италија во Република Северна Македонија, Марио Де Роза денеска ја посетија Фондацијата Метаморфозис, по последните напади и закани врз новинарите од „Вистиномер“, како и останатите вработени и надворешни соработници во Метаморфозис. Фондацијата...

Нашите политичари со безгрешни души

За разлика од евроамбасадорот Дејвид Гир кој призна дека погрешил што со лидерот на ДУИ се сретнал во кабинетот на првиот вицепремиер, Артан Груби, Ахмети не чувствува непријатност и не ѝ се извини на јавноста за тоа што својот гостин не го пречекал во седиштето на ДУИ во Мала Речица. Зошто ваквите гестови на коректно, културно и цивилизирано однесување,...

Во изборниот период е важно да се известува на отворен и непристрасен начин

Според нацрт-европскиот закон за слобода на медиумите, постапките за финансирање на давателите на јавните медиумски услуги треба да се засновани на однапред пропишани транспарентни и објективни критериуми, изјави денеска Јурген Бургоф, член на Комитетот за право и политики на Европската радиодифузна унија на промотивниот настан на тема „Важноста на функционирањето на јавниот радиодифузен сервис за демократијата во Европа“. На настанот...

Џафери-Гир: Изборите кои ќе ги подготви и спроведе оваа Влада ќе бидат клучни за нашата европска иднина

Премиерот Талат Џафери, денеска го прими амбасадорот на Европската Унија во Република Северна Македонија, Н.Е. Дејвид Гир. Амбасадорот Гир му го честиташе на премиерот Џафери неговото назначување за претседател на Владата, истакнувајќи ја поддршката од ЕУ и Делегацијата во Скопје во продолжување на соработката и поддршката на институциите во реализирањето на европската агенда на државата. Премиерот Џафери изрази задоволство што неговата...

Гир: Недостига експертиза, капацитетите на Агенцијата за заштита на личните податоци мора да се зголемат

Недостигот од вработени и стручни лица во Агенцијата за заштита на личните податоци, немањето законска регулатива во случај на злоупотреба на личните податоци и зајакнувањето на судството и обвинителството, како и заштитата на децата и младите во светот на модерната технологија беа дел од прашањата за кои се разговараше на денешната конференција што се одржа во Скопје на тема...

Гир: Судството е на критична точка, пристигнаа 40 препораки од оценската мисија на ЕУ

Вкупно 40 препораки има во извештајот на оценската мисија на Европската Унија за работата на Судскиот совет, информираше денеска евроамбасадорот Дејвид Гир на брифинг со новинарите. Експертскиот тим на Европската Унија, предводен од судијата во Врховниот суд на Хрватска, Бранко Хрватин, дојде во земјава во септември за да ја „скенира“ состојбата со Судскиот совет, институција која беше предмет на голем...

Отворен форум за антикорупција: Најкорумпирани министрите, пратениците, судиите и лидерите на партиите

Корупцијата останува неказнива во Северна Македонија. Ако се има предвид дека 25,5% од испитаниците во истражувањето потврдиле дека биле вклучени во корупција и ако тој процент се проектира на полнолетното население се доаѓа до заклучок дека се сторени минимум 372 илјади кривични дела од областа на корупцијата. Од друга страна, во 2022 година само 98 лица биле осудени за...

Гир и Маричиќ по европскиот извештај – се бараат реформи и поддршка за уставни измени

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ прстот го впери кон опозицијата кога станува збор за блокадите во однос на патот на земјава кон Европската Унија, но прифати одговорност дека за дел од забелешките од годинешниот извештај на Европската комисија носи и Владата. Тој убедува дека проблемите нотирани во извештајот се идентификувани и се на маса, но како најважен дел...

Маричиќ го доби извештајот од ЕК: Свесни сме за предизвиците кои претстојат

Денес во Владата шефот на делегацијата на Европската Унија, Дејвид Гир, го врачи Извештајот на Европската комисија за Република Северна Македонија за 2023 година на заменикот претседател на Владата Бојан Маричиќ. На состанокот, како што велат од Секретаријатот за европски прашања, се дискутирало за Извештајот, планирањето на следните чекори за реализирање на стратешката цел за приклучување кон ЕУ, планот за...

Гир: По уставните измени, нема да има други дополнителни одлуки на европскиот пат

Евроамбасадорот Дејвид Гир уверува дека по евентуалното изгласување на уставните измени, нема да има други дополнителни одлуки за земјава кои треба да се донесат на европскиот пат. Одговарајќи на новинарско прашање Гир повтори дека сепак, станува збор за суверена одлука на државата и дека процесот е во рацете на државата и на Собранието. Според него, треба да се искористи моментумот...

Гир со сериозни критики: Промените во Кривичниот законик можат да доведат до зголемување на неказнивоста

Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир на денешниот настан на кој беше презентиран новиот проект на Европската Унија, излезе со сериозни критики за работата на институциите, особено во делот на владеењето на правото. „Ние сакаме земјата брзо да напредува во сферата на владеењето на правото, граѓаните имаат право да го бараат тоа и ЕК има право да го бара тоа од...

Десет милиони евра поддршка од ЕУ за Македонија за владеење на правото

Поддршка од десет милиони евра во наредниве три години ќе обезбеди Европската Унија за проект за владеење на правото во земјава. Експерти од ЕУ ќе помагаат директно на македонските институции за подобрување на неколку компоненти кои низ годиниве се покажале како најранливи, односно најподложни на корупција. Со европскиот проект, чија цел е зајакнување на владеење на правото, ќе бидат опфатени...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...