fbpx
Tags Reforma

Tag: reforma

SPGPM: Gjykata Themelore Shkupi 1 konstatoi që televizioni Telma nuk e ka shkelur heshtjen zgjedhore

Sindikata e pavarur e gazetarĂ«ve dhe punonjĂ«sve mediatik (SPGPM) e pĂ«rshĂ«ndesin vendimin e GjykatĂ«s themelore – Shkup 1 me tĂ« cilin konstaton qĂ« televizioni Tellma nuk e ka shkelur heshtjen zgjedhore, nĂ« bazĂ« të padisĂ« pĂ«r kundĂ«rvajtje tĂ« parashtruar nga Agjencia pĂ«r shĂ«rbime mediatike audio dhe audiovizuele (ASHMAV). “ProcedurĂ«n e iniciuar nga ASHMAV kundĂ«r Tellma-s, SPGPM e konsideron si shembull klasik i...

U publikua raporti përfundimtar për reformat mediаtike

Fondacioni Metamorfozis në kuadër të projektit "Observatori për reforma mediatike", i cili ka të bëjë me përmbushjen e Reformave urgjente prioritare (RUP) për lirinë e të shprehurit e publikoi raportin përfundimtar, i cili në formë të përmbledhur i prezanton rezultaet e përgjithshme të vëzhgimit, në periudhën prej 1 korrikut të vitit 2017 deri më 30 shtator të vitit 2018. Në raport, sa i përket...

LSDM: Me Besën nuk kemi marrëveshje, ngelim të hapur për bashkëpunim

LSDM me kumtesë ka njoftuar se me Lëvizjen Besa nuk kanë arritur marrëveshje rreth disa çështjeve, por se ngelen të hapur për bashkëpunim rreth reformave. "Ju njoftojmë se në lidhje me bisedimet me partinë BESA, edhe pse u pajtuam se bashkërisht e ndajmë përcaktimin për reforma urgjente për zhvillim demokratik të Maqedonisë, për një pjesë të pyetjeve nuk arritëm marrëveshje....

Ahmeti takohet me Shvajcer Blum dhe Samuel Zhbogar për formimin e Qeveris së re

Në Ambasadën amerikane në Shkup, lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti ka zhvilluar takim të përbashkët pune me zëvendësambasadoren e SHBA­së në vend Mikaela Shvajzar Blum dhe ambasadorin e Bashkimit Evropian në Maqedoni Samuel Zhbogar. Ahmeti, siç thuhet në kumtesën e BDI-­së, me bashkëbiseduesit ka biseduar rreth zhvillimeve në lidhje me formimin e qeverisë së re reformuese...

Zaev- Bejli: Presim Ivanov të veproj sipas Kushtetutës dhe ta jap mandatin

Proceset demokratike Ă«shtĂ« e domosdoshme qĂ« tĂ« vazhdojnĂ« me formimin e qeverisĂ« sĂ« re, qĂ« do tĂ« siguroj stabilitet nĂ« vend dhe perspektivat e MaqedonisĂ« drejt NATO-s dhe BE-sĂ«. KĂ«tĂ« sot nĂ« takim e kanĂ« konstatuar lideri i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev dhe ambasadori i SHBA-sĂ« nĂ« vend, Xhes Bejli, kumtojnĂ« nga LSDM. “Shumica parlamentare veçse ka krijuar kushte pĂ«r tĂ«...

Basha: Situata në Shqipëri nuk është e ngjashme me Maqedoninë, por edhe më keq

Lideri i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe figura më e fuqishme opozitare, sot harroi fjalorin diplomatik dhe e quajti ligjin e rievoluimit të prokurorëve dhe gjykatësve "proces mafioz". Ai më tej tha se diplomatë të rangut të lartë punojnë për Edi Ramën, se i kanë "grabitur" ekspertët e BE-së që punojnë në reformat e gjyqësorit. Edhe pse nuk përmendi emra,...

LSDM: Institucionet të mos bëhen viktimë e skenarëve të dhunshëm të Gruevskit

Nikola Gruevski nuk guxon tĂ« kĂ«rcĂ«nohet me dhunĂ«, kjo Ă«shtĂ« kundĂ«r- kushtetuese dhe vepĂ«r e dĂ«nueshme me ligj, porositin nga LSDM nĂ« njoftimin e sotĂ«m. Nga kjo parti mĂ« tej thonĂ« se sĂ« shpejti do tĂ« emĂ«rohet kryetari i ri i Kuvendit e mĂ« pas edhe “qeveria e re reformuese e MaqedonisĂ« unitare, sipas Rregullores, KushtetutĂ«s dhe ligjeve nĂ«...

Han: Pasi u grumbulluan nënshkrimet, presim presidenti të dorëzojë mandatin

Pasi u grumbulluan nĂ«nshkrimet, me padurim presim hapat e mĂ«tutjeshĂ«m. Tani presim presidenti t’ia jep mandatin pĂ«r formimin e qeverisĂ« kandidatit nga partitĂ« qĂ« kanĂ« shumicĂ« nĂ« Kuvend, nĂ« pajtim me KushtetutĂ«n, thuhet nĂ« deklaratĂ«n e euro- komisarit pĂ«r zgjerim dhe politikĂ« fqinjĂ«sore, Johanes Han nĂ« faqen e KE-sĂ« pasi BDI mbrĂ«mĂ« vendosi nĂ«nshkrimet pĂ«r formimin e QeverisĂ« t’ia...

PLD: Zvërlevski vërtetoi se është bastioni i fundit i regjimit të Gruevskit

Kryetari i Prokurorisë Publike, Marko Zvërlevski edhe njëherë konfirmoi edhe njëherë vërtetoi se është bastioni i fundit i regjimit të Nikola Gruevskit, thonë nga Partia Liberal Demokrate, lidhur me njoftimin e djeshëm të Prokurorisë Publike se është hapur hetim kundër ish zyrtarëve të lartë të MPB-së dhe personave tjerë nga Shkupi, Kumanova dhe Strumica, për parregullsi zgjedhore. Nga kjo parti...

Bejli: USAID nuk punon kundër Qeverisë, zgjedhjet e reja nuk garantojnë rezultate të reja

Ambasadori amerikan nĂ« Maqedoni, Xhes Bejli nĂ« intervistĂ« pĂ«r televizionin “Sitel” deklaroi se USAID nuk punon kundĂ«r qeverisĂ«, se nevojitet vazhdimi i mandatit tĂ« PSP-sĂ« dhe se zgjedhjet e reja nuk do tĂ« sillnin rezultate tĂ« reja. “Se USAID punon pĂ«r shkatĂ«rrimin e QeverisĂ«, thjeshtĂ« nuk Ă«shtĂ« e saktĂ«. Grantet nuk janĂ« pĂ«r mbĂ«shtetjen e ndonjĂ« ideologjie apo partie politike,...

Kurz: Vendimet final duhet t’i marrin partitĂ« ndĂ«rsa ne nuk do tĂ« pĂ«rzihemi

PolitikanĂ«t maqedonas duhet t’i marrin vendime tĂ« cilat merren pas zgjedhjeve ndĂ«rsa nga ana jonĂ« nuk do tĂ« ketĂ« pengesĂ« nĂ« rrjedhĂ«n e mĂ«tutjeshĂ«m tĂ« ngjarjeve, deklaroi shefi i diplomacisĂ« austriake dhe kryesues me OSBE-nĂ«, Sebastian Kurz, i cili sot ishte pĂ«r vizitĂ« nĂ« vend. Ai shtoi se interesi i AustrisĂ« Ă«shtĂ« qĂ« nĂ« Maqedoni edhe mĂ« tej tĂ« ketĂ«...

Zaev- Plomp: Qytetarët kanë vendosur për qeveri e përkushtuar për reforma

Kryetari i LSDM-sĂ«, Zoran Zaev, sot Ă«shtĂ« takuar me ambasadorin e MbretĂ«risĂ« sĂ« HolandĂ«s, Vauter Plomp, informojnĂ« nga partia. “Shumica e qytetarĂ«ve, mĂ« shumĂ« se 600.000 persona kanĂ« zgjedhur ndryshime. Ndryshimet tanimĂ« kanĂ« ndodhur dhe askush nuk mund t’i ndalĂ«â€, deklaroi Zaev. NĂ« takim Ă«shtĂ« theksuar pĂ«rkushtimi pĂ«rgjegjĂ«s dhe parimor i LSDM-sĂ« ndaj provokimeve qĂ« mĂ« sĂ« paku i duhen MaqedonisĂ«. “QytetarĂ«t...

Departamenti shtetëror: Zgjedhjet në Maqedoni janë hapi i parë i rëndësishëm për dalje nga kriza

Departamenti shtetĂ«ror amerikan pĂ«rshĂ«ndeti mbajtjen e zgjedhjeve nĂ« Maqedoni si hapi i parĂ« i daljes nga kriza dhe i bĂ«ri thirrje qeverisĂ« sĂ« re nĂ« mĂ«nyrĂ« konstruktive tĂ« punoj me opozitĂ«n gjatĂ« zbatimit tĂ« reformave, tĂ« rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r integrimin euro- atlantik. “U urojmĂ« qytetarĂ«ve tĂ« MaqedonisĂ« qĂ« shfrytĂ«zuan tĂ« drejtĂ«n e tyre pĂ«r votĂ« nĂ« zgjedhjet e 11 dhjetorit. Gjithashtu,...

Bejli: Qeveria dhe opozita e ardhshme të punojnë në mënyrë konstruktive në zbatimin e reformave

Ambasada amerikane pĂ«rshĂ«ndeti rezultatet preliminare tĂ« OSBE-sĂ« se tĂ« drejtat esenciale tĂ« zgjedhjeve nĂ« pĂ«rgjithĂ«si janĂ« respektuar, dalja ka qenĂ« e lartĂ« ndĂ«rsa zgjedhjet kanĂ« kaluar qetĂ« dhe pa parregullsi. “Ne theksuam shqetĂ«simin e ekipeve tĂ« vĂ«zhgimit pĂ«r pĂ«rgatitjet administrative tĂ« zgjedhjeve dhe i bĂ«mĂ« thirrje qeverisĂ« sĂ« ardhshme qĂ« tĂ« punoj nĂ« pĂ«rmirĂ«simin e kapaciteteve tĂ« KSHZ-sĂ« dhe t’i...

Dy vite nga protesta “historike” studentore qĂ« zgjoi qytetarĂ«t dhe pushtetin

Para dy viteve nĂ« po kĂ«tĂ« ditĂ«, 17 nĂ«ntor, studentĂ«t mbajtĂ«n protestĂ«n e parĂ« studentore qĂ« organizoi organizata joformale studentore, “Plenumi Studentor”. StudentĂ«t ishin tĂ« indinjuar qĂ« Ministria e arsimit donte tĂ« vendos provim shtetĂ«ror gjegjĂ«sisht testim ekstern nĂ«pĂ«r fakultete. Disa mijĂ«ra studentĂ« para saktĂ« dy viteve u tubuan para universitetit “ShĂ«n Kirili dhe Metodij” dhe filluan marshin nĂ«n moton...

Qeveria bën dështime reformuese në vend që të zbatoj reforma urgjente

Qeveria s’ka kapacitet reformues ndĂ«rsa Maqedonia po lĂ«viz nĂ« drejtim tĂ« gabuar pasi ka pushtet shumĂ« dominues ekzekutiv, qĂ« ndikon nĂ« gjyqĂ«sor dhe Kuvend, Ă«shtĂ« konkluzioni i debatit “DĂ«shtimet urgjente reformuese” i organizuar nga Fondacioni “ShoqĂ«ria e hapur”- Maqedoni dhe Qendra Maqedonase pĂ«r Arsim Evropiane. Bojan Mariçiq nga kjo qendĂ«r thotĂ« se pas zgjedhjeve agjenda reformuese nuk duhet t’i lihet...

Han: Zgjedhjet janë të rëndësishme, por ato janë vetëm fillim për zgjidhjen e krizë

Eurokomesari për zgjerim dhe për politikë të fqinjësisë së mirë, Johans Han, sot pas takimeve me përfaqësuesit e sektorit civil, Prokurorinë Special Publike dhe me liderët e katër partive politike, vlerësoi se ka progres, sikurse në atmosferën që mbizotëron mes folësve, ashtu edhe në  pastrimin e listës zgjedhore edhe funksionimit të mediave dhe të trupit ad- hok për mbikëqyrje...

ÇfarĂ« kĂ«rkuan tĂ« huajt pĂ«r zgjedhjet dhe pas tyre?

Me mbajtjen e zgjedhjeve nuk do të thotë se mbaron procesin i domosdoshëm reformues në Maqedoni- shprehen kategorikisht përfaqësuesit e huaj në vend pas Marrëveshjes së Përzhinës i cili u realizuar duke miratuar edhe pikat e fundit. Kryesisht kërkohen që të plotësohen procese urgjente reformuese, PSP të funksionoj pa pengesa, të gjitha partitë të respektojnë procesin zgjedhor, pas zgjedhjeve të...

Bejli: Marrëveshja e Përzhinës nuk ka ngecur

MarrĂ«veshja e PĂ«rzhinĂ«s nuk ka ngecur ndĂ«rsa liderĂ«t politik javĂ«n e ardhshĂ«m duhet tĂ« marrin vendim pĂ«r datĂ«n e zgjedhjeve, u pĂ«rgjigj nĂ« pyetjen e gazetarĂ«ve sot nĂ« OhĂ«r ambasadori amerikan nĂ« vend, Xhes Bejli. “Nuk mendoj se ka ngecur MarrĂ«veshja e PĂ«rzhinĂ«s. Ne mĂ« 20 korrik kishim bisedime se si gjĂ«rat tĂ« shkojnĂ« pĂ«rpara. LiderĂ«t politike u dakorduan qĂ«...

Organizatat civile prezantuan pako reformash për dalje nga kriza

DhjetĂ«ra organizata civile sot prezantuan “Propozimin pĂ«r reforma urgjente demokratike”, dokument qĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« koncize ofron drejtim pĂ«r ndryshime kyçe demokratike qĂ« duhet zbatuar nĂ« vend. Synimi primar i dokumentit Ă«shtĂ« qĂ« tĂ« ofroj masa pĂ«r zbatimin e reformave urgjente, qĂ« do tĂ« krijojnĂ« kushte pĂ«r zgjedhje korrekte, kredibile dhe demokratike. NismĂ«tarĂ«t thonĂ« se dokumenti mbulon reforma urgjente demokratike nĂ« fushat...