fbpx

Xhaferi në takim me Bejl dhe Timonie: Hapi i ardhshëm është formimi i qeverisë së re

-

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi sot është takuar me ambasadorin e SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli dhe ambasadorin e Francës, Kristian Timonie, me të cilët ka biseduar për gjendjen aktuale politike në vend, ku ka marrë mbështetje nga të dy shtetet për realizimin e hapave të mëtutjeshëm gjatë procesit të formimit të institucioneve.

“Si hap të ardhshëm në vazhdën e hapave tjerë për të ardhmen e Maqedonisë, ambasadori Bejl theksoi formimin e qeverisë së re, pas çka kryetari Xhaferi ka njoftuar për hapat e ndërmarrë, duke nënvizuar se ai është i obliguar t’i zbatoj dhe të jep llogari për kompetencat e tij asi do t’i dorëzohet propozimi për përbërjen e qeverisë dhe programit për punë”, thuhet në njoftimin e kabinetit të Xhaferit.

Xhaferi dhe Bejli ka shprehur pritje se në periudhën e ardhshme tek të dyja palët do të zotëroj ndjenja e vetëdijes së lartë politike dhe përgjegjësia “lidhur me gjendjet e caktuara të imponuara apo provokuara, që të bien tensionet dhe në mënyrë të qetë të trasohet rruga për vendosjen e proceseve demokratike në vend”.

Në takimin me Timonie, Xhaferi ka thënë se vendi për debat dhe ballafaqimin e qëndrimeve dhe mendimeve politike është Parlamenti dhe se të gjitha qëndrimet e thëna nga përfaqësues të institucioneve të larta shtetërore nuk guxojnë të jenë pengesë për rrumbullakim të plotë të proceseve të filluara demokratike.

“Në këtë drejtim, procedura për zgjedhjen e qeverisë së re do të paraqet fillim të realizimit të kompetencave të kryetarit të ri të Kuvendit, në bazë të Kushtetutës, ligjeve dhe Rregullores së Kuvendit”, njoftojnë shërbimet parlamentare.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.