fbpx
Tags BE

Tag: BE

Duke parĂ« pĂ«rpara dhe duke parĂ« prapa – PĂ«rvoja e bashkĂ«punimit dhe rrjetĂ«zimit tĂ« OJQ-ve rajonale nĂ« Ballkanin PerĂ«ndimor

Rrjetëzimi i OJQ-ve rajonale në Ballkan është bërë një përpjekje gjithnjë e më sfiduese për shumicën e organizatave të përfshira në nisma rajonale që nxisin të drejtat e njeriut, demokracinë, qeverisjen e mirë, sundimin e ligjit, pajtimin ose zhvillimin socio-ekonomik. Mund të vërehen të paktën tre arsye për këtë situatë të palakmueshme me të cilën përballen rrjetet rajonale formale...

Ahmeti takohet me Shvajcer Blum dhe Samuel Zhbogar për formimin e Qeveris së re

Në Ambasadën amerikane në Shkup, lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti ka zhvilluar takim të përbashkët pune me zëvendësambasadoren e SHBA­së në vend Mikaela Shvajzar Blum dhe ambasadorin e Bashkimit Evropian në Maqedoni Samuel Zhbogar. Ahmeti, siç thuhet në kumtesën e BDI-­së, me bashkëbiseduesit ka biseduar rreth zhvillimeve në lidhje me formimin e qeverisë së re reformuese...

Kocijançiq: Durim, deri më 24 maj do të mësoni kush do të darkoj me Mogerinin

Komisioni Evropian tani pĂ«r tani nuk zbulon kush do tĂ« udhĂ«toj nĂ« Bruksel pĂ«r takim me pĂ«rfaqĂ«suesen e lartĂ« tĂ« BE-sĂ« pĂ«r politikĂ« tĂ« jashtme, Federike Mogerini, a do tĂ« jetĂ« kryeministri teknik Emil Dimitriev ose Zoran Zaev. “PĂ«r momentin mund tĂ« them se ftesat janĂ« dĂ«rguar deri tek kryeministrat ndĂ«rsa emrat e pjesĂ«marrĂ«sve do tĂ« konfirmohen pak para vizitĂ«s....

Dankan: U bëjmë thirrje liderëve politikan të punojnë në interes të qytetarëve

Ministri britanik pĂ«r EvropĂ«, sir Alan Dankan, ka pĂ«rshĂ«ndetur vendimin e presidentit Gjorge Ivanov qĂ« t'i mundĂ«soj shumicĂ«s sĂ« re parlamentare nĂ« krye me kryetarin e LSDM-sĂ«, Zoran Zaev qĂ« tĂ« formojĂ« Qeveri. “E pĂ«rshĂ«ndes vendimin e Kryetarit Ivanov qĂ« mundĂ«son shumicĂ«n parlamentare tĂ« udhĂ«hequr nga Zoran Zaev tĂ« formojĂ« qeveri. Ky Ă«shtĂ« njĂ« hap i rĂ«ndĂ«sishĂ«m pĂ«r tĂ« ecur...

Beogradi këmbëngul në BE për zgjidhje të qetë të krizës në Maqedoni

Diskursi publik i cili thërret në dhunë, në mungesë të dialogut esencial mes Beogradit dhe Prishtinës dhe mos- stabiliteti në Maqedoni, paraqesin kërcënim serioz dhe të hapur për qetësi në Evropën Juglindore- është porosia kryesore e dokumentit jozyrtar që ministrja serbe për integrime evropiane, Jadranka Joksimoviq dhe drejtori i Zyrës për Kosovë, Marko Gjuriq, ia kanë dorëzuar ambasadorëve të...

Mogerini- Xhaferi: Roli i kryetarit të Kuvendit duhet të jetë mbi interesat partiake dhe etnike

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri pranë BE-së, Federike Mogerini, sot pasdite është takuar me kryetarin e porsazgjedhur të Kuvendit të RM-së, Talat Xhaferi, në suazat e vizitës së tij zyrtare në Bruksel. Mogerini, siç njoftojnë nga kabineti i saj, ka përshëndetur zgjedhjen e Xhaferi për kryetari kuvendi dhe ka theksuar se është rol që duhet të...

Zhbogar pĂ«r “Meta”: ËshtĂ« humbur shumĂ« kohĂ«, tĂ« vazhdohet me formimin e institucioneve

Shefi i delegacionit tĂ« BE-sĂ« nĂ« Shkup, ambasadori Samuel Zhbogar, sot nĂ« Kuvend Ă«shtĂ« takuar me kryetari e sapozgjedhur, Talat Xhaferi, tĂ« cilit ia ka shprehur gatishmĂ«rinĂ« e BE-sĂ« pĂ«r bashkĂ«punim me tĂ« dhe me kĂ«tĂ« institucion. NĂ« deklaratĂ« pĂ«r “Meta”, pas mbarimit tĂ« takimit, Zhbogar ka thĂ«nĂ« se deri mĂ« tani Ă«shtĂ« humbur shumĂ« kohĂ« dhe duhet tĂ« vazhdohet...

Plomp: Hapi i ardhshëm është formimi sa më shpejtë i Qeverisë

“VlerĂ«soj se Ă«shtĂ« pozitiv fakti qĂ« Kuvendi arriti tĂ« konstituohet si dhe tĂ« zgjidhet kryeparlamentari i pranuar qartazi nga BE-ja dhe SHBA-tĂ«. Hapi i radhĂ«s do tĂ« duhej tĂ« jetĂ« formimi i QeverisĂ« sĂ« re, sa mĂ« shpejtĂ«, aq mĂ« mirĂ«, qĂ« vendi tĂ« mund tĂ« lĂ«vizĂ« para”, ka deklaruar ambasadori i HolandĂ«s nĂ« Maqedoni, Vaulter Plomp pĂ«r televizionin...

Ministria e Jashtme e RusisĂ«: Protestuesit kundĂ«rshtuan “dhunuesit”

Ministria e jashtme ruse sot ka shprehur shqetĂ«sim pĂ«r ngjarjet e djeshme nĂ« Kuvend ndĂ«rsa shkakun e drejtoi tek opozita e cila duke shkelur procedurat ka zgjedhur kryetari kuvendi. Si rezultat i kĂ«saj, thonĂ« nga Ministria, ka ndodhur “rrĂ«mujĂ« ku janĂ« pĂ«rfshirĂ« protestuesit qĂ« kanĂ« kundĂ«rshtuar “dhunuesit”, prej tĂ« cilĂ«ve njĂ« pjesĂ« Ă«shtĂ« hospitalizuar. MPJ-ja ruse vlerĂ«son se “incidenti ka...

Mogerini: Atë që e pamë në Shkup është shumë e dhimbshme

Atë çfarë pamë dje në Shkup është veçanërisht shqetësuese dhe shumë trishtuese për të gjithë ne, ka deklaruar sot në Valetë të Maltës, përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe për siguri të BE-së, Federika Mogerini. Ngjarjet e mbrëmshme në Kuvendin maqedonas ishte tema kryesore që para gazetarëve e hapi Mogerini, pak para fillimit të takimit joformal të ministrave...

Mogerini dhe Han: Dhuna në Kuvend është e papranueshme, apelojmë për maturi

“NĂ« mĂ«nyrĂ«n mĂ« tĂ« ashpĂ«r dĂ«nojmĂ« sulmet e sotme ndaj anĂ«tarĂ«ve tĂ« Parlamentit nĂ« Shkup. Dhuna nĂ« Parlament Ă«shtĂ« tĂ«rĂ«sisht e papranuar dhe bĂ«jmĂ« thirrje pĂ«r qetĂ«sim dhe maturi”, thuhet nĂ« deklaratĂ«n e pĂ«rbashkĂ«t tĂ« pĂ«rfaqĂ«sueses sĂ« lartĂ« pĂ«r politikĂ« tĂ« jashtme dhe siguri nĂ« BE, Federika Mogerini dhe euro- komisarit pĂ«r zgjerim, Johanes Han. Ata i bĂ«jnĂ« thirrje MPB-sĂ«...

Zhbogar: OJQ-të në Maqedoni janë cak i akuzave që përdoren për pikë politike

ShoqĂ«ria civile nĂ« Maqedoni Ă«shtĂ« cak i akuzave publike politike qĂ« pĂ«rdoren pĂ«r pikĂ« politike ndĂ«rsa aktivistĂ«t civil diskreditohen dhe etiketohen. KĂ«tĂ« sot e ka deklaruar euro- ambasadori Samuel Zhbogar nĂ« Shtip, nĂ« suazat e promovimit tĂ« thirrjes sĂ« re tĂ« BE-sĂ« pĂ«r OJQ-tĂ« nĂ« vend, qĂ« kushton 5 milionĂ« euro. “Kjo thirrje vjen nĂ« kohĂ«n e sfidĂ«s pĂ«r shoqĂ«rinĂ«...

Në vend të zgjedhjeve të reja- qeveri të re, porositin Plomp, Stefanson dhe Jazbec

AmbasadorĂ«t e SuedisĂ«, HolandĂ«s dhe SllovenisĂ«, Mats Stefanson, Vauter Plomp dhe Milan Jazbec, sot kanĂ« porositur se Brukseli nuk sheh nevojĂ« pĂ«r mbajtjen e zgjedhjeve tĂ« reja parlamentare sidomos qĂ« zgjedhjet e fundit janĂ« vlerĂ«suar si tĂ« lira dhe demokratike ndĂ«rsa zgjedhjet e reja do tĂ« nĂ«nkuptonin vetĂ«m thellimin e krizĂ«s nĂ« Maqedoni. “Zgjedhjet qĂ« u mbajtĂ«n nĂ« dhjetor ishin...

Han nĂ« “Prinston”: PatjetĂ«r duhet tĂ« shohim vullnet nĂ« vend tĂ« lojĂ«rave politike

Në vend të lojërave politike, patjetër duhet të shohim vullnet politik dhe reforma të vërteta, jo në letër por në terren, sidomos në fushat kyçe siç është sundimi i të drejtës, konkurrenca dhe lidhja. Ky është mesazhi i euro- komisarit për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han për vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshirë edhe Maqedoninë, që ai e përmendi...

Kukan shpreson të ketë kthesë në krizën në Maqedoni dhe Ballkan

Euro- deputeti Eduard Kukan dhe raportuesi nĂ« hije pĂ«r MaqedoninĂ« nĂ« Parlamentin Evropian, nĂ« intervistĂ« pĂ«r “European Western Balkans” ka thĂ«nĂ« se nĂ« muajt e ardhshĂ«m pret kthesĂ« tĂ« dukshme nĂ« ngjarjet politike nĂ« Maqedoni dhe nĂ« vendet tjera ballkanike qĂ« i ka kapluar “trendi” i bllokadĂ«s dhe bojkotimit tĂ« institucioneve kyçe. “Ne ballafaqohemi me krizĂ« serioze politike nĂ« Maqedoni...

Ademi- Bejli: Situata kërkon dalje nga kriza

Situata nĂ« Maqedoni, nĂ« rajon dhe mĂ« gjerĂ« nĂ« rajon, nĂ« BE kĂ«rkon sĂ« shpejti tĂ« gjej dalje nga kriza politike, “duke pĂ«rdorur tĂ« gjitha kapacitetet politike dhe institucionale, pĂ«r kthimin e kursit reformues”. KĂ«tĂ« e ka thĂ«nĂ« zv/ kryeministri pĂ«r çështje evropiane, ArbĂ«r Ademi nĂ« takimin e sotĂ«m me ambasadorin e SHBA-sĂ« nĂ« vend, Xhes Bejli. Rreth situatĂ«s aktuale...

Ivanov për HRT: Synimi është të jemi fazë kalimtare në krijimin e shtetit të tretë shqiptar

Synimi i PlatformĂ«s sĂ« partive shqiptare nuk Ă«shtĂ« qĂ« ta bashkoj MaqedoninĂ«, por Maqedonia tĂ« jetĂ« fazĂ« kalimtare nĂ« krijimin e shtetit tĂ« tretĂ« shqiptar, deklaroi presidenti i MaqedonisĂ«, nĂ« intervistĂ«n e djeshme nĂ« emisioni “NjĂ« me njĂ«â€, nĂ« Radio- televizionin kroat (HRT). PĂ«r PlatformĂ«n, Ivanov thotĂ« se synimi i saj Ă«shtĂ« gjuha shqipe tĂ« barazohet me atĂ« maqedonase dhe...

LSDM: Patjetër të mbisundojë arsyeja e shëndoshë në vend të naftës së Mijalkovit

Gjorge Ivanov tĂ« mundĂ«sojĂ« kalim tĂ« qetĂ« tĂ« pushtetit, nĂ« vend qĂ« tĂ« mbroj kriminel, thuhet nĂ« njoftimin e sotĂ«m tĂ« LSDM-sĂ«, prej ku thonĂ« se Ă«shtĂ« vĂ«rtetuar “skenari i Ivanovit dhe Nikola Gruevskit pĂ«r bllokimin e proceseve demokratike, pĂ«r shkak tĂ« interesave kriminele”. “Arsyeja e shĂ«ndoshĂ« patjetĂ«r tĂ« jetĂ« mbi naftĂ«n e Mijalkovit. DĂ«gjuan qytetarĂ«t se gjashtĂ« milionĂ« euro...

LSDM: Evropa e sheh se Ivanov nuk sillet në mënyrë demokratike dhe arsye të shëndoshë

Evropa dhe bota e sheh se sjellja e Gjorge Ivanov nuk bazohet nĂ« parimet demokratike dhe arsyen e shĂ«ndoshĂ« dhe pĂ«r kĂ«tĂ« i kĂ«tillĂ« Ă«shtĂ« mesazhi i liderĂ«ve tĂ« BE, qĂ« nĂ« Maqedoni e solli kryetari i KĂ«shillit Evropian, Donald Tusk, thuhet nĂ« reagimin e LSDM pas konferencĂ«s sĂ« pĂ«rbashkĂ«t tĂ« Ivanov dhe Tusk. “Gjorge Ivanov nuk guxon tĂ« mbroj...

Rama: Platforma është shkruar në Maqedoni, unë kam lehtësuar komunikimin

ShqiptarĂ«t as nuk kanĂ« qenĂ«, as nuk janĂ« e as nuk do tĂ« jenĂ« problem nĂ« Maqedoni ndĂ«rsa akuzat rreth tĂ« ashtuquajturĂ«s “PlatformĂ«s sĂ« TiranĂ«s” janĂ« lojĂ« politike, thotĂ« kryeministri i ShqipĂ«risĂ«, Edi Rama nĂ« intervistĂ« pĂ«r portalin “dialogplus.ch”, shkruan korrespondenti i “Meta” nga Tirana. Rama nĂ« intervistĂ« shton se maqedonasit shumĂ« mirĂ« e dinĂ« se shqiptarĂ«t janĂ« faktor konstituiv...