fbpx

Ahmeti me Hojt Ji: Xhaferi është zgjedhur në mënyrë legjitime dhe ka mbështetjen e SHBA-së dhe BE-së

-

Mbështetja e SHBA-së dhe BE-së për kryetarin e ri të Kuvendit, Talat Xhaferi, i cili u zgjodh në mënyrë legjitime, do të thotë se Trajko Veljanovski nuk është më kryesues i Kuvendit, ka thënë lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, në deklaratën për mediat pas takimit me zv- ndihmës sekretarin shtetëror për Evropë dhe Euro Azi në departamentin e shtetit, Hojt Brajant Ji, i cili sot pasdite u mbajt në rezidencën e zv- ambasadorit.

“Pas gjithë asaj që ndodhi në Kuvend, është koha që të gjithë të vetëdijesohen se vendi po shkon në drejtim negativ dhe të pranohet realiteti i ri gjegjësisht kryetari i Kuvendit”, ka thënë Ahmeti, duke shtuar se emërimi i Talat Xhaferit është bërë në mënyrë legjitime.

Ahmeti më tej ka thënë se BDI është e vendosur që të vazhdojë me procesin e konstituimit të Qeverisë së re.

Për tërheqjen e ministrit të brendshëm Agim Nuhiu nga posti, për shkak të përgjegjësisë morale që e ndjen pas protestave të dhunshme në Kuvend, Ahmeti ka thënë se ministri ka mbështetjen e plotë të BDI-së, por edhe nga partitë tjera dhe nuk ka logjik të tërhiqet nga kjo, në kohë kur nuk ka organ i cili do ta pranonte dorëheqjen e tij.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.