fbpx
Tag: средба

tag: средба

Pas skandalit “Dhoma Publike”, Mariçiq njoftoi ndryshimet ligjore dhe veprën e re penale “përgjim”

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq u takua dhe bisedoi me Anën, një nga vajzat viktima të grupit “Dhoma Publike”. Ai fillimisht u informua për vuajtjet që po kalon Ana, por edhe vajzat e tjera, fotot dhe të dhënat personale të të cilave u keqpërdorën në grupin tashmë të mbyllur. Mariçiq e përgëzoi atë për guximin e saj për të folur...

Putin: Me vëmendje ndjekim çdo gjë që ndodh në Maqedoni

Me vëmendje të posaçme ndjekim çdo gjë që ndodh në vendin tuaj, i ka thënë presidenti rus Vladimir Putin presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov në takimin e tyre në Moskë. “Dëshirojmë situata brenda- politike në Maqedoni të zhvillohet sipas Kushtetutës dhe parimeve demokratike. Jam i bindur se përvoja juaj, ndikimi juaj dhe autoriteti do të kontribuojnë për këtë”, ka deklaruar...

Xhaferi në takim me Bejl dhe Timonie: Hapi i ardhshëm është formimi i qeverisë së re

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi sot është takuar me ambasadorin e SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli dhe ambasadorin e Francës, Kristian Timonie, me të cilët ka biseduar për gjendjen aktuale politike në vend, ku ka marrë mbështetje nga të dy shtetet për realizimin e hapave të mëtutjeshëm gjatë procesit të formimit të institucioneve. “Si hap të ardhshëm në vazhdën e...

Ahmeti me Hojt Ji: Xhaferi është zgjedhur në mënyrë legjitime dhe ka mbështetjen e SHBA-së dhe BE-së

Mbështetja e SHBA-së dhe BE-së për kryetarin e ri të Kuvendit, Talat Xhaferi, i cili u zgjodh në mënyrë legjitime, do të thotë se Trajko Veljanovski nuk është më kryesues i Kuvendit, ka thënë lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, në deklaratën për mediat pas takimit me zv- ndihmës sekretarin shtetëror për Evropë dhe Euro Azi në departamentin e shtetit,...

Zhbogar dhe Vangelovski kanë biseduar për ngecjen në gjyqësor

Euro- ambasadori Samuel Zhbogar sot ka zhvilluar takim me kryetarin e Gjykatës Supreme, Jovo Vangelovski në të cilin është biseduar për situatën në gjyqësorin e vendit. Detaje nga takimi nuk ka, por Zhbogar në rrjetin social Twitter shkurtë deklaroi se: “Me kryetarin e Supremes biseduam se çfarë duhet të bëhet që të ndalohet ngecja në gjyqësor. Drejtësia duhet të jetë...

Ivanov dhe Tusk nesër në fokus do ta kenë krizën politike dhe emigrantët

“Në fokusin e bisedës mes presidentit të vendit, Ivanov dhe kryetarit të Këshillit Evropian, Donald Tusk do të jenë kërcënimi nga emigracioni ilegal me të cilën ballafaqohet Evropa dhe kriza politike në Maqedoni, pas zgjedhjeve të dhjetorit vitin e kaluar”, njoftojnë nga kabineti i presidentit i cili nesër do ta pret numrin një të KE-së, Donald Tusk i cili...

Nisma “Për Maqedoni të përbashkët” kërkon takim me euro- komisarin Han

Nga nisma “Për Maqedoni të përbashkët” kërkojnë takim me euro- komisarin për zgjerim Johanes Han, i cili të martën do të arrijë për vizitë në Maqedoni. Këtë sot e deklaroi anëtari i nismës dhe drejtori i Operës dhe Baletit të Maqedonisë (OBM), Igor Durlovski i cili shtoi se askush “nuk guxon, nuk duhet dhe nuk mund t’i injoroj 200 mijë...

Pa liderin e Besës filloi takimi i partive shqiptare

Liderët e partive shqiptare filluan takimin në hotelin “Arka” në Shkup. Në takim kanë marrë pjesë liderët e koalicionit Aleancë për shqiptarët, Zijadin Sela dhe lideri i BDI-së, Ali Ahmeti i cili arriti së bashku me Artan Grubin. Lideri i Besës, Bilall Kasami nuk u paraqit në takim. Nga Besa dje deklaruan se ai nuk ka pranuar ftesë zyrtare dhe disa...

BDI dhe Aleanca nuk tregojnë qëndrimin për propozimet e LSDM-së

Takimi i nënkryetarëve të BDI-së dhe Aleancës për shqiptarët përfundoi, por asnjëri nga përfaqësuesit e dy partive politike nuk njoftoi detaje nga bisedat dyorëshe. Ata nuk zbuluan çfarë propozime përmban dokumenti i dërguar nga lideri i LSDM-së, Zoran Zaev e as nëse janë të pranueshme për ta. Edhe nga BDI edhe nga Aleanca njoftuan se “kanë biseduar për platformën e...

Han: Partitë të vazhdojnë me bisedimet dhe të tregojnë pjekuri demokratike

Nevojitet kohë shtesë, por partitë duhet të demonstrojnë pjekuri demokratike, deklaroi sot euro- komisari Johanes Han në dorëzimin solemn të 31 automjeteve të terrenit, donacion nga BE për policinë kufitare ndërsa në kontekst të bisedimeve të djeshme me liderët e partive politike rreth çështjes së formimit të qeverisë së re. “Partitë të vazhdojnë me bisedimet dhe të tregojnë pjekuri demokratike,...

Gruevski vonohet 40 minuta në takimin me Hanin, nuk deshi të incizohet dhe prononcohet

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski sonte nuk u prononcua për mediat pas takimit me euro- komisarin për zgjerim, Johanes Han, siç e bënë këtë paraprakisht liderët e tjerë politike pas takimeve me komisarin. Sipas paralajmërimeve, për detajet e takimit të Gruevskit me Hanin dhe qëndrimin e partisë rreth situatës aktuale politike, VMRO DPMNE do të njoftoj për kumtesës. Ndryshe, Gruevski...

Zaev: Ahmeti nuk ma kërkuar dokument të shkruar, por pasi e dëshiron do ta ketë

Do t’ia japim materialet BDI-së, bëjnë çmos që të mbaroj procesi i grumbullimit të nënshkrimeve për formimin e Qeverisë, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev pas takimit me euro- komisarin Johanes Han. Ai tha se kreu i Integristëve, Ali Ahmeti deri më tani personalisht nuk i ka kërkuar kurrfarë dokumenti të shkruar, por nëse kështu ka vendosur, do ta ketë. “Fjala...

Sheqerinska: Jemi larg debatit për çështje specifike dhe ndarje të resorëve

Absolutisht jemi larg nga disa diskutime konkrete lidhur me çështje specifike ndërsa në veçanti jemi larg nga ndarja e resorëve, deklaroi zv/ kryetarja e LSDM-së, Radmila Sheqerinska pas takimit me përfaqësuesit e BDI-së, në hotelin “Holiday In” në Shkup. Ajo deklaroi se në takimin e sotëm është diskutuar për situatën aktuale lidhur me vendimin e presidentit Gjorgje Ivanov që mos...

Ahmeti: Erdhi koha që e vërteta të del në shesh

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka pritur sot në një takim pune në selinë e BDI-së në Tetovë, Shefen e Misionit të OSBE në Shkup, Ambasadoren Nina Suomalainen në të cilin, siç njoftojnë nga partia, është diskutuar për situatën pas- zgjedhore në Maqedoni dhe për qëndrimet e BDI-së lidhur me situatën e krijuar. “Ahmeti foli për fushatën tendencioze...

Gruevski dhe Ahmeti kanë biseduar për zgjedhjet dhe gjendjen politike

Sot kryetarët e VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dhe BDI-së, Ali Ahmeti kanë pasur takim në të cilin kanë biseduar për zgjedhjet e 11 dhjetorit dhe gjendjen aktuale politike,  njofton VMRO DPMNE përmes kumtesës. “Është biseduar për dy çështje të cilat përfshijnë analizën e rezultateve të zgjedhjeve të mbajtura më 11 dhjetor të cilat u vlerësuan si të lira, korrekte dhe...

Ahmeti pas takimit me Ramën: Është herët të flitet për koalicion të ri me Gruevskin

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti dje ishte në takim me kryeministrin e Shqiprisë, Edi Rama me kryeparlamentarin Ilir Meta dhe presidentin e shteti shqiptarë Bujar Nishani. Pas takimeve, Ahmeti tha se kanë biseduar për rezultatet zgjedhore dhe hapat e ardhshëm që do të duhet të bëhen për formim të qeverisë së re. Në këtë pyetje, lideri i BDI-së tha se...

Bejli bisedoi me Gruevskin për zgjedhjet dhe paralajmëroi takime edhe me liderë tjerë

Ambasadori i SHBA-së në Shkup, Xhes Bejli, sot është takuar me liderin e VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, në selinë e partisë, në të cilën është diskutuar për zgjedhjet që u mbajtën më 11 dhjetor dhe për hapat e ardhshme të partisë. Bejli në deklaratë të shkurt theksoi se SHBA është partner i Maqedonisë dhe paralajmëroi takime edhe me liderët tjerë të...

Karaxhovski pas takimit me Pançevskin dhe gjykatësit: Problemet në gjykatë nuk janë të mëdha

Nëntë nga gjithsej trembëdhjetë gjykatësit që dorëzuan ankesë për kryetarin e Gjykatës Penale, Vladimir Pançevski sot u përgjigjën në ftesën dhe erdhën në Këshillin Gjyqësor, ku kishin takim me anëtarin e kryetarit të Këshillit, Zoran Karaxhovski. Siç njoftoi Karaxhovski pas takimit, takimi ka qenë transparent  dhe është biseduar për ankesën që gjykatësit e kanë ngritur kundër Pançevskit si dhe për...

Shteti kompanive u ka borxh 1 miliardë euro, thotë Zaev

Supozohet se institucionet në nivel lokal dhe qendror kompanive u kanë borxh prej 1 miliard euro. Këtë sot e tha lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në takim me Odën ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore (OEMVP) “Një prej gjërave që do ta bëjmë në kohë është kthimi i borxheve të grumbulluara me muaj të tërë. Kërkesa për kthimin e TVSH-së në këtë...

Ahmeti: Nuk besoj që do të ketë aktivitete që do të dëmtojnë zgjedhjet

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti nuk beson se mund të ketë aktivitete që do të dëmtonin zgjedhjet. Këtë Ahmeti e ka theksuar në takimin me ministrin e ri të Francës në vend, Kristian Timonie. Ahmeti dhe Timonie kanë biseduar për situatën politike në vend, zgjedhjet e 11 dhjetorit dhe integrimin e Maqedonisë në NATO dhe BE. "Kryetari Ahmeti shprehi qëndrimet e...