fbpx
Tags Takim

Tag: takim

Diplomatët shprehën shqetësim dhe qortuan Qeverinë

Ambasadorët e ShBA-ve, Britanisë së Madhe, Francës, Italisë, Gjermanisë dhe Bashkimit Evropian shprehën ngushëllimet e tyre qytetarëve të Maqedonisë për vdekjen tragjike të policëve të cilët u vranë në Kumanovë dhe keqardhje për banorët e Kumanovës. Pas takimit me kryeministrin Nikola Gruveski në një deklaratë të përbashkët thanë se do të ofrojnë ndihmën e tyre në cilën do formë të...

 “Plenumi i gazetarëve” kërkon takim me ekipin redaktues të RTVM-së

Përfaqësuesit e “Plenumit të gazetarëve” sot dërguan mesazh deri tek gazetarët që janë pjesë e ekipit redaktues të RTVM-së, Goran Petreski, Biljana Vasileva Trendafilova, Stojan Trpçevski dhe Dushko Arsovski me kërkesë për takim, njoftuan nga plenumi. “Për shkak të brengosjes për gjendjet në të cilat është profesioni jonë ju bëjmë thirrje për takim në të cilin haptazi do të diskutonim...

LSDM-ja nuk ka ekip për në Brukesel, kurse VMRO- DPMNE-ja s’ka telefon!

LSDM-ja akoma nuk ka zgjedhur ekipin që duhet të shkojnë në bisedimet me VMRO- DPMNE-në Bruksel, të martën më (31 mars 2015). Nga partia në pushtet, nuk arritëm të marrim përgjigje për atë se a kanë formuar ekipin i cili do të rregullojë dallimet me oponentët dhe Maqedoninë do ta nxjerr nga kriza politike. Askush nga VMRO- DPMNE-ja me ditë...

Tone të ashpra nga Brukseli: Junker nuk e pranon Gruevskin shkaku i krizës

Kryetari i Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker, anuloi takimin me kryeministrin Gruevski që duhej të mbahet të enjten në Bruksel. Zëdhënësja e Junker, Andreeva, shkurt pohoi: “Ishim në bisedime me ish republikën jugosllave të Maqedonisë. Komisari Han ishte në terren më datën 17, jemi në kontakt me ta, e vetmja që mund të them është se për shkak të zhvillimit...

Socialistët evropian në “takim krize” me Sheqerinskën në Bruksel

Zëvendëskryetarja e LSDM-së, Radmila Sheqerinsk, sot  në Bruksel  u takua me përfaqësuesit e partisë si motër në Parlamentin Evropian (PE), grupin e socialdemokratëve, dhe me koordinatorin e tyre për punë të jashtme, Riçard Hovit, Socialistët evropian sot mbajti “takim krize” për rastin “Puç”  me prezencën e Sheqerinskës.   “Vështirë është të besohet se rasti punohet paanshmëri kur paralajmërimi  arriti nga kryeministri, e...

UShKM pranoi takimin me MASh-in më 10 shkurt

Universiteti “Shën Kirili e Metodi” pranoi ftesën për takim me Ministrinë e arsimit dhe shkencës. “Ju njoftojmë se e pranojmë propozimin takimi të mbahet më datën 10 shkurt. Vendi dhe termini i takimit do të vendosen në mënyrë shtesë”, thuhet në shkresën e rektorit Velimir Stojkovski deri tek ministri i arsimit, Abdylaqim Ademi. MASh dje propozoi takim më datën 10 shkurt...

MASh inicon takim me UKM më 10 shkurt

Ministria e Arsimit dhe Shkencës, e cila e pranoi propozimin e Senatit të UKM-së për debat, prej ku do të dalin propozime për reforma dhe përmirësim të arsimit të lartë, inicion takim të martën e ardhshme (10 shkurt) ku do të marrin pjesë përfaqësues adekuatë, të deleguar nga Universiteti "Shën Kirili dhe Metodi" - Shkup. Senati universitar i Universitetit të...

Qarkullon video nga takimi i fshehtë ndërmjet Zaevit dhe Gruevskit

Televizioni "Sitel" në edicionin informative të lajmeve sonte transmetoi  videoincizim nga takimet e fshehta ndërmjet liderit të LSDM-së Zoran Zaevit dhe kryeministrit Nikola Gruevskit. Në incizim dëgjohet Gruevski se si e pyet Zaevin a është i sigurt se materialet që posedon i ka marrë nga shërbimet sekrete të huaja, ku bashkëbiseduesi i jep përgjigje afirmative. Sipas televizionit Sitel incizimet janë publikuar...

Zaevi në takimin me Oravin: Gjithçka që kemi do të publikojmë

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev dhe zëvendësja e tij Radmila Sheqerinska sot në takimin e përbashkët kanë informuar ambasadorin e Bashkimit Evropian (BE)  në vend Aivo Orav, për ngjarjet e fundit, siç kanë përmendur kryesia e LSDM-së, tentimi i pushtetit të Gruevskit, “me  veprim të montuar kundër liderit të opozitës të parandalojë publikimin e argumenteve dhe fakteve për qeverisjen...

SAShK publikisht i bën thirrje ministrit Ademi për takim

Kryetari i SAShK-ut, Jakim Nedelkov, përmes ftesës publike thërret ministrin e arsimit, Abdylaqim Ademi, që nesër të vijë në seancën e Këshillit të sindikatës, shkruan "Radio Evropa e lirë". Në thirrjen thuhet se këtë hap e kanë ndërmarrë pasi deri më tani shumë herë janë dërguar ftesa deri tek ministri, por ai  asnjëherë nuk ka pranuar të vijë. Seanca...

Ivanov pranoi Volersin në takimin përshëndetës

Sot,në takimin përshëndetës, presidenti i Republikës së Maqedonisë ,Gjorge Ivanov pranoi ambasadorin  e ShBA-së Pol Volers. Në takim,siç theksuan nga  kabineti i Ivanovit, dy bashkëbisedues shprehën pëlqim për marrëdhëniet e shkëlqyera bilaterale dhe për partneritetin strategjik  shumëvjeçar  ndërmjet Republikës së Maqedonisë  dhe ShBA-së.

Fundjava e bujshme arsimore, me shans për fëlliqësira të kohëpaskohshme

Ndryshimet e propozuara në ligjin për arsim sipërorë, gjatë fundjavës shkaktuan një stuhi të vërtetë, si në janar-i cili zakonisht është muaj i qetë- në arsimimin e Maqedonisë, nuk ka ndodhur me dekada. Stuhinë e filloi propozimi i Universitetit të Evropës Juglindore,  i cili propozonte  që reformat në arsim të zhvillohen sipas terkut të shteteve evropiane, kurse stuhinë e...

Ademi të hënën do të takohet me profesorët

Ministri i Arsimit dhe Shkencës Abdylaqim Ademi sot i  dorëzoi ftesë rektorit të Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi”, Velimir Stojkovskit, për takim të hënën në hotelin “Aleksandar Palas”, . “Duke u nisur nga parimet e transparencës dhe  hapjes, si pjesë e debatave për reformat që zbatohen në arsimin e lartë të Republikës së Maqedonisë dhe që në thelb duan të...

U takuan liderët e Koalicionit “Për Maqedoni më të mirë”

Sot në “Porta Maqedoni”, kryeministri Nikola Gruevski mblodhi në tavolinë liderët e partive më të vogla të Koalicionit për Maqedoni më të mirë. Tema e bisedimeve ka qenë investimet, ekonomia, kontesti me emrin, por edhe ngjarjet aktuale me opozitën. Pas takimit Gruevski dha deklaratë për mediumet në të cilën tha se opozita nuk ka përkrahjen e bashkësisë ndërkombëtare dhe se...