fbpx

Rrjeti kombëtar kundër dhunës mbi gratë kërkon përjashtim nga sanksionet për viktimat e dhunës në familje

-

Rrjeti kombëtar kundër dhunës mbi gratë dhe dhunës në familje ka paraqitur një kërkesë te Qeveria me të cilën kërkojnë që të mos ketë përjashtime nga sanksionet për gratë viktima dhe fëmijët e tyre të cilat largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të kërcënimit dhe rrezikut të drejtpërdrejtë nga dhuna, transmeton Meta.

“Viktimat që janë në rrezik të lartë nga dhuna, të mund ta raportojnë dhunën në institucion kompetent ose të kërkojnë ndihmë në një institucion shëndetësor, si dhe fëmijët e tyre, anëtarët më të moshuar të familjes, të cilët duhet të dalin me ta për t’u mbrojtur nga dhuna, dhe në të njëjtën kohë, nuk duhet të sanksionohen për shkelje të orës policore dhe nëse ato takohen nga ndonjë oficer policie, atyre duhet t’u sigurohet mbrojtja e duhur dhe të dërgohen në një institucion kompetent ”, thonë nga Rrjeti kombëtar.

Ata gjithashtu kërkojnë që gjatë afatit kohor të lëvizjes së qytetarëve në rast dhune në shtëpi, pas raportimit, autorët e dhunës në familje të hiqen prej saj dhe të largohen nga shtëpia dhe të ndërmerren sanksione përkatëse ndaj tij (arrestimi, ngritje të masave të përkohshme të mbrojtjes, etj.) për të mbrojtur viktimën nga dhuna e ardhshme në shtëpinë e tyre.

Rrjeti kombëtar shpjegon se presioni i lartë i ndjerë nga qytetarët mund të ndikojë në shtimin intensiv të stresit tek qytetarët, frustrimeve, frikës dhe shqetësimet e forta për të ardhmen, të cilat janë shkaktarë për sjellje agresive, shpërthime nervozizmi, rritje të nevojës për kontroll dhe shprehje të forcës, zgjidhje e dhunshme e konflikteve dhe përdorim i të zmadhuar të dhunës.

Shoqatat civile janë më të zëshmet për këtë problem. “Meta.mk” edhe më parë ka shkruar se izolimi do të rrisë më tej rrezikun e dhunës në familje të bazuar në gjini.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.